رشد شیرخوار - هفته دهم

تعداد بازدید : 59064
تاریخ انتشار : ۱۳۹۳/۷/۴

در هفته ی دهم، کودکتان اجتماعی تر می شود؛ می خندد و غان و غون می کند. اگر جغجغه را بالای سر او بگیرید، احتمالا سعی می کند آن را بگیرد و با تکان دادنش صدا تولید کند، نتیجه این کارها برای خودش خنده دار است. به خاطر داشته باشید که هر کودک روند رشد ویژه ای دارد، و نوزاد شما ممکن است برای انجام تمام این کارها به زمان بیشتری نیاز داشته باشد.


راه های جالب و ایمنی برای بازی کردن با نوزاد وجود دارد. شما می توانید از ابزارهایی مانند جغجغه، توپ و عروسکهای انگشتی استفاده کنید.


جغجغه:

جغجغه را در دستان او قرار دهید و اجازه دهید تا می تواند آن را تکان دهد. برای انجام این کار، به هر دو دستش شانس یکسانی بدهید. اگر برای گرفتن جغجغه تلاش نمی کند، آن را بالای سر یا در نزدیکی او نگه دارید.
 

توپ:

نوزادتان زمان زیادی را روی شکم می خوابد. شما می توانید او را به این حالت روی توپ بخوابانید. دستانتان را روی پهلوهای او نگه دارید، سپس او را همراه با توپ جلو و عقب ببرید. این حرکت برای بسیاری از کودکان جذاب است و می تواند در خروج گاز به آنها کمک کند.
 

عروسک های انگشتی:

عروسک ها باید جذاب و رنگارنگ باشند. عروسک ها را بالا و پایین، چپ و راست ببرید تا او در حین لذت بردن از بازی بتواند قوه بینایی خود را تقویت کند.


بسیاری از وسایل درون خانه برای نوزادتان جذاب هستند، پس خلاق باشید و با استفاده از آنها اوقات خوشی را برای او فراهم کنید. در حمام، به نوزادتان اجازه دهید با دست های کوچکش به سطح آب ضربه بزند تا از این طریق بتواند دنیای اطرافش را بیشتر کشف کند. پس از آب بازی او را کاملا خشک کنید.


به او کمک کنید بدن خود را بکشد. حرکات کششی زیر را امتحان کنید:
کشیدن دست ها به سمت سینه و سپس باز کردن آنها، کشیدن دست ها به سمت هم برای دست زدن، حرکت دادن پاهای کودک به حالت دوچرخه سواری.


در هفته ی دهم، اتاق او را با آویزهای مختلف تزیین کنید. آویزها جذابیت خاصی برای او دارند. آویزها معمولا براق هستند و عروسک ها و تصاویر رنگارنگی به آنها اضافه شده است که می تواند تخیل کودکتان را فعال کند. نوزادان اسباب بازی هایی که دارای شکل، جنس و اندازه متفاوت هستند را دوست دارند. اسباب بازی هایی که یک جزء متحرک دارند نیز توجه آنها را جلب می کنند، البته آیینه نیز جزء اسباب بازی های دلخواه آنهاست.
 

مادران در هفته ی دهم

رابطه شما با همسرتان چگونه است؟ این موجود کوچک با آمدنش همه چیز را تغییر داده است. اگر حس می کنید رابطه ی شما و همسرتان دچار مشکل شده است، با او در مورد راه حل های موجود گفتگو کنید. اگر حس می کنید روابطتان بهتر از قبل شده است، این حس نباید باعث غفلت شما شود؛ همیشه زمان مشخصی را برای با او بودن در نظر بگیرید. اگر پدر یا مادری تنها هستید، اجازه ندهید احساسات منفی زندگی زیبا در کنار نوزادتان را برهم بزند. احساساتان را با یک دوست صمیمی در میان بگذارید. ما در ماما سایت همیشه آماده شنیدن حرف های دل شما هستیم.


فعالیت های کودک

با قرار دادن نوزاد در معرض نور خورشید به او کمک کنید ساعت درونی بدن خود را تنظیم کند. اگر آب و هوا مساعد بود، روز خود را با یک پیاده روی کوتاه شروع کنید. با نوزادتان در مورد صدا ها و اتفاقات صبح گاهی صحبت کنید. صدای پرندگان برای او گوش نواز خواهد بود.


دستان نوزادتان را بالای سر او ببرید و از او بپرسید " کوچولوی من چقدر بزرگ تر شده؟" و  بعد دست هایش را در مقابل چشمانش نگه دارید و سوال خود را تکرار کنید. این فعالیت باعث افزایش هماهنگی چشم و دست خواهد شد و به علاوه او را می خنداند.


نکات مادرانه

یافتن برنامه ی مناسب
او کمی بزرگتر شده است و نیاز هایش کمی بیشتر از تغییر پوشک یا تغذیه است. به نیاز های دیگر او نیز توجه کنید. اگر می خواهید کودکی شاد داشته باشید، باید بتوانید همه ی نیازهای او را بر آورده کنید. یک لیست تهیه کنید و در آن زمان تغذیه، خوشحالی، خواب، ترس، نگرانی و ناراحتی او را ثبت کنید. این لیست می تواند به شما کمک کند تا نیازهای معمول او را بر آورده کنید.


برخی از نوزادان از یک الگوی همیشگی پیروی می کنند. اگر شانس آورده باشید و نوزاد شما دقیقا یک الگوی رفتاری مشخص داشته باشد، با تهیه این لیست به آسانی می توانید همه ی نیازهایش را بر آورده کنید. به هر حال باید بدانید که نیاز های او در طول زمان تغییر می کنند و برنامه شما باید مدام به روز شود.


برای دیگر نوزادان، این لیست کمک خواهد کرد که الگوی رفتاری نوزاد را حدس بزنید و به موقع نیاز های او را بر آورده کنید. چنین نوزادانی در برخی روزها از الگوی رفتاری همیشگی شان پیروی نمی کنند. گاهی یک ساعت بیدار هستند و گاهی چندین ساعت را با بد خلقی و بد خوابی می گذرانند. بهترین برخورد برای این دسته از نوزادان، فراهم کردن خواب آرام در شب و زود خوابیدن است.


پس از تهیه لیست ساعات و ریتم خواب کودک، سعی کنید حالات او در بیداری را نیز ثبت کنید. ساعات بازی، تغذیه، خوشحالی، خواب، ترس، نگرانی و ناراحتی او را به همین روش ثبت کنید تا بتوانید او را شاد و راضی  نگه دارید.

منبع :
نظرات کاربران
میزان اهمیت
ایمیل
توضیحات
ارسال

پاسخ سوالات بر اساس تاریخ پرسش سوال

اردیبهشت 1403
ش ی د س چ پ ج
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031
یک زن وبسایت تخصصی بهداشت و سلامت زنان و مادران