تست سریع بارداری با خون

تعداد بازدید : 744
تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۱۰/۱
0.00
تستی سریع برای تشخیص کیفی گنادوتروپین جفتی انسان (hCG) در خون تنها در فاصله 7 تا 10 روز بعد از بارداری

تست حاملگی با خون، تستی سریع است برای تشخیص کیفی گنادوتروپین جفتی انسان (hCG) در خون تنها در فاصله 7 تا 10 روز بعد از بارداری.

کاربرد تست بارداری با خون

تست بارداری اچ سی جی، یک روش برای تشخیص اولیه وجود هورمون گنادوتروپین جفتی انسان در خون است. از این تست برای تشخیص ابتدایی بارداری استفاده می شود. میزان حساسیت تشخیص این محصول mIU/mL 10است.


هورمون hCG چیست؟

هورمون گنادوتروپین جفتی انسان (hCG) یک گلیکو پروتئین است که در طول بارداری توسط جفت ترشح می شود. در بارداری طبیعی، اچ سی جی 7 تا 10 روز پس از بارداری در خون تشخیص داده می شود وسطح هورمون اچ سی جی به سرعت افزایش می یابد و به سرعت به بیش ازmIU/mL100 می رسد.


ماهیت تست بارداری hCG

تست بارداری اچ سی جی، یک روش ایمونواسی رنگی است که برای تشخیص کیفی وجود هورمون گنادوتروپین جفتی انسان در خون به کار می رود. از این تست برای تشخیص ابتدایی بارداری استفاده می شود. جهت تشخیص افزایش اچ سی جی در خون، در این تست از پادتن مونوکلونال هورمون اچ سی جی استفاده می گردد. این تست با توزیع مقداری نمونه خون بر نمونه کاست انجام می گیرد. به منظور تسریع عمل مویینگی از نوار ، محلول بافر به خون در  R اضافه می گردد. سپس نمونه از غشا به سمت پنجره نتایج حرکت میکند ، محدوده کنترل باید یک خط قرمز  ظاهر شود. ظهور یک یا دو خط قرمز در این محدوده نشانگر درستی انجام آزمایش است. ظهور دو خط قرمز (یک خط در نقطه T(تست) و دیگری در نقطه C (کنترل)) نشان دهنده وجود هورمون اچ سی جی در نمونه است. اگر میزان هورمون اچ سی جی قابل ملاحظه نبود (X<10 mIU/ml)، تنها یک خط قرمز در پنجره نتیجه ظاهر می شود.

تست بارداری با خون

بسته 10 عددی تست بارداری با خون موجود در دارو خانه ها


محتویات داخل هر بسته تست بارداری با خون

 • 1 عددکاست، مهر و موم شده توسط خشک کن در یک کیسه فویلی
 • 1 عدد میکروپیپت کالیبره، قادر به انتقال دقیق 20μl
 • 1 عدد سوزن استریل
 • 1 عدد پد آمادگی الکل
 • 1 عدد محلول بافر در قطره چکان پلاستیکی
 • 2 عدد برچسب شناسایی صاحب تست

 
شکل 1: کاست تست بارداری اچ سی جی

موارد احتیاط در تست بارداری با خون:

 •  تنها جهت استفاده برای تشخیص آزمایشگاهی
 •  پس از تاریخ انقضا، از محصول استفاده نکنید.
 •  وسیله آزمایش باید تا زمان استفاده، مهر و موم شده در کیسه قرار بگیرد.
 •  به تمام نمونه ها مخصوصا نمونه های عفونی رسیدگی کنید.
 •  پس از آزمایش، وسیله آزمایش را در سطل زباله مناسب نگذارید.
 •  نباید از وسیله آزمایش مجدداً استفاده شود.

نگهداری تست بارداری با خون

 محصول را در دمای 4-30 درجه سانتی گراد در کیسه مهر و موم شده نگاه دارید. تا زمان تاریخ انقضای مندرج بر روی کیت یا کیسه فویلی، وسایل آزمایش سالم باقی می مانند.
توجه: از فریز کردن این محصول خودداری کنید.

طریقه استفاده تست بارداری با خون

در تست بارداری با خون از خون تازه سر انگشتان برای نمونه گیری استفاده می گردد. با این وجود می توان از خون تازه ای که منعقد نشده است، نیز برای نمونه گیری استفاده کرد. می توان از ادتا ، هپارین یا اکسالات به عنوان داروی ضد انعقاد خون استفاده نمود. نمونه باید در شیشه یا ظرف پلاستیکی تمیزی نگاه داشته شود. درصورتی که امکان آزمایش سریع وجود نداشته باشد، نمونه باید تا 72 ساعت قبل از آزمایش در دمای 2-8 درجه سانتی گراد نگاه داشته شود. نباید از نمونه های آلوده یا منعقدشده برای آزمایش استفاده کرد.

