هفته بیست و هشتم بارداری

تعداد بازدید : 239186
تاریخ انتشار : ۱۳۹۳/۶/۲۸

جنین شما در هفته 2 بارداری 

جنین در هفته 28 بارداری

در اين هفته كودك شما 910 گرم وزن و 37.6 سانتي متر طول دارد.
کودک شما در این هفته نیز همچنان به تنقس در مایع آمنیوتیک و بلع آن ادامه میدهد.
او مي تواند چشمان خود را (كه اكنون مژه دارند) باز كند و سر خود را به سمت هر نور ممتد و شديدي كه از بيرون رحم بتابد برگرداند.زمانهایی که پلک ها بسته است چشم حرکت می کند شاید او در حال دیدن خواب است!!

شیارهای مغز کودک همچنان در حال رشد و توسعه هستند. ریه ها و مغز کودک در حال بلوغ هستند.
زمان هایی که کودک شما معال است میبایست 10 بار در یک ساعت ضربه بزند.اگر تعداد ضربات کم بود آب و یا مایعی شیرین میل نموده و مجدا ضربات را بشمارید. در صورت کم بودن فورا به پزشک مراجعه نمایید.

بسیاری از بچه ها از این هفته به بعد سرشان به سمت پایین می آید تا برای زایمان آماده شوند.

لايه هاي چربي بدن او در حال شكل گيري هستند و او براي زندگي در خارج از رحم آماده مي شود.
 

بدن شما در هفته 28 بارداری

مادر در هفته 28 بارداری


شما در خانه در حال استراحت هستيد! سه ماهه سوم حاملگي از اين هفته آغاز مي شود و تا هفته چهلم ادامه مي يابد. اگر وضعيت شما هم مشابه اكثر خانمهاي حامله باشد در اين دوره سه ماهه حدود 5 كيلوگرم وزن اضافه خواهيد كرد.
سینه شما ممکن است شروع به ترشح آغوز نماید که به رنگ زرد روشن است و سرشار از آنتی بادی های مفید برای سلامت کودک. و این نشان دهنده این است که سینه شما برای تغذیه کودک شروع بکار کرده است.

آيا پاهاي شما در طول شب مورمور مي كند؟ خارش و سوزش در قسمت پاييني پاها و ميل شديد به تكان دادن آنها تحت عنوان «سندرم پاهاي ناآرام» (يا RLS) شناخته مي شود. اين عارضه ممكن است موجب شود كه در حالت استراحت احساس آرامش نكنيد. هرچند بروز اين عارضه در خانمهاي حامله بسيار معمول مي باشد، اما هيچ كس علت بروز آن را نمي داند. از كافئين (چاي يا قهوه) استفاده نكنيد زيرا اين عارضه را تشديد مي كند؛ و هنگامي كه احساس ناراحتي كرديد ماهيچه هاي ساق پاي خود را ماساژ دهيد. برخي مطالعات نشان داده اند كه مصرف مكملهاي غذايي حاوي آهن مي تواند اين عارضه را تا حدودي بهبود بخشد.

ممکن است شب ها احساس کنید که پای شما متورم شده است ولی ر صبح روز بعد به حالت اولیه خود باز خواهد گشت.

در صورتي كه آزمايش خون در سه ماهه اول نشان داده باشد كه ارهاش خون شما منفي است به شما ايمونوگلوبولين ارهاش تزريق خواهد شد تا از توليد پادتنهايي كه ممكن است به خون كودك شما حمله كنند جلوگيري شود. اگر ارهاش خون پدر كودك شما هم منفي باشد احتياجي به تزريق ايمونوگلوبولين نيست اما پزشكان معمولا بدون آزمايش خون پدر كودك ايمونوگلوبولين را به شما تزريق خواهند كرد. همچنين اگر ارهاش خون كودك شما مثبت باشد پس از زايمان يكبار ديگر به شما ايمونوگلوبولين تزريق خواهد شد.

