راه ساده برای تشخیص سلامتی نوزادتان

پژوهشگران با بررسی ۷۱۵ خانواده فهمیده‌اند نوزادانی که شباهت بیشتری به پدر خود دارند، بیشتر مورد توجه و مراقبت او قرار می‌گیرند و وضعیت سلامت آن‌ها تا سن یک‌سالگی در مقایسه با دیگر نوزادان بهتر خواهد بود.

راه ساده برای تشخیص سلامتی نوزادتان 


پژوهشگران با بررسی ۷۱۵ خانواده فهمیده‌اند نوزادانی که شباهت بیشتری به پدر خود دارند، بیشتر مورد توجه و مراقبت او قرار می‌گیرند و وضعیت سلامت آن‌ها تا سن یک‌سالگی در مقایسه با دیگر نوزادان بهتر خواهد بود.

تحقیقات و بررسی‌های پژوهشگران نشان می‌دهد نوزادانی که در بدو تولد شبیه پدرشان هستند، بیشتر موردتوجه پدر قرار می‌گیرند و این کودکان تا یک‌سالگی از سلامت بیشتری برخوردار خواهد بود.

چگونه پدر به نوزاد علاقه مند می شود؟


یافته‌های این تحقیقات نشان می‌دهند که شباهت نوزاد در بدو تولد به پدر، احتمال توجه و صرف زمان بیشتر پدر به نوزاد را افزایش می‌دهد و معمولا این توجه تا یک‌سالگی بسیار بالا خواهد بود که درنتیجه آن، نوزاد از مزایای بهداشتی ویژه پدر نیز برخوردار خواهد شد و سلامت بیشتری به دست خواهد آورد.

سولومون پولاچک  (Solomon Polachek) استاد دانشگاه بینگامتن نیویورک درباره ارتباط سلامت کودک و شباهتش با پدر می‌گوید: «نقش پدران در پرورش کودکان بسیار بااهمیت است و این نقش مهم را می‌توان در سلامت کودکان نیز دید. پژوهش‌های ما نشان می‌دهند پدرانی که شباهت بیشتری بین خود و کودکشان می‌بینند، با رضایت و خشنودی خاصی با کودک برخورد و وقت بیشتر را با وی سپری می‌کنند.»

کدام پدران بیشتر با فرزندانشان وقت می گذرانند؟


در این پروژه تحقیقاتی، نقش پدر در افزایش سلامت کودک، به‌ویژه در خانواده‌های شکننده و زوج‌های جداشده موردبررسی و توجه قرار گرفت. پژوهشگران ۷۱۵ خانواده را موردبررسی قرار دادند که در آن‌ها، نوزادان بیشتر روزهای هفته را با مادر خود زندگی می‌کردند. نوزادانی که در این خانواده‌ها، شباهت بیشتری با پدر خود داشته‌اند، بیشتر از توجه و محبت پدرانه برخوردار شده بودند و تا زمان تولد یک‌سالگی خود سالم‌تر بودند. این تحقیقات نشان می‌دهند پدران غیرمقیمی که شباهت بیشتری بین خود و نوزادشان می‌دیدند، هرماه ۲٫۵ روز بیشتر را صرف بودن با فرزندان خود می‌کردند.

پروفسور پولاچک در مورد اهمیت نقش پدر در سلامت کودک می‌گوید: «ما دریافتیم زمانی که کودک به پدرش شباهت بیشتری دارد، شاخص‌های سلامت کودک بهبود پیدا می‌کنند. درواقع می‌توان چنین توضیح داد که این شباهت، پدر را ترغیب به ملاقات بیشتر و طولانی‌تر با کودک خود می‌کند و زمان بیشتر ملاقات پدر و کودک، میزان مراقبت، توجه، نظارت و آگاهی از اطلاعات بهداشتی و نیازهای سلامت کودک را افزایش می‌دهد که درنتیجه آن، شاخص‌های سلامت کودک نیز بهبود پیدا می‌کنند»

این گروه پژوهشی از سیاست‌های مثبت برای تشویق پدران به مشارکت در وظایف والدین نسبت به بهبود سلامت نوزادان در اوایل دوران زندگی خود، استقبال و حمایت می‌کند.


منبع: خبرآنلاین

میزان اهمیت
ایمیل
توضیحات
ارسال

پاسخ سوالات بر اساس تاریخ پرسش سوال

بهمن 1398
س چ پ ج ش ی د
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930