بروز بارداری ناخواسته، علت و عوارض

بارداری ناخواسته یکی از مسائلی است که در زندگی بسیاری از زوجین ممکن است پیش آید که موجب به وجود آمدن تنش در خانواده می شود.

بروز بارداری ناخواسته، علت و عوارض

بارداری ناخواسته یکی از مسائلی است که در زندگی بسیاری از زوجین ممکن است پیش آید که موجب به وجود آمدن تنش در خانواده می شود.

بارداری ناخواسته یکی از مسائلی است که در زندگی بسیاری از زوجین ممکن است پیش آید که موجب بوجود آمدن تنش در خانواده می شود .بارداری ناخواسته اصولا در بین خانم هایی که توانایی و آمادگی نگهداری از کودک را ندارند اتفاق می افتد. زمانی که بارداری در شرایط نامساعد اتفاق بیافتد، برای والدین و همچنین خود کودک عواقب نامطلوبی به دنبال خواهد داشت. پس برای جلوگیری از این وضعیت باید از روش‌های پیشگیری از بارداری با اطلاعات دقیق تری استفاده کرد. در این مقاله ما قصد داریم به نکاتب مهمب درباره بارداری ناخواسته بپردازیم. از اینرو پیشنهاد می کنیم با ما همراه باشید.

علت های بروز بارداری ناخواسته
استفاده نکردن از روش پیشگیری
شکست روشهای پیشگیری
استفاده همزمان از داروهای دیگر
استفاده نادرست از روش پیشگیری
عدم استفاده صحیح از روش‌های اورژانسی
عدم اطلاع از نحوه برخورد در زمان فراموشی دوز دارو

عوارض بارداری ناخواسته
همانگونه که در جریان هستید بارداری ناخواسته هم برای والدین و هم برای کودک با ناراحتی‌هایی همراه خواهد بود که این ناراحتی های اثرات مخرب زیادی در پی خواهند داشت. از اینرو اثرات مخرب بارداری ناخواسته را می‌توان در سه دسته جسمی، روحی – روانی و اجتماعی تقسیم کرد.
اثرات جسمانی
اغلب این مادران در دوران بارداری توجهی به مراقبت‌های لازم در ماه‌های اول نمی‌کنند. اینگونه افراد بدلیل مصرف نکردن قرص های تقویتی در ماه های اول بارداری، موجب می شوند تا رشد جنین به خطر بیفتد. بیشتر این قشر زنان یا دارای فرزند دیگری هستند و یا اینکه به دلیل مشغله کاری بسیار زیاد فرصتی برای استراحت و خوردن غذاهای مناسب را ندارند که تمام این موارد ظعف جسمانی مادر را در پی خواهد داشت.
اثرات روحی-روانی
حاملگی ناخواسته احتمال بروز افسردگی را در زنان باردار به شدت بالا می برد.که واکنس های متفاوت از سمت فرزندان بزرگتر خانواده و یا دیگر اعضای خانواده می تواند این شرایط را سخت تر کند.در چنین شرایطی مناسبترین کار ، مشاوره روانشناسی و خانواده می باشد.
اثرات اجتماعی
تاثیرات جسمی و روحی متحمل شده بر مادر باردار با توجه به شرایطی قبلی ذکر شده (بارداری ناخواسته) ، بر عملکرد مادر تاثیراساسی گذاشته و او را در انجام وظایف اش دچار مشکل می‌کند. برای مثال عدم رسیدگی مادر به درس فرزندان دیگر موجب افت تحصیلی در آن‌ها می‌شود.
بارداری با وجود فرزندان دیگر
افرادی که دارای فرزند دیگر بوده و یا فرزند بزرگتری دارند ، تمایلی به بچه دار شدن مجددا و تحمل سختی های آن را ندارند. اما از طرفی وجدان شان به آن‌ها اجازه نمی‌دهد حق زندگی را از کودکی بگیرند. به دنیا آوردن کودکی آن هم تنها به خاطر ترحم، در آینده ای نه چندان دور به احساسات کودک لطمه زده و او را دچار مشکلاتی می‌کند. این دست مادران در ناخودآگاه خود، تمایلی به فرزندشان ندارند. بنابراین اکیدا توصیه می کنیم برای داشتن فرزندی سالم بهتر است قدم هایتان را با احتیاط بیشتری بردارید.
نداشتن شرایط بچه دار شدن
گاهی نداشتن شرایط جسمی و یا مالی، بعنوان دلیلی برای ناخواسته بودن کودکی به حساب می آید.از اینرو بهتر است پیش از هر چیز یک بار دیگر وضعیت را بررسی نمائید. اگر می‌توانید از آشنایان و دوستان برای نگهداری و یا مخارج کمک دریافت کنید. این گونه راحت‌تر می‌توانید با شرایط جدید خود را تطبیق داده و برنامه زندگی تان را بچینید. همچنین می‌توانید از خدمات مهد کودک و صندوق‌های مالی برای بر طرف کردن این چنین مسائل استفاده نمایید.

منبع: پرگ

میزان اهمیت
ایمیل
توضیحات
ارسال

پاسخ سوالات بر اساس تاریخ پرسش سوال

تیر 1399
ی د س چ پ ج ش
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031
یک زن وبسایت تخصصی بهداشت و سلامت زنان و مادران