 
فعالیت های هفته 28 بارداری

بیمارستان خود را انتخاب نمایید و در مورد بیمه هایی که قبول میکند، ویژگی ها و سایر مشخصات آن تحقیق نمایید.ضمنا در صورتیکه باید برگه های پذیرش و سایر کارهای اداری قبل از بستری شدن را انجام دهید.حتما اقدام نمایید.

اگر تاكنون در كلاسهاي مخصوص زايمان شركت نكرده ايد شايد بهتر باشد برخي تمرينات تنفسي و آرامش بخش را در خانه انجام دهيد. زايمان طولاني و خسته كننده است؛ در ضمن دردناك هم هست و اگر براي آن آمادگي نداشته باشيد ممكن است به شما سخت بگذرد. خيلي از پدرها از نگاه كردن به صحنه زايمان مي ترسند، شايد به همين دليل است كه در ايران كسي به فكر مشاركت پدران در زايمان نيست!

يك دكتر براي كودك خود انتخاب كنيد: اسامي پزشكان خانوادگي يا متخصصين اطفال را از اقوام، دوستان، همكاران، همسايه ها يا پزشك خود بگيريد. اطمينان حاصل كنيد كه پزشك منتخب شما بيمه شما را قبول مي كند، مي تواند در ساعتهايي كه با برنامه روزانه شما هماهنگ است كودكتان را معاينه كند و محل مطب او نيز براي شما مناسب است. اگر مي توانيد با پزشكان مورد نظر خود قرار ملاقات حضوري نيز بگذاريد. اگر فكر مي كنيد كه حالا براي اين كار خيلي زود است به ياد داشته باشيد كه اولين معاينه بايد اندكي بعد از تولد كودك صورت بگيرد. البته معمولا بيمارستان پزشك متخصص اطفالي دارد كه اولين معاينه نوزاد را در بيمارستان انجام مي دهد، با اين حال شايد بهتر باشد شما از قبل فردي را براي معاينات آينده كودكتان در نظر گرفته باشيد كه هم برايتان قابل اطمينان و خوشايند است و هم دسترسي به وي مقدور باشد.

اگر فرزندان دیگری دارید کمی از وقت خود را نیز صرف آنها نمایید و آنها را با برادر یا خواهر کوچکشان آشنا نموده و زمانهایی را که کودک تکان می خورد اجازه دهی آنها نیز در این شادی سهیم بوده و با گذاشتن دست بر روی شکم شما، در این شادی سهیم باشند.

هفته 28 بارداری زمان مناسبی است که تصمیم گیری کنید که از چه نوع پوشکی می خواهید برای کودکتان استفاده نمایید.
   

توصیه هایی در هفته 28 بارداری

تحقیقات نشان داده است مادرانی که مصرف الکل و سیگار را کنار گذاشته اند.تاثیر مثبتی بر روی کودکانشان داشته اند.
ممکن است شکم شما دچار کشیدگی شده باشد و خطوط قرمزی بر روی آن ظاهر شده باشد. معمولا چیزی برای از بین بردن و یا جلوگیری از آن وجود ندارد.ولی این خطوط پس از تقریبا یکسال سفید و نازک شده و یا کلا محو میشوند.

این یک باور غلط است که سوزش سر دل بعلت وجود کودکی با موهای زیاد است!!
تنگی نفس بعلت رشد کودک و فشارهای او روز بروز بیشتر میشود ولی ورزش مخصوصا پیاده روی می تواند راه حل خوبی برای این مورد باشد.
ورزش منظم و غذای سالم میتواند به رشد موثر کودک شما کمک کند.در صورتی که ورزش میکنید میزان کالری مورد نیاز شما 350 کالری اضافه تر میباشد.
اگر توده ای در سینه های خود احساس میکنید حتما با پزشک خود دراین مورد صحبت کنید. توده ها را نباید نادیده گرفت.
 

هفته 27 بارداری هفته 29 بارداری

منبع :
نظرات کاربران
میزان اهمیت
ایمیل
توضیحات
ارسال

پاسخ سوالات بر اساس تاریخ پرسش سوال

خرداد 1403
س چ پ ج ش ی د
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031
یک زن وبسایت تخصصی بهداشت و سلامت زنان و مادران