تعداد بازدید : 1256601
تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۱/۳۱
تاریخ آخرین پست : ۱۳۹۹/۱/۱۶
کاربران آنلاین : 0
۱۳۹۸/۱۱/۲۰ ۰۶:۱۷:۴۴
آخرین حضور: ۱۳۹۹/۱/۵ ۱۱:۴۷:۲۱
(ویرایش)

لوسمی سرطان بافت خون‌ساز بدن، یعنی مغز استخوان و دستگاه لنفاوی است. واژه‌ی لوسمی یا درست‌تر بگوییم لوکمیا(leukemia) از واژه‌ای یونانی به معنای "خون سفید" گرفته شده است. این بیماری به طور معمول در سلول‌های سفید خون(گلبول‌های سفید) آغاز می‌شود.

در شرایط عادی، سلول‌های سفید خون به نبرد با عوامل بیماری‌زا می‌پردازند. این سلول‌ها به طور عادی رشد می‌کنند و به شیوه‌ای منظم و برنامه‌ریزی شده و به اندازه‌ی نیاز بدن، تقسیم می‌شوند. در لوسمی این فرایند به هم می‌ریزد.

در لوسمی، مغز استخوان شمار زیادی سلول سفید غیرعادی تولید می‌کند. آن‌ها از سلول‌های سفید عادی متفاوت به نظر می‌رسند و کار خود را به درستی انجام نمی‌دهند. سرانجام، این سلول‌های نارس از تولید سلول‌های سفید عادی جلوگیری می‌کنند و در نتیجه توانایی بدن در رویارویی با عوامل بیماری‌زا کاهش می‌یابد.

سلول‌های لوسمی در تولید انواع دیگر سلول‌ه‌های خون در مغز استخوان، از جمله سلول‌های قرمز خون(گلبول‌های قرمز) که اکسیژن را به بافت‌های بدن می رسانند و پلاکت‌هایی که به تشکیل لخته‌ی خون کمک می‌کنند، اختلال ایجاد می‌کنند. هم چنین، انباشت سلول‌های لوسمی در غده‌های لنفاوی، طحال، کبد و گاهی مغز باعث نارسایی‌هایی در کارکرد این اندام‌ها می‌شود.

لوسمی

برخی به نادرست می‌پندارند که لوسمی از بیماری‌های کودکان است. لوسمی چهار نوع اصلی و شمار زیادی زیرنوع دارد و فقط برخی از آن‌ها در بین کودکان شایع است. درمان لوسمی پیچیده است و به سن بیمار، وضعیت تندرستی، نوع لوسمی و میزان گسترش آن بستگی دارد.

نشانههای بیماری

نشانه‌های هر نوع از لوسمی اندکی متفاوت است، اما نشانه‌های معمول آن‌ها عبارت است از:

• تب یا لرز

• خستگی همیشگی، ضعف

• عفونت‌های بسیار

• از دست دادن اشتها و کاهش وزن

• گره‌های لنفاوی ورم کرده

• بزرگ شدن کبد و طحال

• کوتاه شدن نفس‌ها به هنگام فعالیت بدنی

• عرق کردن زیاد به ویژه در شب

• درد استخوان یا شکنندگی استخوان

شدت نشانه‌های به تعداد سلول‌های غیر عادی و جای انباشته‌شدنشان بستگی دارد. در آغاز ممکن است از این نشانه‌ها به وجود لوسمی پی برده نشود، زیرا نشانه‌های آن به نشانه‌های آنفولانزا و دیگر بیماری‌های شایع شباهت دارد.

طبقهبندی لوسمی

پزشکان لوسمی را به دو روش طبقه‌بندی می کنند.

الف) سرعت پیشرفت

یک روش برای دسته‌بندی انواع لوسمی بر پایه‌ی سرعت پیشرفت آن‌هاست:

لوسمی حاد. در لوسمی حاد سلول‌های غیرعادی خون سلول‌های نارس(بلاست‌ها) هستند. آن‌ها کار عادی‌شان را انجام نمی‌دهند و به سرعت تقسیم می‌شوند. بنابراین بیماری به سرعت بدتر می‌شود.

لوسمی مزمن. در این نوع از لوسمی شمار سلول‌های رسیده‌تر بیش‌تر است. این سلول‌ها با سرعت کمتر تقسیم یا انباشته می‌شوند و تا مدتی می‌توانند کار عادی خود را انجام دهند. برخی از انواع لوسمی مزمن نشانه‌ا‌ی ندارند و ممکن است سال‌ها تشخیص داده نشوند.

