رشد شیرخوار - هفته پانزدهم

تعداد بازدید : 45920
تاریخ انتشار : ۱۳۹۳/۷/۴

حالا دیگر تجربه های زیادی کسب کرده اید، مثل پوشک عوض کردن، حمام دادن و غذا دادن به نوزاد. شما حتی می دانید که هر کدام از صداهای نوزاد چه معنایی دارد.


معنای گریه های کودک :

فرضیه ای در مورد شیوه های گفتاری کودک گردآوری شده که حاکی از آن است که صداهای کودک به پنج صدا تقسیم بندی می شوند و به فرهنگ و گروه زبانشناختی کودک بستگی دارند. این پنج نوع صدا را کودک با معناهای متفاوتی در ماه های اولیه استفاده می کند. این صداها نیاز کودک را نیز نشان می دهد و البته اگر به نیاز کودک توجه نشود به گریه تبدیل می گردد.
مطابق این فرضیه صداهای کودک از این قبیل اند :

  • 1- نه ----------» گرسنه ام.
  • 2- اوه --------»خوابم می آید.
  • 3- هه -------» راحت نیستم.
  • 4 –ایره -----» شکم درد دارم.
  • 5- اه -------» می خواهم آروغ بزنم.


تا حالا شنیدید کودکتان این گونه صدایی داشته باشد؟


مادران در هفته ی پانزدهم

توجه داشته باشید که در همه ی امور زندگیتان، با وجود نوزاد خودتان را فراموش نکنید.
زندگی مثل گذشته پیش نمی رود. رویداد های زیبایی با وجود کودکتان پیش می آید که باعث می شود احساس بهتری نسبت به زندگی پیدا کنید.
مادر عزیز اگر خانه دار باشی، به نظر می رسد به خاطر وجود نوزاد احساس کنید که مدت زیادی است بیرون نرفته اید، و از کارهای خانه و مراقبت از نوزاد به ستوه رسیده اید. نقش خود را در خانه به عنوان نقش ماشینی می دانید و خود را در موقعیتی که انتظارش را دارید نمی بینید.

مادر عزیزی که شاغل هستید، احتمالا خود را مقصر و گناهکار می بینید، ممکن است احساس کنید برای کودکتان وقت کمتری نسبت به کارتان اختصاص می دهید و از این بابت هم نگران کودکتان هستید.


تنها کسی می تواند برای شما به عنوان پدر ومادر بودن تصمیم بگیرد خودتان هستید. محدودیت های اقتصادی فشار زندگی را برای شما بیشتر می کند. اما مشکلی که با آن روبه رو می شویم مهم نیست، بلکه چگونگی روبه رو شدن با آن مهم تر است.
یکی از مهم ترین تجربه هایی که یک شخص به عنوان مادر کسب می کند، حس عدم اطمینان و کمبود اعتماد به نفس است که هر زنی احساس می کند. من کارم رو درست انجام دادم؟ باید از این بهتر باشم.

موقعی که بزرگ میشه از من بدش نیاد؟ به خودتان اجازه ندهید که افکار منفی برحس مادرانه ی شما چیره شود. نگران وضعیت کار و ارتباطش با زندگیتان نباشید، امکان دارد در موقعیت های چالش بر انگیزتری هم قرار بگیرید که این موقعیت ها از شما انسان کاملی برای آینده ی شغلیتان می سازد.


فعالیت های کودک

اگر خلاقیت دارید دست به کار شوید، و برای کودکتان آلبومی از عکسهایش بسازید، خیلی ها این کار را انجام می دهند. آلبومی ارزان قیمت با صفحه های پلاستیکی گزینه ی مناسبی می تواند باشد. اما باید همواره به یاد داشته باشید، که نباید کودکتان را کنار اشیاء خطرناک تنها بگذارید. آلبوم را با عکس هایی از چهره های شناخته شده برای کودک پر کنید؛ عکس پدر بزرگ و مادر بزرگ، حیوانات خانگی، رو پوش های مورد علاقه ی کودک و چیزهای دیگر. سعی کنید آلبومی که انتخاب می کنید رنگ روشنی داشته باشد، تا توجه کودکتان را جلب کند.

نکات مادرانه

عفونت گوش وقتی شروع می شود که باکتری ها و ویروس ها پشت پرده ی گوش قرار بگیرند، و آن را دردناک کنند. عفونت گوش نوزاد پیامد هایی مثل درد، تب و کم اشتهایی را برای کودک به همراه دارد. کودک کم حوصله می شود و سعی می کند انگشتش را به داخل گوشش ببرد. کودک ممکن است اسهال هم داشته باشد واین نوع بیماری در بین کودکان شایع است و به آسانی هم  درمان می شود. در صورت مشاهد ی علائمی از عفونت گوش کودکتان هر چه سریع تر به پزشک اطلاع دهید.
عفونت گوش اگر زود با  دارو درمان شود، طی چند روز بر طرف می گردد.

منبع :
نظرات کاربران
میزان اهمیت
ایمیل
توضیحات
ارسال

پاسخ سوالات بر اساس تاریخ پرسش سوال

اردیبهشت 1403
ش ی د س چ پ ج
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031
یک زن وبسایت تخصصی بهداشت و سلامت زنان و مادران