تعداد بازدید : 77
تاریخ انتشار : ۱۴۰۱/۶/۱۲
تاریخ آخرین پست : ۱۴۰۱/۶/۱۲
کاربران آنلاین : 0
farnaz4545
۱۴۰۱/۶/۱۲ ۱۷:۳۲:۳۹
آخرین حضور: ۱۴۰۲/۵/۲۲ ۱۹:۴۷:۲۴

انواع بخش های دندانپزکی زیبایی که باید بدانید

(ویرایش)

دندانپزشکی زیبایی را می‌توان یکی از مهم‌ترین و البته کارآمد‌ترین شیوه‌های دندانپزشکی دانست که بسیاری از مردم با آن آشنایی ندارند.
(Cosmetic Dentistry) یا دندانپزشکی زیبایی در واقع اصطلاحی است که به مجموعه‌ای از اقدامات دندانپزشکی گفته می‌شود؛ خدمات این دسته عموماً جنبه درمانی ندارند و بیشتر برای افزایش زیبایی و مرتب نمودن شکل ظاهری دندان‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.
البته ناگفته نماند که بخش زیادی از این اقدامات نه تنها موجب زیبایی دندان‌ها می‌شود بلکه مشکلات موجود در دندان‌ها را هم از بین می‌برند و موجب استحکام و افزایش مقاومت آن‌ها می‌شوند.
عموماً خدمات و اقدامات این حوزه غیر ضروری و غیر اجباری بوده اما انجام برخی از آن‌ها در اولویت افراد است.
دندانپزشکی زیبایی گستره و وسعت بسیار زیادی دارد و اقدامات مختلفی را شامل می‌شود. هدف دندانپزشکی زیبایی؛ اصلاح طرح لبخند، زیباسازی، ترمیم و افزایش استحکام دندانهاست.
افزایش مقاومت، رفع مشکلات یا ترمیم دندان‌ها و… از دیگر مزایایی است که بیشتر اقدامات حوزه دندانپزشکی زیبایی با خود دارند. همین موضوع سبب شده تا تقاضای بسیار زیادی برای این اقدامات ایجاد شود.
شاخه های دندانپزشکی زیبایی
به طور کلی زمانی که صحبت از دندانپزشکی زیبایی به میان می‌آید میتوان گفت که دو تخصص دندانپزشکی به طور مستقیم با زیبایی دندان ارتباط دارند که عبارتند از :
•    پروتز های دندانی
•    ارتودنسی
با این وجود گزینه‌های مختلفی در دندانپزشکی زیبایی وجود دارد که ممکن است شامل موارد زیر شوند:
الف) افزودن یک ماده دندانپزشکی استاندارد: به دندان های طبیعی و یا لثه برای مثال استفاده از روکش‌های چینی مانند لمینت ها یا تاج های دندان و همچنین پیوند لثه
ب) از بین بردن ساختار دندان یا لثه: مانند میانی دندان و لثه
ج) نه افزودن و نه از بین بردن ساختار دندان: مواد دندانی و یا لثه مانند سفید کردن دندان، سفید کردن دندان به کمک لیزر یا تغییر دادن ظاهر و رنگ لثه
د) صاف کردن دندان: ایجاد شکل یک دست برای آن ها و بهبود ظاهر صورت مانند ارتودنسی
ه) استفاده از روکش‌های دندانی: لیمیت، کامپوزیت و یا ایمپلنت
و) جرم گیری دندان: سفید کردن یا بلیچینگ یا جرم گیری با بروساژ و ابزار
دلایل مراجعه به یک دندانپزشک زیبایی
در برخی از موارد شما به این نیاز خواهید داشت که برای رفع مشکلات دندانی خود به یک دندانپزشک زیبایی مراجعه کنید.
عمده‌ترین دلایلی که ممکن است یک فرد به بهترین دندانپزشک زیبایی مراجعه کند عبارتند از:
•    پوسیدگی‌های دندان
•    آسیب‌های دندانی مانند ترک، لب پر شدن دندان و غیره
•    کج شدن دندانها
•    دندانهای با حالت غیر طبیعی
•    تغییر رنگ دندان یا لثه
•    از دست دادن دندانها
افرادی که دندانهای آسیب دیده، پوسیده، کج و یا تغییر رنگ پیدا کرده، دارند ممکن است برای خوردن غذا و یا هنگام صحبت کردن دچار مشکل شوند.
بسیاری از افراد نیز بر این باور هستند که مشکلات دندانی میتواند اعتماد به نفس افراد را نیز تحت تاثیر قرار دهد و مشکلاتی از این دست را برای آنها ایجاد کند.
یک نظرسنجی جامع در سال ۲۰۱۵ در کشور آمریکا انجام شد که نشان میدهد حدود ۳۳% از جوانان به این دلیل که ظاهر دندانهای آنها زیبا نیست از لبخند زدن اجتناب می‌کنند.
۲۳% از بزرگسالان نیز به دلیل این که از ظاهر لبخند خود راضی نیستند، بسیاری از فعالیتهای اجتماعی خود را محدود کرده‌اند.
اگر لبخند شما راضی کنند نیست، می‌توانید با مراجعه به یک دندانپزشک زیبایی این مشکل را برطرف کنید.
اقدامات دندانپزشکی زیبایی
همانگونه که اشاره کردیم، دندانپزشکی زیبایی دارای زیر مجموعه‌های بسیار زیادی است که موجب وسعت این شاخه از علم شده است.