ب) سلول‌های درگیر

در روش دیگر، لوسمی‌ها را بر پایه‌ی سلول‌هایی که درگیر می‌شوند، طبقه‌بندی می‌کنند:

لوسمی لنفوسیتی. در این نوع لوسمی، سلول‌های لنفویید یا لنفوسیت‌های سازنده‌ی بافت لنفاوی، درگیر می‌شوند. این بافت بخش اصلی سازنده‌ی دستگاه ایمنی است و در جاهای گوناگونی در سراسر بدن، از جمله گره‌های لنفاوی، طحال و لوزه‌ها، یافت می‌شود.

لوسمی میلوژنی. در این نوع لوسمی، سلول‌های میلویید درگیر می‌شوند. رده‌ی سلول‌های میلویید سرانجام به صورت سلول‌های قرمز و سلول‌های سفید خون و سلول‌های تولیدکننده‌ی پلاکت در می‌آیند.

انواع اصلی لوسمی

انواع اصلی لوسمی عبارت‌اند از :

1. لوسمی میلوژنی حاد

شایع‌ترین نوع لوسمی است. در خردسالان و بزرگسالان رخ می‌دهد.

2. لوسمی لنفوسیتی حاد

شایع‌ترین نوع لوسمی در خردسالان است. نزدیک هشتاد درصد لوسمی‌های کودکان از این نوع است.

3. لوسمی لنفوسیتی مزمن

لوسمی شایع در بزرگسالان است و در کودکان دیده نمی‌شود. فرد مبتلا می‌تواند سال‌ها بدون درمان به خوبی با این بیماری زندگی کند. در بین یهودیان، روس‌ها و تبار اروپای شرقی معمول‌تر است.

4. لوسمی میلوژنی مزمن

این نوع لوسمی بیش‌تر در بزرگسالان دیده می‌شود. این لوسمی پی‌آمد نقص کروموزمی به نام کروموزوم فیلادلفیا است که باعث تولید ژن غیرعادی به نام BCR-ABL می‌شود. این ژن پروتئینی غیرعادی به نام تیروزین‌کیناز تولید می‌کند که پژوهشگران و پزشکان معتقدند باعث رشد سلول‌های لوسمی می‌شود. فرد مبتلا به این نوع لوسمی ممکن است تا چند ماه یا سال نشانه‌ی بیماری را نشان ندهد تا این که وارد مرحله‌ی حاد بیماری شود که با رشد سریع‌تر سلول‌های لوسمی همراه است.

علت‌ ناشناخته

هنوز علت اصلی پدیدآورنده‌ی لوسمی مشخص نیست. به نظر می‌رسد آمیزه‌ای از عوامل ژنتیکی و محیطی باعث پدیدآمدن این بیماری می‌شوند.

لوسمی حاد با یک یا چند سلول سفید خون که DNA آن‌ها آسیب دیده باشد، آغاز می‌شود. سلول‌ها بسیار نارس می‌مانند که به آن‌ها بلاست می‌گویند. بلاست‌ها توانایی تکثیرشدن دارند و همچنان نارس می‌مانند تا به مانند سلول‌های عادی بمیرند. آن‌ها در جایی انباشته می‌شوند و در کار اندام‌های حیاتی تداخل ایجاد می‌کنند. سرانجام تولید سلول‌های سالم را سرکوب می‌کنند.

در لوسمی مزمن شمار سلول‌های سفید رسیده بیش‌تر است. آن‌ها با سرعت کمتری تکثیر و در جایی انباشته می‌شوند. بنابراین، پیشرفت بیماری کندتر است، اما باز هم ممکن است مرگ آور باشد. پژوهشگران هنوز نتوانسته‌اند روشن بکنند که چرا این فرایند آغاز می‌شود.

سرانجام کمبود سلول‌های سفید خون به عفونت، کم‌خونی و خونریزی بیش از اندازه می‌انجامد. شمار زیاد سلول‌های سفید غیرعادی می‌تواند در کارکرد مغز استخوان تداخل ایجاد کند و به اندام‌های دیگر نیز آسیب برساند. مرگ بیماران اغلب در پی خونریزی یا عفونت رخ می‌دهد.

عوامل خطرساز

عواملی که در پی معرفی می‌شود خطر گرفتارشدن به نوعی لوسمی را بالا می‌برد:

درمان سرطان. کسانی که به دلیل سرطان‌های دیگری، شیمی‌درمانی یا پرتودرمانی داشته‌اند در خطر دچارشدن به انواعی از لوسمی در سال‌های آینده هستند.

