تعداد بازدید : 382
تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۸/۱۵
تاریخ آخرین پست : ۱۴۰۰/۸/۱۵
کاربران آنلاین : 0
sepideh1374
۱۴۰۰/۸/۱۵ ۱۶:۴۹:۳۷
آخرین حضور: ۱۴۰۰/۱۱/۲۰ ۱۵:۰۶:۴۶

دلیل استفاده انواع بیس و لاینر

(ویرایش)

انواع بیس و لاینر جز مواد موجود در دندانپزشکی است که برای درمان دندان و کف بندی حفرات دندان استفاده می شود. در واقع قبل از سمان کردن یک رستوریشن در حفره آماده سازی شده، دندانپزشک باید تصمیم بگیرد که درون حفره از بیس، سیلر یا لاینر محافظت کننده استفاده کند. به این صورت می باشد بیس و لاینر روی کف حفره دندان قرار می گیرد و سپس مواد ترمیمی  بر روی آن قرار می گیرد. با توجه به افزایش تعداد این دسته محصولات باعث شده است تا انتخاب را برای دندانپزشکان سخت کند. در این مطلب قصد داریم تا انواع بیس و لاینر را مورد بررسی قرار دهیم. در ادامه مطلب همراه ما باشید.

بیس و لاینر چیست؟

در ابتدا قبل از بررسی انواع بیس و لاینر بهتر است که هر کدام از این ماده های محافظت کننده را مورد بررسی قرار دهیم. دایکال نام تجاری لاینر می باشد که هیدروکسید کلسیم هم نامیده می شود. جالب است که بدانید دایکال اولین لایه ای است که بر روی کف حفره قرار داده می شود و یک لایه نازکی می باشد که بر روی سطوح آماده سازی شده دندان قرار می گیرد. این ماده دندان را از ماده ترمیمی و مایعات داخل دهان و محیط خارج محافظت می کند. لاینر های با ضخامت کم به دو دسته لاینر های محلول که دارای ضخامت 5-2 میکرون است و لاینر های پسون انسیون که دارای ضخامت 25-20 میکرون است. لاینر های ضخیم تر هم موجود است که به نام cement liners هستند و دارای ضخامت 200-1000میکرون می باشند که این نوع لاینر ها برای حفاظت حرارتی و درمان دارویی پالپ استفاده می شود. توجه داشته باشید که این نوع لاینر ها به دلیل ضخامت، سختی و استحکام نامناسب به تنهایی در حفرات عمیق استفاده نمی شوند.

 

CREATOR: gd-jpeg v1.0 (using IJG JPEG v62), quality = 90

بیس ها ماده ضخیم تری در مقایسه با لاینر ها هستند که برای جایگزینی عاج از دست رفته کاربرد دارد. این نوع ماده را باید بلافاصله بعد از جایگذاری و سخت شدن اولیه قادر به تحمل نيروهاي ناشي از فشرده سازي ماده ترميمي باشد. بیس ها در زیر رستوریشن های دائم مورد استفاده قرار می گیرد و باعث التیام پالپ آسیب دیده می شود از دیگر کاربرد های این است که، پالپ را در برابر شوكهاي گالوانيك، حرارتي و تروماي مكانيكي محافظت نموده، ميتوان قبل از جايگذاري ترميم نهايي شكلشان را اصلاح نمود.

 

دلیل استفاده انواع بیس و لاینر

این تصور وجود داشت که استفاده از مواد ترمیمی دندان باعث آسیب دیدن به پالپ دندان می شود و برای آن مضر می باشد. به همین دلیل دندانپزشکان از ماده ای برای محافظت یا بافر کردن عاج دندان استفاده کردند که همان انواع بیس و لاینر می باشد که بین ترمیم و دندان قرار می گیرد و باعث می شود تا دیگر حساسیت بعد از درمان دندان به وجود نیاید. البته امروزه معتقدند كه حساسيت پس از درمان اغلب توسط باكتريها اتفاق ميافتد . باكتريها در بزاق حضور داشته، به فضاي ميكروسكوپي بين ترميم و سطح دندان وارد ميشوند. اين پديده تحت عنوان ريزنشت شناخته شده، از طريق فرآيند موئينگي رخ می دهد بنابراین، ريزنشت را ميتوان به صورت جريان مايعات دهاني و باكتريها به فضاهاي ميكروسكوپي بين سطوح آماده سازي شده دندان و ماده ترميمي، تعريف نمود. از علل ريزنشت ميتوان به تفاوت در انبساط حرارتي ماده ترميمي و دندان، انقباض ناشي از سخت شدن، گاه اثرات اختتام و پرداخت ترميم، موقعيت منشورهاي مينايي، روشهاي كاربردي و شكل حفره اشاره نمود.  البته توجه داشته باشید که با استفاده از روش ترميمي مناسب مي توان از ايجاد ريزنشت جلوگيری کرد.

معرفی انواع بیس

در ادامه مقاله انواع بیس و لاینر بهتر است که با انواع بیس آشنا شوید:

پلی کربوکسیلات  پلی اف (PolyF)

یکی از انواع بیس می باشد که این ماده باعث تحریک پالپ دندان نمی شود. از این بیس برای چسباندن روکش و پست و کور هم استفاده می شود.

زینک اکساید اوژنول یا زی او ای (ZOE)

این ماده نه تنها باعث تحریک دندان نمی شود بلکه باعث تسکین درد های دندانی می شود. کاربرد فراوانی در ترمیم دندان دارد. مایع آن اوژنل یا روغن میخک نام دارد و بوی ویژه ای دارد.

گلاس آینومر (GI)

که به دو صورت در بازار عرضه می شود سلف کیور و لایت کیور. نوع اول خودش سفت می شود و نوع دوم با نور آبی رنگ دستگاه لایت کیور سفت می شود. از این بیس برای چسباندن روکش و پست و کور هم استفاده می شود. اگر می خواهید با گلاس آینومر بیشتر آشنا شوید به این مطلب مراجعه کنید.

زینک فسفات مانند هاروارد (Harvard)

این ماده ممکن است باعث تحریک دندان زنده شود بنابراین بیشتر در دندان های روت کانال شده و برای چسباندن روکش و پست و کور کاربرد دارد.

کاربرد انواع لاینر یا دایکال

  • درمان نور، به دندان‌پزشک امکان صرفه‌جویی در زمان داده و ضایعات تولیدی کمتری ایجاد می‌کند.
  • موجب تغییر رنگ درترمیم می‌شود واین مورد به علت واکنش ندادن با Bis-GMA است.
  • با توجه به مواد مورداستفاده شده که ازنظر مقاومت در مقابل اسید فسفریک بسیار مطلوب می‌باشد.
  • قابلیت چسبندگی به سطوح فلزی را دارد.
  • مواد به سهولت قابل‌حمل می‌باشند.

کلام آخر

در این مقاله سعی کردیم  “آشنایی با انواع بیس و لاینر” را مورد بررسی قرار دهیم چرا که بر این باوریم در راستای توسعه ­ی خدمات دندانپزشکی سهیم هستیم. همچنین اگر شما متخصص گرامی به دنبال دریافت بهترین تجهیزات دندانپزشکی می­باشید، می­توانید از وبسایت دنتی دنتال اقدام به سفارش نموده و یک خرید عالی با پشتیبانی بی­نظیر را داشته باشید.

ارام با پشتکار زود رنج
برای شرکت در گفتگو باید وارد سایت شوید.×

پاسخ سوالات بر اساس تاریخ پرسش سوال

آذر 1401
س چ پ ج ش ی د
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930
یک زن وبسایت تخصصی بهداشت و سلامت زنان و مادران