ما در ادامه به صورت موردی این اقدامات را برای شما ذکر کرده‌ایم اما قبل از آن بهتر است بدانید که برخی از این اقدامات به صورت مشترک در حیطه ترمیمی و زیبایی قرار دارد.
به عبارت ساده‌تر برخی از این اقدامات نه تنها زیبایی را به همراه دارند بلکه سبب بهبود یا ترمیم بسیاری از مشکلات دندانی هم می‌شوند.
بدین جهت است که محبوبیت این شیوه‌های درمانی روز به روز در بین مردم افزایش می‌یابد.
اصلاح طرح لبخند
اصلاح طرح لبخند، مجموعه‌ای از درمان‌های دندانپزشکی است که موجب زیباتر شدن لبخند می‌شود. در طراحی لبخند هارمونی بین لثه، دندان، فرم لب و صورت باید در نظر گرفته شود.
به بیان دیگر، اصلاح طرح لبخند یعنی زیباتر کردن لبخند و اصلاح ظاهر دندان‌هایی که هنگام خندیدن مشخص می‌شود.
وقتی که شما دندان‌های سالمی دارید اما به‌دلیل اندازه نامناسب، به‌هم‌ریختگی و رنگ نامناسب، لبخندتان ظاهر زیبایی ندارد، نیازی به تغییرات عمده روی دندان‌های خود ندارید و تنها کافی است ظاهر دندان‌های خود را درست کنید.
بلیچینگ یا سفید کردن دندانها
سفید کردن دندانها یکی از اساسی‌ترین خدماتی است که دندانپزشکی زیبایی به متقاضیان ارائه میدهد. البته شاید بتوان سفید سازی دندانها را یکی از ارزان قیمت‌ترین‌ها نیز نامید.
با گذشت زمان، ممکن است بر اثر استفاده از برخی از مواد غذایی که ایجاد رنگ می‌کنند مانند قهوه، چای، زعفران و یا برخی از عادت‌های نامناسب مثل کشیدن سیگار و همچنین استفاده از برخی از داروها بر روی دندانها لکه‌هایی ایجاد شود که ظاهر دندانها را تحت تاثیر قرار دهد.
لمینت دندان
لمینت‌ها یکی از محبوب‌ترین اقدامات در حوزه دندانپزشکی زیبایی هستند. در طی این اقدام، لایه‌ای نازک از جنس سرامیک یا کامپوزیت بر روی دندان‌ها قرار می‌گیرد و بدین جهت موجب افزایش مقاومت، زیبایی و درخشش آن‌ها می‌شود.
لمینت‌ها عموماً در بخش جلویی دندان‌ها نصب می‌شوند و لایه‌ای نازک هستند که در آزمایشگاه ساخته می‌شود.
برای ساخت لمینت‌ دندان عموماً نیاز به تراش دندان و قالب گیری است و به همین جهت فرآیند ساخت آن می‌تواند بین یک تا دو هفته زمانبر باشد.
ایمپلنت دندان
بسیاری از افراد بنا به دلایل مختلف از جمله شکستگی یا پوسیدگی بسیار شدید ممکن است دندان خود را از دست دهند و از ایمپلنت دندان برای جایگزینی آن دندان از دست رفته استفاده کنند.
دندانپزشک زیبایی ابتدا یک پیچ را درون استخوان فک قرار میدهد و پس از آن که پیوند کامل میان استخوان و پایه انجام شد، ایمپلنت دندانی را وارد استخوان میکند تا مانند ریشه دندان طبیعی عمل کند.
ارتودنسی دندان
ارتودنسی را می‌توان جزو محبوب‌ترین اقدامات در حیطه دندانپزشکی زیبایی به حساب آورد. به گونه‌ای که بیشتر افراد در سن نوجوانی یا جوانی از آن بهره می‌گیرند. این شیوه درمانی مخصوص تغییر شکل و زاویه دندان‌ها است.
بسیاری از افراد در بدو تولد دارای دندان‌های کج و معوج هستند از طرفی، برخی دیگر شیب دندان‌های نامناسبی دارند که موجب تغییر لبخند آن‌ها شده است. این موضوع خود یکی از مهم‌ترین مواردی است که می‌تواند لبخند و زیبایی افراد را تحت تاثیر قرار دهد.
جمع بندی
دندانپزشکی زیبایی یکی از شاخه‌های علم دندانپزشکی است که محبوبیت بسیار زیادی میان اقشار مختلف جامعه پیدا کرده است.
توجه به زیبایی و سلامت دهان و دندان از جمله خدماتی است که دندانپزشکی زیبایی به متقاضیان ارائه میکند. هر فرد با توجه به مشکل دندانهای خود روش درمانی خاصی را مد نظر قرار میدهد.
دندانپزشکی زیبایی نه تنها در بسیاری از موارد به سلامت دندانهای فرد کمک میکند، بلکه میتواند در افزایش سطح اعتماد به نفس بیماران نیز نقش بسیار ویژه‌ای بازی کند.
در حال حاضر خدمات گسترده‌ای در این شاخه علم دندانپزشکی ارائه می‌شوند که در این مقاله صرفا به معرفی برخی از مهمترین آنها پرداخته شد.
مطالعه بیشتر: همه چیز درباره دندانپزشکی زیبایی 

برای شرکت در گفتگو باید وارد سایت شوید.×

پاسخ سوالات بر اساس تاریخ پرسش سوال

مهر 1402
ش ی د س چ پ ج
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930
یک زن وبسایت تخصصی بهداشت و سلامت زنان و مادران