زمینه‌ی ژنتیکی. ناهنجاری‌های ژنتیکی به نظر می‌رسد که در پدیدآمدن لوسمی نقش می‌آفرینند. برخی بیماری‌های ژنتیکی مانند نشانگان داون با افزایش خطر ابتلا به لوسمی ارتباط دارند.

پرتوها و مواد شیمیایی. مردمانی که در معرض میزان بالایی از پرتوها قرار می‌گیرند، مانند بازماندگان از انفجار اتمی یا حادثه‌ی نیروگاه هسته‌ای، در خطر ابتلا به لوسمی هستند. برخی مواد شیمیایی مانند بنزن‌ها که در دود گازوییل و سیگار وجود دارد، نیز با افزایش خطر ابتلا به برخی از انواع لوسمی ارتباط دارند.

اما، بیش تر مردم با وجود عوامل خطرساز شناخته شده به لوسمی دچار نمی‌شوند و بسیاری از مردم مبتلا به لوسمی با هچ کدام از این عوامل خطرساز ارتباط نداشته‌اند.

زندگی ؛تولد تکرارامیدواریست
۱۳۹۸/۱۱/۲۰ ۰۹:۴۱:۲۱
آخرین حضور: ۱۳۹۹/۱/۱۷ ۱۴:۰۳:۳۱
(ویرایش)

سلام سلام صبح بخیر

چه عجب سعیده جان

خوبی عزیزم؟

۱۳۹۸/۱۱/۲۰ ۱۶:۱۷:۲۷
آخرین حضور: ۱۳۹۸/۱۲/۴ ۱۲:۴۴:۳۱
(ویرایش)

سلااااااااااااااااااااااااااااااااام

به عشقولیای خودم خوبید؟ خوشید ؟ روبراهید ؟

دوفعه اومدم حتی نتونستم بخونم کار پیش میومد میرفتم

کارم شلوغ شده نمیتونم بیام هر روز ولی دلم پیشتونه

دلی به شوهر خالت میگفتی جوووووووووووووووووووووووون anim2-25r30wianim2-25r30wi بیضه رو بده درست کنیم بخوووریییم anim2-25r30wianim2-25r30wi
من 2 ماه از سقطم میگذره هنوز پریود نشدم فکر کنم طلا خانوم قهر کرده seriouscry نم پس نمیده کثافط

شهین تو چقدر بعد سقط پریود شدی ؟ راستی چند ماهه سدی الان ؟ همه چی روال ؟

سعیده عفونت مفونت بهتره انشاااللله

چه خبرا ؟

راستی دلی روغن ریزیت تموم شد ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

۱۳۹۸/۱۱/۲۳ ۰۹:۴۳:۱۵
آخرین حضور: ۱۳۹۹/۱/۱۷ ۱۴:۰۳:۳۱
(ویرایش)

سلاااام صبح سردتون بخیر

دلارا بیا ببینم اون ور چه جوره اوضاع

خوبین؟

۱۳۹۸/۱۱/۲۴ ۰۸:۴۱:۵۰
آخرین حضور: ۱۳۹۹/۱/۱۶ ۱۰:۳۷:۲۶
(ویرایش)

سلام خوشگلا صبح بخیر....

اومدم ببینم هنوزم اینجا داره خاک میخوره یا نه دیدم ی تکونی دادید به خودتون....ای بدک نبودanim2-65d6a5d6s

نیلو حالمونو بهم زدیanim2-25r30wianim2-25r30wiمن از اون کتلتا نخوردم اصلا چندشم شدanim2-wacsmiley

اره خداروشکر روغن ریزیم خوب شده ....anim2-4d564ad6

سحر جون چطوری تو؟

۱۳۹۸/۱۱/۲۴ ۰۸:۴۴:۰۶
آخرین حضور: ۱۳۹۹/۱/۱۶ ۱۰:۳۷:۲۶
(ویرایش)

سلام خوشگلا صبح بخیر....

