رشد شیرخوار - هفته سیزدهم

تعداد بازدید : 50045
تاریخ انتشار : ۱۳۹۳/۷/۴

کودکتان روز به روز تنومند تر می شود و به نظر می رسد که می تواند تعادلش را حفظ کند و با صدای بلند بخندد. درهفته ی سیزدهم با او در مورد اسباب بازی های مورد علاقه اش صحبت کنید و آنها را در معرض دیدش قرار دهید تا به آنها ضربه بزند.


خواباندن:

ممکن است تلاش زیادی برای خواباندن نوزاد بکنید، اما بهتر است بدانید که برنامه ریزی روزانه برای کودک، به خواب رفتن آسان تری را برایش به همراه می آورد. البته ناگفته نماند که این روش برای بعضی از کودکان کار ساز نیست، پس سعی کنید استراحت کافی داشته باشید تا بتوانید با بی خوابی آنها کنار بیایید.


مـسواک زدن :

شاید تعجب آور باشد که مــسواک زدن کودک قبل از اینکه دندانی روی لثه ظاهر شود، شروع می گردد. دندانهای کودک را تا شش ماهگی نمی توانید ببینید اما او آنها را احساس می کند. بعضی نوزادان، دوره ی دندان در آوردن را به آسانی پشت سر می گذارند، اما بعضی دیگر درد و سختی زیادی را متحمل می شوند.


لثه گیر برای نوزادان کار را راحت تر می کند. این ژله ها تا زمانی که سرد هستند بر لثه ی نوزادان مؤثرند. همیشه دهان کودک را خشک کنید چرا که درآن زمان ترشح بزاق او بیشتر می شود. پزشک اطفال مسکن هایی را برای این دوره به شما پیشنهاد می کند، اما سعی کنید مسکن استفاده نکنید.

کودک نوک پستان مادر را گاز می گیرد:
کودک با گاز گرفتن نوک پستان مادر دندان هایش را امتحان می کند، و این اتفاق اغلب بعد از سیر شدن و تمام شدن مدت زمان شیر خوردن رخ می دهد.
زمانی که کودک سعی می کند نوک پستان را گاز بگیرد، آن را از دهانش بیرون بیاورید تا او با نفــس عمیق کشیدن این حالت را فرموش کند. از هل دادن و پـرخاش به او خودداری کنید، بعضی نوزادان برای اینکه نشان دهند سـیر شده اند چنین کاری را انجام می دهند.


مادر شدن شهامت می خواهد، باید خیلی قوی باشید تا بتوانید تمام شب بیدار بمانید و به نوزاد شیر بدهید و البته کارهای خانه هم فراموش نکنید. سعی کنید در میانه ی روز هنگام خواب نوزاد، چرتی بزنید و البته کمک دیگران را هم فراموش نکنید. بعد از ظهر، ساعتی را برای استراحت اختصاص دهید. تا انرژی کافی برای ادامه ی روز را داشته باشید.
 

فعالیت های کودک

حالت صدا و ریتم حرف های شما برای کودک لذت بخش است. کتاب هایی به زبان ساده با تصاویر جالب انتخاب کنید تا توجه کودکتان را جلب کند. کتاب داستان های مقوایی گزینه ی مناسبی هستند.
 

نکات مادرانه

لباس ها را کمی بزرگتر برای کودک خود انتخاب کنید، زیرا کودکتان روز به روز بزرگتر می شود و البته سایز لباس هایش هم به سرعت بیشتر می شود. گرچه رشد نوزادتان، برای شما که بیشتر اوقات را با او میگذرانید، زیاد محسوس نیست. در این شرایط انتخاب سایز بزرگتر شـگرد خوبی است چرا که لباس های کودک خیلی زود تنگ می شود.
لباسهای کودکان بر حسب مدل و جنسی که دارند سایز بندی می شوند، پس همیشه روی یک سایز تآکید نکنید. چرا که ممکن است برای 6ماهگی نوزاد خود لباسی بگیرید که احساس کنید برایش بزرگ است.
چون در سال اول کودک به سرعت رشد می کند. باید جایی را برای خرید لباس نوزاد انتخاب کنید. هرچند که برای بعضی از مادرها فرقی نمی کند که از کجا و چه مارکی برای کودکشان خرید کنند بلکه فقط جذابیت کودک موقع پوشیدن آن لباسها برای آنها مهم است.

منبع :
نظرات کاربران
میزان اهمیت
ایمیل
توضیحات
ارسال

پاسخ سوالات بر اساس تاریخ پرسش سوال

اردیبهشت 1403
ش ی د س چ پ ج
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031
یک زن وبسایت تخصصی بهداشت و سلامت زنان و مادران