تعداد بازدید : 119
تاریخ انتشار : ۱۴۰۱/۶/۲۲
تاریخ آخرین پست : ۱۴۰۱/۶/۲۲
کاربران آنلاین : 0
1400tahi
۱۴۰۱/۶/۲۲ ۱۴:۴۰:۵۲
آخرین حضور: ۱۴۰۱/۹/۱۳ ۱۲:۰۱:۲۹

نحوه درمان میوم چگونه است؟

(ویرایش)

 

درمان در فیبروم ها طیف وسیعی دارد. دربیشتر مواقع که فیبروم ها علامت خاصی ندارد, فقط پیگیری دوره ای کافی است و نیاز به درمان نیست.

درمان بر اساس علائم، قصد بارداری، سایز فیبروم، محل آن، سن فرد و نزدیکی به یائسگی انجام می شود.

  • درمواردی که خونریزی شدید است و درد وجود دارد با استفاده از داروها می توان درد و خونریزی را کاهش داد و با استفاده از داروهای حاوی آهن، ازکم خونی پیشگیری کرد.
  • گاه با تشخیص پزشک می توان از داروهای هورمونی و یا قرص های جلوگیری از بارداری با دوز کم استفاده نمود.
  • درمواردی که کم خونی شدید وجود دارد، یا سایز فیبروم برای جراحی خیلی بزرگ است و یا فرد نزدیک سن یائسگی است می توان از داروهای اگونیست gnrh مثل دیفرلین یا دکاپپتیل استفاده کرد.
  • اثراین داروهها موقت است و بهتراست بیش از۶ماه مصرف نشود. عوارض مثل گرگرفتی،افسردگی،بی خوابی،کاهش میل جنسی، دردمفاصل از عوارض آنهاست اما درمدت زمان استفاده ،این عوارض به خوبی تحمل میشوند.
  • تخریب بافت آندومتر با روش های مختلف نیز درمان دیگری است. درصورتیکه یائسگی نزدیک است می توان از روش مختلف موقت استفاده کرد تا بعدازیائسگی، فیبروم ها خود به خود کوچک شوند.
  • آمبولیزاسیون شریان رحمی یاخود یبروم روش دیگری است که درآن ماده ای از طریق آنژیوگرافی به داخل رگ تغذیه کننده فرستاده می شود تا خونریزی به فیبروم مختل شده وفیبروم کوچک شود. این روش درمواردی که خانم تمایل به بارداری ندارد، انجام می شود و ممکن است درمواردی موثرنباشد.
  • درمواردی پزشک صلاح را بر انجام جراحی می بیند.
  • می توان از طریق جراحی فقط توده فیبروم را با حفظ رحم برداشت. جراحی می تواند به طریق باز ویا به طریق لاپراسکوپی انجام شود. برداشت فیبروم یامیومکتومی درمواردی انجام میشود که فرد تمایل به حفظ باروری داشته باشد. امادراین روش احتمال عود فیبروم ها درسالهای بعدی وجود دارد.
  • تنها روش قطعی درمان فیبروم برداشت کامل رحم یا هیسترکتومی است. این روش نیز به طریق عمل باز یا لاپاراسکوپی قابل انجام است. درجراحی لاپاراسکوپی، درد بعد از عمل کمتراست، دوره نقاهت کوتاهتراست. ظاهر عمل ازنظر زیبایی بهتراست، و احتمال تشکیل چسبندگی ها نیز پایین تر است. درحین هیسترکتومی می توان تخمدان ها راحفظ نمود و یا برداشت، واژن نیز در این روش کامل حفظ می شود.

درمان میوم در تهران

برای شرکت در گفتگو باید وارد سایت شوید.×

پاسخ سوالات بر اساس تاریخ پرسش سوال

آذر 1401
س چ پ ج ش ی د
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930
یک زن وبسایت تخصصی بهداشت و سلامت زنان و مادران