اومدم ببینم هنوزم اینجا داره خاک میخوره یا نه دیدم ی تکونی دادید به خودتون....ای بدک نبودanim2-65d6a5d6s

نیلو حالمونو بهم زدیanim2-25r30wianim2-25r30wiمن از اون کتلتا نخوردم اصلا چندشم شدanim2-wacsmiley

اره خداروشکر روغن ریزیم خوب شده ....anim2-4d564ad6

سحر جون چطوری تو؟

۱۳۹۸/۱۱/۲۷ ۰۶:۱۹:۱۹
آخرین حضور: ۱۳۹۹/۱/۱۴ ۱۲:۵۶:۴۶
(ویرایش)

سلام عشقولیا

روزتون مبارک عشقا

روزتون مبارک مامانها

روزتون مبارک خانومیا

میبینم که چند تا مناسبت و شب جمعه رو چسبوندید به هم یکسره شاسی سواری می کنید😂😂😂😂😂😂 دلی جون به اون آبگرمکن رحم کن 😂😂😂

بچه ها من دندونم رو ایمپلنت کردم ، خیلی درد داشت و اذیت شدم

میخاهیم ایشالا از ماه وبعد اقدام کنیم ولی جمعه شوهرم نتونست خودشو کنترل کنه و از دستش در رفت، دقیقا هم موعد تخمک گذاریم بود

دیگه قرص نخوردم تا ببینم خدا چی میخاد 🤗

نیلو جون اره خدارو شکر عفونتم خوب شده ، الان خیلی خوبه 😁

شهین جون چطوری عشقم؟نی نی مون چطوره؟  برای ما دعا کن که زودتر نتیجه بگیریم و خدا یه نی نی سالم و خوشگل بهمون بده

ریزی جون کجایی؟ در چه حالی؟ نی نی مون چطوره؟ پدر مادزت خوبن؟

۱۳۹۸/۱۱/۲۷ ۱۳:۳۶:۰۲
(ویرایش)

سسسلاااااااام
مرسی سعیده جون

روز همگی مبارک

خدا رو شکر که عفونتت خوب شده سعیده ، خوشحال شدم اولین اقدام شروع کردید بصورت یهووویی happy

انشالله که خیلی زود باردار میشی اونم یه بارداری خوووووووووب valentine

ایمپلنت درد داشت واقعا ؟ چرا ؟
یه خورده توضیح میدی لطفا منم باید ایمپلنت کننمanim2-65d6a5d6s

۱۳۹۸/۱۱/۲۷ ۲۱:۲۴:۰۸
(ویرایش)

سلام نیلو جون 

چطوری عشقم

دلم برات یه ذره شده بود

پریود شدی؟

آره اولین اقدام اونم یهویی 😁 ایشالا بشه جالب میشه محصول عشقبازی روز عشق بوده 😁😁😁😁😁 و هدیه روز زن و مادر 

ایشالا به حق حضرت فاطمه تو همین اقدام بشه، عاخه من خیلی استرسی هستم

اره خیلی درد داره، ولی طاقت فرسا نیست، من الان بعد از ده روز هنوزم درد دارم

یه دندان خراب داشتم که جراحی کرد اونو کشید ، یه جراحی دیگه هم روی فکم کرد، بعدش پیچ رو جا گذاشت، دو ساعت روم کار کرد

تا یک هفته ورم داشت، کلی بخیه هم زده که چند روز دیگه باید برم بکشم

دندون رو هم گفت ۵_۶ ماه دیگه برم بذاره 

تا اینجا هزینش ۳ تومن شد که فکر کنم ۲ تومن دیگه هم باید موقع دندون بدم

۱۳۹۸/۱۱/۲۸ ۱۱:۴۲:۲۵
(ویرایش)

دل منم تنگ شده بود بوخوووداااا

نه من همچنان پریود نشدم احتمالا این هفته برم دکتر یه چی بده اکی بشه

الهی امین انشالله که میشه , استرس و انتظار باید بذاری کنار سعیده هر چی بهش فکر کنی و استرس داشته باشی نمیشه باور کن وقتی اقدام دارید به همون لحظه و کیف و لذتش فکر کن بعدشم به کارای روزانه خودت جدی میگم خیلیییی تاثیر داره کارتونن بکنید بعدش بسپار بخدا و فکر نکن تمام

چقدر خوب که سریع کار ایمپلنت شروع کردی من ولش کردم پشتم باد خورد هی گرون تر هم شد ولی باید بذارم چون دندون اسیابمه

انشالله هر چی خیره برای هممون اتفاق بیفته

دلم خبر خوشحالی و خووووب میخواد

۱۳۹۸/۱۱/۲۹ ۰۷:۰۱:۲۸
(ویرایش)

