نحوه استفاده از شیاف واژینال در بارداری

مصرف شیاف واژینال در دوران بارداری بسته به نیاز زن باردار و فقط با تجویز پزشک متخصص مجاز است. یعنی پزشک متخصص با بررسی وضعیت زن باردار، اینکه در چه ماهی از حاملگی است، داروی مورد نظر را تجویز می‌کند. اما نحوه استفاده از شیاف واژینال در بارداری چگونه است؟

نحوه استفاده از شیاف واژینال در بارداری

مصرف شیاف واژینال در دوران بارداری بسته به نیاز زن باردار و فقط با تجویز پزشک متخصص مجاز است.

 یعنی پزشک متخصص با بررسی وضعیت زن باردار، اینکه در چه ماهی از حاملگی است، داروی مورد نظر را تجویز می‌کند. اما نحوه استفاده از شیاف واژینال در بارداری چگونه است؟
شیاف چیست؟
شیاف دارویی است که سریعتر از قرص عمل می‌کند، چون خیلی سریع حل می‌شود و پس از حل شدن از طریق رگ‌های روده‌ای وارد جریان خون می‌شود. این رگ روده‌ای حامل دارو از کبد عبور نمی‌کند، به همین دلیل آنزیم‌های کبد نمی‌توانند روی دارو تاثیر بگذارند. شیاف به صورت غیر خوراکی مصرف می‌شود و تداخل غذایی ندارد. در خیلی از موارد تجویز شیاف به دلیل استفاده موضعی آن است، مثلا برای عفونت‌های واژنی از شیاف استفاده می‌شود، چون به دلیل تماس موضعی تاثیر آن خیلی بیشتر است.

روش استفاده از شیاف واژینال چگونه است؟


قبل از هرکاری دستهایتان را با آب ولرم و صابون بشویید.
دهانه و اطراف واژن را با آب ولرم و صابون غیر معطر بشویید و با یک حوله تمیز خشک کنید.
در این مرحله باید شیاف را آماده کنید. اگر از اپلیکاتور شیاف استفاده می‌کنید -ابزاری که به وسیله آن شیاف را در بدن قرار می‌دهند- آن را از جعبه در آورید و آماده کنید. انتهای آن را با یک دست بین انگشت شست و انگشت اشاره بگیرید و از دست دیگر برای قرار دادن شیاف در ورودی آن کمک بگیرید. اگر از اپلیکاتور استفاده نمی‌کنید آن را با انگشت سبابه به داخل واژن فشار دهید.
حالا در وضعیت مناسب بدنی قرار بگیرید. بهترین وضعیت این است که روی تخت دراز بکشید و زانوهایتان را جمع کنید. دهانه واژن را باز کنید و اپلیکاتور را در دهانه آن قرار دهید.
حالا اپلیکاتور را درون واژن فشار دهید. تا جایی که احساس نارحتی نمی‌کنید شیاف را درون واژن فشار دهید.
۴۵ تا یک ساعت طول می‌کشد تا شیاف جذب بدن شود. بهتراست در حالت دراز کشیده بمانید، چون ممکن است شیاف جذب نشده باشد و نشت مایع را از واژن احساس کنید.
برای استفاده از شیاف واژینال این نکات را در نظر بگیرید
بدون اجازه پزشک به هیچ وجه نباید از شیاف به خصوص در دوران بارداری استفاده کنید.
شیاف واژینال را معمولا قبل از خواب در واژن قرار دهید.
بهتر است در دوران بارداری از اپلیکاتور استفاده نکنید. قبل از قرار دادن شیاف در واژن، دست‌های خود را با صابون بشویید و شیاف را به اندازه دو بند انگشت داخل واژنتان بگذارید.
شیاف‌ها را در دمای اتاق نگهداری کنید.
اگر احساس کردید که واکنش‌های آلرژیک در شما به وجود آمده حتما با پزشک خود در میان بگذارید. واکنش‌های آلرژیک می‌تواند شامل تورم در ناحیه واژن یا اطراف آن و خارش، کهیر و احساس تنگی در ناحیه قفسه سینه باشد.
اگر شیاف بعد از استفاده به صورت واژینال به طور کامل بیرون افتاده است باید یک عدد شیاف دیگر مصرف کنید.

منبع:نی نی سایت

میزان اهمیت
ایمیل
توضیحات
ارسال

پاسخ سوالات بر اساس تاریخ پرسش سوال

مهر 1399
س چ پ ج ش ی د
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930
یک زن وبسایت تخصصی بهداشت و سلامت زنان و مادران