همه چیز درباره ی سندرم تخمدان پلی کیستیک

تعداد بازدید : 26168
تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۲/۲۶
3.94
در تخمدان های پلی کیستیک چه میگذرد؟ درمان تخمدان پلی کیستیک (تنبلی تخمدان)...

سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOs)

سندرم تخمدان پلی کیستیک ، یا " پی سی او" که در زبان عامیانه گاهی به آن " تنبلی تخمدان " نیز گفته می شود ، مشکلی است که امرزوه بسیاری از خانم ها با آن مواجه هستند. به همین دلیل با توجه به شیوع نسبتا بالای این مشکل ، جهت آشنایی بهتر شما با " پی سی  او" ، این مقاله را تنظیم کردم و تقدیم تان میکنم :

عملکرد صحیح تخمدان

برای اینکه راجع به تنبلی تخمدان صحبت کنم ، نیاز می بینم که در ابتدا شما را با کارکرد صحیح تخمدان آشنا کنم.

در شروع هر سیکل (شروع تخمک گذاری ) در هر یک از تخمدان ها ، 10-20 عدد فولیکول ، همزمان شروع به رشد میکنند . دقیقا مثل یک مسابقه. در آخر ، فولیکولی که از همه زرنگ تر و بی نقص تر باشد ، به سایز خوبی رسیده و می تواند تخمک ش را آزد کند . بقیه فولیکولها (که کیفیت شان کمتر بود) در نیمه راه از بین رفته یا متوقف شده اند . رقبای مرحله نهایی نیز ، پس از آزاد شدن تخمک توسط فولیکول برنده (غالب ) ، پژمرده می شوند و از بین می روند .

در این تصویر ، آنچه که بر یک فولیکول (که تخمک گذاری خواهد کرد) در تخمدان سالم میگذرد ، به تصویر کشیده شده است :

سندرم تخمدان پلی کیستیک - تصویر تخمدان سالم

 

در تخمدان های پلی کیستیک چه میگذرد ؟

 تخمدان پلی کیستیک

در تخمدانهای پلی کیستیک ، فولیکولهای ریز و متعدد (مثل دانه های مروارید) سطح تخمدان را پر میکنند.فولیکولها هیچ مسابقه ای با هم نمیدهند ! تنبل هستند ! به همین دلیل ، نام عامیانه ی "تنبلی تخمدان " را به آن داده اند . کلا هر مشکلی که باعث شود تخمدان تخمک گذاری نکند و فولیکولهایش با هم به رقابت نپردازند ، تنبلی تخمدان نام دارد .

در تصویر زیر ، می بینیم که در تخمدان پلی کیستیک ،  فولیکولهای تنبل و نارس ، سطح تخمدان را پر کرده اند . اما در تخمدان نرمال ، یک یا چند فولیکول به مرحله بلوغ می رسند :

مقایسه تخمدان پلی کیستیک و تخمدان سالم

علایم سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOs)

علایم سندرم تخمدان پلی کیستیک (تنبلی تخمدان) را می توان به علایم اصلی و غیر اصلی تقسیم کرد :

علایم  اصلی : بالا رفتن آندروژن خون - پریود های مشخصا نا منظم - تایید وجود کیست های ریز متعدد در سونوگرافی (نمای پی سی او )

 

علایم دیگر :چاقی - رشد موهای زائد مردانه (ران - شکم - سینه و...) -  آکنه و جوشهای مقاوم - پوست چرب - افزایش فشار خون - تیره و مخملی شدن نواحی چین دار بدن (آکانتوزیس نیگریازیس) - دیده شدن فولیکولهای ریز و نارس در تخمدان - ضخیم شدن  پوسته ی تخمدان - بزرگ شدن تخمدان و ...

علائم سندرم تخمدان پلی کیستیک - تنبلی تخمدانعلائم سندرم تخمدان پلی کیستیک - تنبلی تخمدان

 

علت سندرم پلی کیستیک تخمدان (تنبلی تخمدان)

در واقع علت دقیق سندرم پلی کیستیک تخمدان مشخص نیست . اما با موارد زیر ارتباط دارد :

1. ژنتیکی (ارثی) می تواند باشد .

2. مقاومت به انسولین : انسولین ، هورمونی است که گلوکز را از خون گرفته و به سلولها می رساند . اگر سلولهای بدن به انسولین مقاوم باشند ، انسولین نمی تواند گلوکز را از خون به سلولها وارد کند و بنابراین سطح گلوکز خون بالا می رود و کم کم منجر به دیابت می شود  . در این اختلال ، سطح خود انسولین هم بالا می رود  که افزایش انسولین خون باعث افزایش اشتها می شود و هم چنین هورمونهای دیگر را هم مختل میکند .

3.افزایش هورمون جنسی مردانه (آندروژن) : آندروژنها توسط تخمدان و فوق کلیه ساخته می شوند . همه ی زنان مقادیر کمی آندروژن در خون شان دارند . اما اگر سطح این آندروژنها از مقدار مشخصی بالاتر رود ، منجر به اختلال در تخمک گذاری و رشد موی زائد و آکنه و ... می شود .

4. سبک زندگی : شامل تغذیه نا سالم و تحرک پایین و اضافه وزن و ...

درمان تخمدان پلی کیستیک (تنبلی تخمدان) :

1. در درجه ی اول ، به فکر تغییر سبک زندگی خود باشید . کاهش وزن ، افزایش تحرک و پیاده روی ، پرهیز از سیگار و الکل  ، کمک گرفتن از طب سوزنی ، تغذیه مناسب و ..

2. معمولا جهت کاهش موهای زائد ، از کرمهای مخصوص یا داروهایی مثل اسپیرنولاکتون یا قرصهای ضد بارداری یا لیزر و یا الکترولیز و ..تجویز می شوند.

3. قرصهای ضد بارداری جهت تنظیم پریود و کاهش رشد موهای مردانه و هم چنین کاهش آکنه تجویز می شوند.

4.تجویز داروهای د آندروژن

5.داروهای تنظیم کننده سطوح انسولین (متفورمین - گلوکوفاژ)

6.روشهای جراحی مثل سوزاندن سطح تخمدان با لاپاراسکوپی ، که باعث می شود ترشح هورمونهای مردانه از سطح تخمدان کاهش یابد.

  درمان تنبلی تخمدان - سوزاندن کیست ها با لاپراسکوپی

 

7.به جهت بارداری ، از داروهای محرک رشد فولیکول استفاده می شود . در نهایت ، روشهای کمک باروری مثل آی وی اف ، ممکن است پیشنهاد شود .

 

منبع :
ارسال نظر
امکان پاسخ به سوالات درون کامنت وجود ندارد. در صورت داشتن سوال بر روی کلید پرسش سوال اورژانسی کلیک کنید.
نظرات کاربران
میزان اهمیت
ایمیل
توضیحات
ارسال

پاسخ سوالات بر اساس تاریخ پرسش سوال

مرداد 1396
ی د س چ پ ج ش
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031