راهنمای خرید و مصرف قرص ضد بارداری

تعداد بازدید : 5772
تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۹/۱۹
2.50
برای جلوگیری از بارداری، انواع مختلفی از قرصهای جلوگیری از بارداری موجود هستند. در این سایت ، با توجه به " ترکیبات " ، قرصها رو گروه بندی کرده ام ، تا انتخاب شما راحت تر شده و قرصهایی که با هم مشابه هستند را بشناسید . انواع کلی قرصهای ضد بارداری (پیشگیری از بارداری) عبارتند از قرصهای ترکیبی، قرص شیردهی، قرص اورژانسی

برای جلوگیری از بارداری، انواع مختلفی از قرصهای جلوگیری از بارداری موجود هستند. در این سایت ، با توجه به " ترکیبات " ، قرصها رو گروه بندی کرده ام ، تا انتخاب شما راحت تر شده و قرصهایی که با هم  مشابه هستند را بشناسید . 

انواع کلی قرصهای ضد بارداری (پیشگیری از بارداری):

 • 1. قرصهای ترکیبی (استروژن + پروژستین): یکی از روشهای مطمئن در پیشگیری از بارداری، مصرف قرص‌های خوراکی ترکیبی است.
 • 2. قرص شیردهی: فقط در دوران شیردهی بطور منظم استفاده شود . 
 • 3.قرص اورژانسی: فقط و فقط در موارد اورژانسی استفاده شوند. نه با برنامه ریزی قبلی !

راهنمای خرید و مصرف انواع قرص های پیشگیری از بارداری

این قرص ها چگونه از بارداری جلوگیری می کنند؟

هورمونهای استروژن و پروژسترون موجود در این قرصها با تاثیر بر تخمدانها، مانع از تخمک گذاری در سیکل ماهانه شده و از بروز حاملگی جلوگیری می کنند.

در ضمن پروژسترون موجود در قرص با تاثیر بر ترشحات دهانه رحم، رسیدن اسپرم به تخمک را دچار مشکل کرده و با نازک کردن جداره داخلی رحم مانع جایگزینی مناسب تخم لقاح یافته (اگر اتفاق بیافتد) می شود.

لیست قرصهای ضد بارداری موجود در بازار

 

قرصهای پیشگیری از بارداری چقدر در پیشگیری از حاملگی موثرند؟

در صورت مصرف صحیح و مرتب قرصها، میزان اثر بخشی آن در پیشگیری از حاملگی 99.7 تا 99.9 درصد است. به این معنا که فقط 1 تا 3 نفر از هر 1000 خانمی که از قرص استفاده می کنند، ممکن است در طول یک سال مصرف قرص باردار شوند.

با این حال میزان اثر بخشی بشدت وابسته به نحوه مصرف است. اگر قرصها بطور نادرست مصرف شوند – مثلا شروع مصرف قرص همراه با یک روش مطمئن دیگر نباشد یا در طول یک دوره چند بار فراموش شود- احتمال بروز حاملگی افزایش می یابد، در واقع اشتباهات بیشتر، به معنای احتمال وقوع بارداری بیشتر است. بنابراین استفاده از این روش برای افرادی مناسب است که طبق دستور و بطور منظم از آن استفاده می کنند.

در صورت مصرف  قرصهای پیشگیری از بارداری، اگر تصمیم به بارداری گرفتم چه باید بکنم؟

بهتر است یک ماه پیش از قطع قرص ضد بارداری، مصرف فولیک اسید را آغاز کنید و برای معاینات پیش از بارداری به پزشک خود مراجعه نمائید.

هر زمان که برای اقدام به باردار شدن آماده بودید، لازم نیست یک بسته قرص را تمام کنید. هر زمان که مصرف آنرا متوقف کنید، چه بسته قرص شما تمام شده باشد یا خیر، چند روز تا حداکثر یک هفته بعد خونریزی خواهید داشت. در بسیاری از خانمها باروری به محض قطع قرص باز می گردد و در برخی یک تا چند ماه طول می کشد تا تخمک گذاری منظم اتفاق بیافتد.

در مورد مصرف قرص های ضد بارداری باید بدانید :

 • تحت نظر پزشک یا ماما شروع به مصرف این قرصها کنید. 
 • بعد از 3 ماه، آزمایش چربی و قند خون بدهید.
 • این داروها گاهی اوقات سردردهای میگرنی را نیز تشدید می‌کنند و یا حتی به وجود می‌آورند زیرا پروژسترون باعث احتباس آب در بدن می‌شود.
 • استروژن موجود در قرص نیز گاهی اوقات باعث بزرگتر و دردناک شدن سینه‌ها می‌شود. البته قرص‌هایی که اثر ضد هورمون مردانه دارند عوارض‌شان کمتر است و حتی برای درمان جوش و ریزش مو و نامرتبی پریودها هم به طور موقت کاربرد دارند.
 • هر 3 تا 6 ماه مصرف قرص ضد بارداری را قطع کنید؛ بیشتر از 4 سال هم مصرف نکنید!
 •  استفاده از قرص پیشگیری از بارداری بیشتر از 4 سال به خصوص به طور ممتد خیلی توصیه نمی‌شود.
 • قرص‌های اورژانسی پیشگیری از بارداری فقط برای موارد اورژانس!
 • قرص‌های زمان شیردهی باید سر ساعت خورده شوند
 • نمی‌توان گفت کدام قرص ضد بارداری بهتر یا کم عارضه‌تر است
 • نمی‌توان گفت کدام قرص بهتر یا کم عارضه‌تر است. معمولاً بدن همه افراد به قرص‌ها یکسان جواب نمی‌دهد. ممکن است یک نفر بیشتر با یاز سازگاری داشته باشد و فردی دیگر با یاسمین یا دیان و … بنابراین باید قرص‌ها را امتحان کرد. در هر صورت بهتر است در مرحله اول از داروهای جدید مثال یاز، یاسمین، دیان، مارولون و … استفاده نمود و بعد اگر مشکلی بود نوع قرص را عوض کرد. لازم به ذکر است که سیگاری‌های بالای 35 سال بهتر است اصلاً از قرص‌های ضد بارداری استفاده نکنند. همچنین در افراد بالای 40 سال باید خیلی با احتیاط تجویز شوند.
منبع :
ارسال نظر
امکان پاسخ به سوالات درون کامنت وجود ندارد. در صورت داشتن سوال بر روی کلید پرسش سوال اورژانسی کلیک کنید.
نظرات کاربران
میزان اهمیت
ایمیل
توضیحات
ارسال

پاسخ سوالات بر اساس تاریخ پرسش سوال

اردیبهشت 1396
ج ش ی د س چ پ
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031