تغذیه اصولی در دوران شیردهی

تعداد بازدید : 8398
تاریخ انتشار : ۱۳۹۶/۷/۳۰
3.50
خوشبختانه امروزه مادران به ارزش تغذیه فرزندانشان با شیر مادر پی برده اند و تمام تلاششان را برای داشتن یک شیردهی موفق به کار می برند.یکی از سوالات همیشگی مادران حتی قبل از زایمان این است که چی بخورم تا شیرم زیاد شه؟

غذاهای مفید در دوران شیردهی مادر

خوشبختانه امروزه مادران به ارزش تغذیه فرزندانشان با شیر مادر پی برده اند و تمام تلاششان را برای داشتن یک شیردهی موفق به کار می برند. یکی از سوالات همیشگی مادران حتی قبل از زایمان این است که چی بخورم تا شیرم زیاد شه؟

باید به این نکته توجه داشته باشیم که تغذیه مناسب تنها دلیلش تولید شیر مناسب از نظر کمی و کیفی نیست و نیازهای تغذیه ای مادر هم باید تامین بشن تا مادران دچار کمبود مواد غذایی و عوارض این کمبودها نشوند.

حالا که ازاهمیت تعذیه در این دوران اگاه شدیم ، باید بخوریم و نخوریم های شیردهی و اینکه از هر چیز ماده غذایی چه قدر در طول روز باید مصرف کنیم را بدانیم.

هرم غذایی در دوران شیردهی

احنمالا قبلا با هرم غذایی در بارداری اشنا شده اید.هرم غذایی در شیردهی هم شباهت زیادی به دوران بارداری دارد و فقط در بعضی هرم ها مصرف شیر و لبنیات به مقدار چهار واحد بیشتر توصیه شده است.

 

اصول تغذیه در دوران شیردهی

1.گروه نان و غلات

 این گروه شامل نان ’برنج ’ماکارونی’ رشته’ گندم’ جو و ذرت میباشد.

مادران شیرده روزانه بین 6 تا 11 سهم از این گروه باید مصزف کنند.

هر سهم نان و غلات معادل یک برش نان سنگگ یا تافتون یا بربری معادل یک کف دست و یا 4 برش نان لواش میباشد .یک لیوان غلات پخته یا نصف لیوان غلات خام هم معادل یک سهم است.

2.گروه سبزیها و میوه ها

مادر شیرده به 3 تا 4 واحد میوه در طول روز نیازدارد که هر واحد معادل یک عدد سیب پرتقال یا موز میباشد.نصف لیوان میوه پخته  یا سه عدد زردالو’ نصف لیوان حبه انگور یک چهارم طالبی و دوقاشق غذاخوری میوه خشک یا بزگه هم یک سهم محسوب میشود.

مصرف روزانه 4 تا 5 واحد سبزی در این دوران لازم است.هر لیوان سبزی خام یا نصف لیوان سبزی پخته شده را یک واحد در نظر بگیرید.

3.گروه گوشت تخم مرغ حبوبات و مغزها

باید 3 واحد در روز از این گروه مواد غذایی مصرف شود که هر واحد برابر است با 60 گرم گوشت قرمز یا سفید و نصف لیوان حبوبات خام یا یک لیوان حبوبات پخته شده یک عدد تخم مرغ یا نصف لیوان از مغزها.

سعی کنید از مغزهای خام و یا با نمک کم استفاده کنید.

4.گروه شیر و لبنیات

در دوران شیردهی مادر باید حداقل 3 سهم از موادغذایی که در این گروه قرار دارند را مصرف کند.این گروه شامل شیر ماست پنیر بستنی دوغ و کشک است که هر سهم معادل یکی از این مقادیر است : یک لیوان شیر یک لیوام ماست 45 تا 60 گرم پنیر کم چرب (به اندازه دو قوطی کبریت) یک لیوان کشک یا یک و نیم لیوان بستنی.

  • با توجه به خطرات استفاده از لبنیات غیرپاستوریزه سعی کنید از نوع پاستوریزه این محصولات استفاده کنید.
  • اگر با خوردن شیر احساس نفخ و دل درد میکنید معادل ان پنیر یا ماست استفاده کنید.
  • بهتر است از نوع کم چرب لبنیات استفاده کنید.

آب و مایعات

طبق یک باور قدیمی و نادرست ارتباط مستقیمی بین مصرف اب و حجم شیر تولید شده وجود دارد در حالیکه تولید شیر به علت ترشح هورمون پرولاکتین است که با مکیدن پستان توسط نوزاد و تخلیه پستان از مغز ترشح میشود و بر خلاف تصور عموم نوشیدن مایعات زیاد نمیتواند تولید شیر را زیاد کند.

مصرف مایعاتی مانند چای غلیظ و قهوه و نوشابه به دلیل کافیین بالا میتوانند تاثیر منفی مثل بی اشتهایی و تحریک پذیری و کم خوابی روی شیر خوار داشته باشد در نتیجه باید کمتر مصرف شوند.

مصرف مکملها در دوران شیردهی

آهن و مولتی ویتامین: مصرف این مکملها تا سه ماه بعد از زایمان توصیه میشود.

برچسب ها :

شیردهی

منبع :
نظرات کاربران
میزان اهمیت
ایمیل
توضیحات
ارسال

پاسخ سوالات بر اساس تاریخ پرسش سوال

مهر 1402
ش ی د س چ پ ج
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930
یک زن وبسایت تخصصی بهداشت و سلامت زنان و مادران