طریقه مصرف تست بارداری با خون

 1. دستکش یک بار مصرف بپوشید.
 2. قبل از آزمایش، محتویات کیت را به دمای اتاق برسانید.
 3. در صورتی که کیسه در دمای 4 تا 8 درجه سانتی گراد نگهداری می شود، وسیله را حداقل 10 دقیقه در دمای اتاق بگذارید.
 4. کیسه را باز کنید و وسیله را بردارید. به محض باز شدن کیسه، باید از وسیله استفاده کرد.
 5. جهت نمونه گیری سریع از خون، بیمار باید حداقل سه دقیقه دست خود را پایین بگیرد. انگشت سوم یا چهارم دست چپ را با پنبه الکلی تمیز کنید و قبل از انجام آزمایش آن را خشک کنید.
 6. سوزن استریل را باز کنید و اطراف نوع انگشت بیمار را سوراخ کنید تا یک قطره خون (20μl) بگیرید. انگشت را به آرامی به سمت نوک انگشت ماساژ دهید تا قطره خونی شکل بگیرد.
 7. میکروپیپت مویرگی را افقی نگاه دارید و نمونه خون را با نوک میکروپیپت جمع آوری کنید.
 8. توجه: پر شدن توسط عمل مویرگی صورت می گیرد. تا زمان اتمام نمونه گیری، تیوپ را فشار ندهید.
 9. جهت خارج کردن نمونه، نوک میکروپیپت را روی نقطه ای از پد نمونه به عنوان "S" قرار دهید و لامپ میکروپیپت را فشار ندهید. توجه: نمونه باید سریع به پد نمونه گیری انتقال داده گردد تا نمونه انعقاد نیابد.
 10.  2 قطره محلول بافر (2*4μl) را در محفظه معرف به نام "R" بریزید.
 11. نتیجه را ظرف مدت 10 دقیقه بخوانید و به شرح ذیل تفسیر کنید.

توجه: نتیجه را حداکثر ظرف مدت ده دقیقه بخوانید (ممکن است نتیجه تغییر کند).

تفسیر نتیجه تست بارداری با خون

نتیجه منفی
 وجود تنها یک خط قرمز در محدوده کنترل (C)، نشانگر این است که نمونه دارای اچ سی جی قابل مشاهده ای نیست و نتیجه آزمایش منفی است.

نتیجه مثبت
وجود دو خط قرمز در محدوده کنترل (C) و محدوده تست (T)، نشانگر این است که غلظت هورمون hCG نمونه برابر یا بیش از  mIU/mL10 و نتیجه آزمایش مثبت است.

نتیجه نامعتبر
اگر نوار کنترل مشاهده نشود، نتیجه تست نامعتبر است. مقدار ناکافی نمونه یا تکنیک های اشتباه، مهمترین دلایل عدم مشاهده خط کنترل هستند. ممکن است کیت آزمایش آلوده شود.

توجه: شدت رنگ قرمز در نوار تست (T) بر اساس میزان هورمون اچ سی جی نمونه متفاوت است. با این وجود، میزان کمی و سطح افزایش هورمون اچ سی جی توسط این آزمایش کیفی مشخص نمی شود.
محدودیات

 1.  در صورتی که میزان هورمون hCG کمتر از سطح مطلوب باشد (10 mIU/mL)، ممکن است نتایج منفی اشتباه نیز مشاهده گردند. اگر هنوز احتمال بارداری وجود دارد، آزمایش را 48 ساعت بعد تکرار کنید.
 2.  در آزمایشاتی که پس از مدتی کوتاه از لقاح صورت می پذیرند، hCG بسیار کمی وجود دارد. به هرحال، از آنجاییکه تعداد زیادی از بارداری ها در سه ماه اول به دلایل طبیعی تمام  می شوند، جواب تستی که مثبت اما ضعیف است باید با آزمایش گیری مجدد ظرف 48 ساعت بعد تائید شود.
 3.  شرایط دیگری به غیر از بارداری نیز موجب افزایش هورمون hCG می شوند، همچون بیماری تروفوبلاستیک، تومور بیضه، سرطان سینه و سرطان ریه. در نتیجه، وجود hCG در خون به تنهایی برای تشخیص بارداری زمانی بکار میرود که چنین شرایطی از پیش حذف شده باشند.
 4. همانند سایر آزمایشاتی که از آنتی بادی موشی استفاده می کنند، احتمال تداخل ضدآنتی بادی موشی (HAMA) در نمونه وجود دارد. ممکن است نمونه های بیمارانی که جهت تشخیص درمان، آمادگی لازم برای آنتی بادی مونوکلونال را کسب کرده اند، حاوی HAMA باشد. چنین نمونه هایی می توانند باعث حصول نتایج مثبت و یا منفی اشتباه گردند.
 5.  این تست تشخیص اولیه بارداری است.
 6. تشخیص قطعی بارداری باید توسط پزشک و پس از بررسی کامل تمام یافته های آزمایشگاهی و کلینیکی صورت پذیرد.سطوح مورد انتظار هورمون

جهت خرید محصول به صورت سفارش تلفنی به سایت زیرمراجعه کنید:

http://www.kimiagostarco.com

 

منبع :
ارسال کننده :
ارسال نظر
امکان پاسخ به سوالات درون کامنت وجود ندارد. در صورت داشتن سوال بر روی کلید پرسش سوال اورژانسی کلیک کنید.
نظرات کاربران
میزان اهمیت
ایمیل
توضیحات
ارسال

پاسخ سوالات بر اساس تاریخ پرسش سوال