تعداد بازدید : 22
تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۱۲/۱۹
تاریخ آخرین پست : ۱۳۹۷/۱۲/۱۹
کاربران آنلاین : 0
bboomm1515
۱۳۹۷/۱۲/۱۹ ۱۰:۵۹:۱۵
آخرین حضور: ۱۳۹۷/۱۲/۱۹ ۱۱:۰۹:۵۴

لوله یو پی وی سی یا لوله پلیکا چیست؟

(ویرایش)

لوله پی وی سی یا بعبارت صحیح تر یو پی وی سی که به لوله پلیکا یا پولیکا معروف است لوله های بسیار پر کاربردی هستند. ماده اصلی تشکیل دهنده این لوله ها پودر p.v.c (پلی ونیل کلراید) است. این ماده در کشور ایران در پتروشیمی های بندر امام و ... تولید می شود. نمونه های خارجی این ماده ال جی کره و سابیک عربستان هستند. این پودر به تنهایی مقاومت بالایی ندارد و ضعف هایی دارد که با اضافه کردن مواد دیگر پلیمری خاصیت های آن تقوبت می شود و تبدیل به u.p.v.c می شود. لوله پی وی سی (pvc) به عنوان یک پلیمر شناخته می شود و با خاصیت ارتجاعی خود توانسته بخش اعظمی از لوله های انتقال آب و فاضلاب را در منازل تشکیل دهد. امروزه لوله پی وی سی به انواع مختلفی تقسیم می شود که بر همین اساس کاربرد متفاوتی نیز خواهد داشت.

نوع اتصال لوله های یو پی وی سی

اتصالات این لوله ها بصورت چسبی و رینگی می باشد ولی  یکی از اشتباهات رایج اینست که به لوله های یو پی وی سی چسبی پولیکا می گویند و به لوله های یو پی وی سی رینگی یا پوش فیت یو پی وی سی می گویند. 

کاربرد لوله های یو پی وی سی

لوله های پی وی سی یا پولیکا در زمینه های محتلفی کاربرد دارند و هرکدام استاندارد خاص خودش را دارد. پرکاربردترین آن قاضلاب ساختمانی ست که لوله های 110 و 90 و 63 (یا بعبارت عمومی استادکاران لوله کشی 4 و 9 و 6) پر کاربردترین سایز ها در فاضلاب ساختمانی می باشد که طبق استاندارد 9119 تولید می شود. لوله های سایز های 20 و 25 و 32 که در سیستم برق به آنها 13 و 16 و 20 می گویند جهت روکش محافظ برق و 110 و 125 با ضخامت کمتر برای هواکش و ناودانی و نیز لوله های 200 . 250 و 315 پوشش جدار چاه و کشاورزی هستند.  این لوله ها برای آبرسانی هم کاربرد دارند که طبق استاندارد 13361 تولید می شود ولی از لوله های پلی اتیلنی در این زمینه بیشنر استفاده می شود. همانظور که از لوله های پلی اتیلنی برای فاضلاب ساختمان کمتر از یو پی وی سی استفاده می شود. 

در حال حاضر استفاده از این نوع لوله به جای لوله های فلزی رو به گسترش است. بسیاری از مناطق برای انتقال آب و دیگر سیالات از لوله پی وی سی استفاده می کنند که انواع مختلفی نیز دارد. با روی کار آمدن این لوله ها که به لوله های پلیمری مشهورند، مردم کمتر از لوله های فلزی برای شبکه های آبرسانی در منزل خود استفاده می کنند.

وجود کیفیت در لوله pvc سبب شده تا جایگزین مناسبی برای سایر لوله ها باشد و به همین خاطر استفاده از آن مرسوم شده است. این نوع لوله مزایای بیشتری نسبت به دیگر لوله ها دارد که در ادامه درباره ی آن صحبت خواهیم نمود.

مزایای لوله پی وی سی (pvc)

1- حمل راحت: یکی از دلایلی که لوله پی وسی نسبت به سایرین ارجحیت یافته است حمل راحت می باشد. با کاهش وزن این لوله به نسبت لوله فلزی، امکان حمل سریع تر این لوله ها فراهم شده است به طوریکه نیاز به هزینه و زحمت زیادی برای حمل آن وجود ندارد.

2- انعطاف پذیری: معمولا لوله های پلیمری و از جمله لوله پی وی سی خاصیت انعطاف پذیری دارند. این انعطاف پذیری به معنای خم شدن کامل لوله ها نمی باشد اما با فشار ممکن است اندکی تغییر شکل دهند. 3- قیمت ارزان: قیمت این لوله بسیار ارزان تر از سایر لوله ها می باشد و از آنجا که از روش های آزمایشگاهی این مواد تولید می گردد، لذا قیمت پایین تری نیز خواهد داشت. 4- مقاومت بالا: یکی از ویژگی های مهم این نوع لوله مقاومت آن ها در برابر شرایط است. لوله pvc خوردگی کمتری در برابر املاح آب دارد و لذا دیر تر نیاز به تعویض آن به وجود می آید. 5- عمر بالا: شاید یکی از مهم ترین دلایل خرید این نوع لوله نسبت به دیگر لوله ها، طول عمر زیاد آن باشد که سال های سال بدون تغییر می توان از آن استفاده نمود.

ویژگی های مختلفی که برای لوله پی وی سی بیان شد تنها بخشی از دلایل استفاده از این لوله ها می باشد و مزایای زیاد آن سبب شده تا در انتقال و شبکه های آبرسانی استفاده شود.

مواد تشکیل دهنده ی لوله یو پی وی سی

مواد تشکیل دهنده ی لوله های پی وی سی عبارنند از: 1-پلیمر پایه : پودر پی وی سی
2-کربنات
3-تیتان
4-واکس 

برای شرکت در گفتگو باید وارد سایت شوید.×

پاسخ سوالات بر اساس تاریخ پرسش سوال

فروردین 1398
پ ج ش ی د س چ
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031