سلام خوشگلا

کجایید ؟ 

چزا نیستید؟

نیلو جون من آدم استرسی هستم ، همش الکی استرس میگیرم

از منتظر موندن بدم میاد ، دلم میخاد زودتر تکلیفم معلوم شه و همینا عذابم میده

از حاملگی و زایمان هم میترسم 

ولی باید استرسم رو مدیریت کنم

منم دیر اقدام کردم برای دندونام، اگه به موقع اقدام میکردم با روکش درست میشد ولی الان مجبور شدم ایمپلنت کنم

خیلی هم گزون شده کلن کارای دندان پزشکی ، من فکر کنم تا الان بالای ده میلیون خرج کردم روی دندونام

نیلو میگم نکنه حامله شده باشی؟ 😁😁😁

راستی ایشالا دوباره کی میخای اقدام کنی؟ 

۱۳۹۸/۱۱/۲۹ ۱۵:۱۹:۱۳
(ویرایش)

نه نیستم
بی بی چک گذاشتم منفی بود

امروز یا فردا میرم دکتر ، احتمالا امپول میده تا باز بشه

اره دند.نپزشکی خیلی خیلی گرونه
من رفتم قبلا با اینکه کلی ازم پول گرفتن ولی کارشونو ناقص انجام دادن پارسال همشون دوباره کاری شد بعدشم که همه روکشا یه جا کنده شدن بی دندون شدم رفتتتت

بازم خوبه که به موقع متوجه شدید و اقدام کردید انشالله که خیره smile
بقیه کجان

دلاراااااا

شهیییییین
ریزاااااااااان
لا اله الی الله  معلوم نیست دارن چیکار میکنن

۱۳۹۸/۱۱/۲۹ ۲۲:۰۲:۰۳
آخرین حضور: ۱۳۹۹/۱/۱۸ ۰۱:۰۵:۳۳
(ویرایش)

سلام دخترها 

خوبید؟

نیلو جان ببخشید چند روز مهمون داشتم نشد جواب بدم. من ماه بعدش راحت پریود شدم مشکلی نداشتم شکر خدا سقطم کامل انجام شده بود . 

حالا ولی کلا سیکل آدم هرچند وقت یکبار بهم میریزه . منم تجربشو داشتم آمپول هورمونی میدن تا یک هفته بعد پریود میشی .

یارب
۱۳۹۸/۱۱/۲۹ ۲۲:۲۰:۰۲
آخرین حضور: ۱۳۹۹/۱/۱۸ ۰۱:۰۵:۳۳
(ویرایش)

سلام 

سعیده جون دندان جدید مبارک باشه  و تبریک بابت اقدام . نیلو راست میگه فقط بفکر عشق وحال باش هر وقت شد میگیره 

یارب
۱۳۹۸/۱۱/۳۰ ۰۶:۱۹:۰۴
(ویرایش)

سلام خوشگلا 

صبح خوشگلتون بخیر

چطورین؟

نیلو اون جمله آخرت منو کشته 😂😂😂😂😂😂 معلومه خیلی عصبانی شدی 😂😂😣😂

شهین جون فدات عزیزم😍 حالا کو تا دندون بشه 

دعا کن زودتر بگیره عزیزم

خب عشق و حالش رو که میکنم ولی کلن ذهن آدم درگیر میشه دیگه، مگه میشه بهش فکر نکرد 

هر روز دارم حاملگی و زایمان و بچه داری رو تصور میکنم و خیالبافی میکنم 😂😂😂😂😂😂😂

شهین جون از حال و هوای بارداریت چرا نمیگی ؟ 

راستی الان رابطه تون کمتر شده؟ تو رابطه اذیت نمیشی ؟ درد و ناراحتی نداری؟ 

بچه ها یه سوال ؟؟؟

من شنیدم تو رابطه خانوما میتونن چندبار ارضا بشن و آقایون فقط یکبار

ولی برای ما کاملا برعکسه

من که فقط یکبار ارضا میشم ولی شوهرم شده ۳ تا ۴ بار ارضا شده🤔🤔🤔🤔 الان هم که تو اقدامیم با خیال راحت ارضا میشه و بی وقفه به رابطه ادامه میده

فکر کنم این وسط یک مشکلی باشه 🤔🙈😂🙈

برای شرکت در گفتگو باید وارد سایت شوید.×

پاسخ سوالات بر اساس تاریخ پرسش سوال

فروردین 1399
ج ش ی د س چ پ
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031
اپلیکیشن تقویم بارداری و قاعدگی دانلود