تعداد بازدید : 9
تاریخ انتشار : ۱۳۹۹/۱۲/۴
تاریخ آخرین پست : ۱۳۹۹/۱۲/۴
کاربران آنلاین : 0
sdar
۱۳۹۹/۱۲/۴ ۲۳:۵۴:۰۱
آخرین حضور: ۱۳۹۹/۱۲/۹ ۰۱:۱۷:۱۲

درباره ی فروش و تجارت کارتن بازیافتی

(ویرایش)

كافي است كه اندكي جستجوي ميداني يا اينترنتي كنيد، متوجه مي شويد كه خريد كارتن بازيافتي يا فروش و تجارت کارتن بازیافتی تا چه اندازه مشتري دارد. دليل اين مساله را مي توان در چند بخش بررسي كرد كه در ادامه قطعا به آن ها اشاره مي كنيم.

اگرچه در تمام نقاط جهان تجارت كارتن بازيافتي طرفداران بسيار زيادي دارد، اما در ايران بنا به دلايل گوناگون اين مساله اهميت بيشتري دارد. چرا كه هم جمعيت كشور رو به رشد و فزوني بوده و هم اينكه در صنايع ، واحد هاي توليدي يا مصارف شخصي مي توان انواع و اقسام كاربرد كارتن را مشاهده كرد.

يكي از مهم ترين دلايلي كه باعث رشد و اهميت صنعت بازيافت و خصوصا تجارت كارتن بازيافتي شده، صنايع و واحد هاي توليدي مختلفي هستند كه به اين نوع كارتن ها نياز دارند. ضمن آنكه ميزان مصارف شخصي آن ها نيز تا حد قابل توجهي بالا است.

ما در اين مقاله به دنبال آن هستيم تا ضمن معرفي بازار كارتن بازيافتي و آشنايي با تجارت كارتن بازيافتي ، به معرفي صنايعي بپردازيم كه از اين نوع كارتن ها استفاده مي كنند. پس تا پايان با ما همراه باشيد.

صنعت بازيافت كارتن | شركت كارتن لاين

دلايل رونق تجارت كارتن بازيافتي

در خصوص دلايل رونق صنعت و تجارت كارتن بازيافتي و به طور كل صنعت بازيافت و ضايعات مي توان چند دليل مهم را بيان كرد. برخي از اين دلايل اقتصادي و برخي ديگر ريشه در انگيزه هايي از قبيل حفظ محيط زيست و امثال آن ها دارد. ما در ادامه به مهم ترين اين دلايل اشاره مي كنيم.

  • حفظ محيط زيست

اصلي ترين و مهم ترين دليل رونق صنعت و تجارت كارتن بازيافتي را مي توان در انگيزه هايي همچون حفظ محيط زيست دانست. واقعيت آن است كه از دهه هاي قبل و به دنبال رشد صنعتي جهان و به وجود آمدن انواع كارخانه ها و صنايع ، بحث حفظ محيط زيست اهميت بسيار زيادي پيدا كرد.

رشد قارچ گونه صنايع در طول زمان باعث گرم شدن كره زمين ، از بين رفتن پوشش گياهي ، قطع درختان ، آلودگي و در نهايت به وجود آمدن انواع بيماري ها شد.

از اينجا بود كه سران اكثر كشورهاي جهان در نشست هاي مختلف دور هم جمع شدند تا راهكاري را براي اين معضلات پيدا كنند. راهكار هاي عملياتي زيادي ارائه شد كه يكي از مهم ترين آن ها توجه به صنعت بازيافت زباله بود.

از اين رو در دهه هاي گذشته روش هاي مختلفي براي بازيافت زباله ابداع شده است. اما در ساليان اخير بحث بازيافت كاغذ و مقوا بيشتر مورد توجه قرار گرفته است. يكي از دلايل ان را مي توان در حفظ درختان و محيط زيست دانست. چرا كه ماده خام اصلي براي توليد كاغذ ، مقوا و كارتن ، همان چوب درختان است.

بدين ترتيب با استفاده از كارتن بازيافتي مي توان تا حد زيادي از قطع بيشتر درختان جنگلي جلوگيري كرد. خصوصا آنكه معمولا درختاني با چوب با كيفيت براي توليد آن ها قطع مي شوند.

  • مقرون به صرفه بودن

اگر مقدار در فروش يا خريد كارتن بازيافتي اطلاعات داشته باشيد، متوجه خواهيد شد كه قيمت اين نوع كارتن نسبت به ساير كارتن هاي ديگر بسيار به صرفه تر خواهد بود. بنابراين طبيعي است كه بسياري از خريداران به سمت آن بروند.

البته واقعيت آن است كه كارتن بازيافتي نسبت به كارتني كه از چوب درختان ساخته شده، معمولا كيفيت به مراتب پايين تري خواهد داشت. چرا كه فرايند بازيافت به نحوي صورت مي گيرد كه فرايند ها و اقدامات صورت گرفته در خلال آن باعث كاهش كيفيت كارتن خواهد شد.

با اين حال ، مساله مهم آن است كه كارتن بازيافتي براي بسياري از مصارف صنايع يا حتي مصارف شخصي بهترين گزينه خواهد بود. نمونه بارز آن را مي توان در كاغذ باطله مشاهده كرد. طبيعتا فردي كه به دنبال كاغذ باطله بوده، انتظار كيفيت برابر با كاغذ اصلي را ندارد.

بنابراين در فرايند توليد اين نوع كاغذ ها معمولا از كاغذ بازيافتي استفاده مي كنند. همين موضوع براي كارتن بازيافتي نيز كاملا صدق مي كند. به عنوان مثال در توليد كارتن سه لايه معمولا از اين كارتن هاي بازيافتي نيز استفاده مي كنند.

  • ايجاد اشتغال

شايد ابتدا كمي تعجب كنيد كه چرا ايجاد اشتغال را به عنوان يكي از دلايل اصلي رونق گرفتن فروش و خريد كارتن بازيافتي آورده ايم. اما تنها يك بررسي ساده نشان مي دهد كه صنعت بازيافت كارتن و كاغذ بسيار گسترده تر از آن چيزي است كه ما فكر مي كنيم.

در ساليان گذشته انواع و اقسام كارخانه ها و كارگاه هاي بازيافت زباله شكل گرفته است. كارخانه هاي كه هر كدام از آن ها ممكن است چند صد نفر كارگر نيز داشته باشند.

علاوه بر آن مشاغل غير مستقيم ديگري نيز در حاشيه آن ها شكل گرفته است كه احتمالا در كوچه و خيابان نمونه هايي از آن ها را مشاهده كرده ايم. اين مسائل همگي نشان مي دهد كه اين صنعت اشتغال بسيار خوبي دارد. بنابراين معمولا دولت ها و سازمان هايي نظير شهرداري ها نيز از آن ها حمايت مي كنند.

  • سياست كلان دولت ها

يكي ديگر از دلايل رونق گرفتن فروش و خريد كارتن بازيافتي را مي توان در سياست كلان دولت ها براي حمايت از صنعت بازيافت خصوصا بازيافت كارتن دانست. هم اكنون بسياري از سازمان هاي دولتي نظير شهرداري ها حمايت هاي خوبي از اينگونه صنايع دارند.

بنابراين طبيعي است كه سودآوري آن ها به مرور زمان افزايش يافته و افراد بيشتري جذب آن شوند.

صنايعي كه به كارتن بازيافتي نياز دارند

صنايع و واحد هاي مختلفي وجود دارند كه از كارتن بازيافتي استفاده مي كنند. اين كار هم براي آن مقرون به صرفه بوده و هم اينكه ساخت برخي از محصولات به گونه اي است كه ارزش چنداني ندارد تا از كارتني با چوب درختان استفاده شود. نمونه بارز آن را مي توان كاغذ باطله دانست.

  • صنايع كارتن سازي

يكي از اصلي ترين صنايعي كه به كارتن بازيافتي نياز دارد، صنايع كارتن سازي است. برخلاف تصور عامه ، كارتن انواع و اقسام بسيار مختلفي داشته و يك صنعت بسيار بزرگ است. در بسياري از مواقع نياز است تا از كارتن هاي بازيافتي استفاده شود. نمونه كاربرد كارتن بازيافتي در ساخت كارتن سينگل فيس است.

استفاده از كاغذ بازيافتي در صنايع كارتن سازي | شركت كارتن لاين

  • صنايع توليد قطعات صنعتي

قطعات صنعتي از قطعات خودرو گرفته تا ساير انواع ديگر همگي به بسته بندي مناسب نياز دارند كه در اكثر اوقات اين بسته بندي از طريق كارتن صورت خواهد گرفت. كارتن بازيافتي به علت قيمت مناسبي كه دارد معمولا بهترين گزينه براي اينگونه صنايع خواهد بود. چرا كه هزينه تمام شده بسته بندي محصولات را نيز پايين خواهد آورد.

ما به مهم ترين صنايعي كه از كارتن بازيافتي استفاده مي كنند اشاره كرديم. اما قطعا صنايع بزرگ و كوچك ديگري نيز وجود دارند كه از اين نوع كارتن ها استفاده مي كنند.

با اين حال ، علاوه بر صنايع مختلف ، معمولا اداره ها ، سازمان ها ، بيمارستان ها ، واحد هاي خدماتي نيز از كارتن بازيافتي استفاده خواهند كرد. ضمن آنكه نبايد مصارف شخصي كارتن بازيافتي را نيز ناديده بگيريم.

  • صنايع بسته بندي

يكي ديگر از بيشترين كاربرد هاي كارتن بازيافتي در صنايع مختلف بسته بندي است. اين صنايع در حوزه هاي بسيار متعددي فعاليت داشته و در چند سال اخير نيز رشد بسيار زيادي داشته اند. كارتن ، وسيله اصلي در صنايع بسته بندي به شمار مي رود. بنابراين معمولا خريد كارتن بازيافتي يكي از اصلي ترين خريد هاي اين واحد ها است.

برای شرکت در گفتگو باید وارد سایت شوید.×

پاسخ سوالات بر اساس تاریخ پرسش سوال

اسفند 1399
ج ش ی د س چ پ
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930
یک زن وبسایت تخصصی بهداشت و سلامت زنان و مادران