رشد شیرخوار - هفته شانزدهم

تعداد بازدید : 46468
تاریخ انتشار : ۱۳۹۳/۷/۶

کاری که همه ی پزشکان به محض ویزیت کودک در این سن انجام می دهند، چک کردن وزن و قد کودک است. آنها میزان رشد کودک را ثبت می کنند، تا میزان رشد طبیعی او را چک کنند. چرا که منحنی رشد کودک از سایز فعلی آن مهم تر است. نقص کودک موقعی مشخص می شود که روند رشد کودک کم تر از حد انتظار باشد.


پزشکان همیشه مشغول به نظر می رسند، پس شما برای اینکه خیالتان راحت باشد، تمام سؤالات را با خود به مطب ببرید.
در این نوبتی که به پزشک مراجعه می کنید، ممکن است پزشک به شما پیشنهاد کند که دادن غذای جامد و حبوبات را به کودک شروع کنید. کودک دراین موقع باید واکسن بزند.


همان طور که می بینید کودکتان روز به روز پرسرو صدا تر می شود. پدر ومادر تنها کسانی هستند که با اعتراضات و خواسته های کودکشان به صورت سروصداکردن آشنا هستند، حتی گاهی کودک برای واکنش نشان دادن به یک اتفاق، بلند فریاد می زند و یا گریه می کند.


به طور مثال اسباب بازی مورد علاقه اش را از او دور کنید تا واکنشش را ببینید. اگر کودکتان فریاد زد یا گریه کرد نگران نباشید این واکنش طبیعی یک کودک در این سن است. و گریه تنها سلاحی است که کودک برای دفاع از خود و وسایلش از آن استفاده می کند و این واکنش سلامتی کودکتان را وانمود می کند.


موقعیت دیگری که کودک از آن نفرت دارد، نشستن در ماشین است. شاید دلایلی برای اعتراض او وجود داشته باشد:

  • •    آیا او در معرض نور آفتاب است؟ سعی کنید محافظی برای شیشه ی ماشین انتخاب کنید که کودک موقع نشستن اذیت نشود.
  • •    موزیک! آیا کودکتان سی دی شخصی دارد؟ موسیقی آرام بخش به کودک کمک می کند تا در فضایی که قرار دارد راحت باشد. سی دی های آرام بخش بخرید اما مواظب باشید این موزیک آرام بخش حکم لالایی برای شما پیدا نکند و در حین رانندگی خوابتان نبرد.
  • •    شاید کودکتان به کمی ارتباط نیازداشته باشد. تنها بودن درماشین برای کودک خسته کننده است. او به ارتباط داشتن با دیگران نیاز دارد تا احساس نکند که تنهاست.


 آیا توجه زیاد نوزاد را لـوس می کند؟ ممکن است نگران باشید که مبادا توجه زیاد به کودک، او را لـوس کند؛ اما به هر حال، پاسخ این سؤال خیر است!


نوزادان به همه ی عطوفتی که شما قادر به بخشیدن آن هستید نیاز دارند. نوزادان برای ارتباط بر قرارکردن گریه می کنند و با پاسخگویی به گریه ی آنها حس اعتماد به نفس را در آنها تقویت می کنید. بهتر است اضافه کنم که نوزادان با رو به رو شدن با عدم توجه والدین بلند و طولانی تر گریه می کنند.


نوزادانی که نیازهایشان سریع و بی دردسـر بر طرف می شود، احساس امنیت می کنند. چنین نوزادانی کمتر احساس نگرانی می کنند و حس ایمنی بیشتری برای درک جهان اطرافشان دارند.
حالا کودکتان 6 یا 8ماهه شده و ارتباط بین کنش و واکنش رفتارهایش را تشخیص می دهد. اما دراین فاصله زمانی، نگران لـوس شدن کودکتان نباشید.

نگرانی؟

آیا زمانی که کودک را تنها می گذارید، دلواپس می شوید؟ این یک احساس طبیعی مادرانه است که هر مادری نسبت به نوزاد اش دارد، اگر او را به افراد مطمئنی سپرده اید پس نگرانی چرا؟ سلامت روان شما با نگرانی که دارید، تهدید می شود اما حس اطمیناتان سلامت روان را برای شما تضمین می کند.

فعالیت های کودک

بهترین راه برای سرگرم کردن نوزاد این است که موقع فعالیت های روزانه، مثل آشپزی یا دیگر فعالیت ها، برای او داستان تعریف کنید و یا اینکه در مورد غذای مورد علاقه اش حرف بزنید تا سرگرم شود.
موقع ورزش کردن هم او را با خود ببرید. برای کودکتان صندلی شخصی درست کنید و او را مقابلتان قرار دهید تا بتواند فعالیت شما را دنبال کند. همه ی جهان برای کودک جدید است و او فقط می خواهد قسمتی از این جهان باشد.

نکات مادرانه

قانون و مدل را کنار بگذارید، کودکتان دوست دارد که خودتان او را سرگرم کنید و به او غذا دهید، و خودتان هم او را سرگرم کنید و در رختخواب بگذارید.
درچهار ماهگی کودک به 15 ساعت خواب، از 24 ساعت شبانه روز، نیاز دارد؛ بنابراین خواب کافی در زمان شیر خوارگی برای نوزاد ضروری است.


چگونه می توان برای خواباندن نوزاد برنامه ریزی کرد؟

اگر راه کاملی وجود داشته باشد، حتما کتابی در مورد آن نوشته شده است. خیلی ها با بی خوابی شبانه نوزادان مشکل دارند که راه حل ها ای هم در کتاب ها برای آنها وجود دارد، اما بعضی از این راه حل ها کار ساز هستند و بعضی هم خیر.
کتاب های متنوعی درمورد خواب کودک دانلود کنید و چند نمونه از انها را که متناسب با موقعیت شماست برای مطالعه انتخاب کنید. این کار به سرعت انجام می شود چون با خواندن تنها یکی دو صفحه از هر کتاب می توانید تشخیص دهید که ان کتاب به درد شما می خورد یا نه.


لازم نیست برای خرید بیرون بروید بلکه با خرید اینترنتی کتاب در زمان هم صرفه جویی می کنید.

منبع :
نظرات کاربران
میزان اهمیت
ایمیل
توضیحات
ارسال

پاسخ سوالات بر اساس تاریخ پرسش سوال

اردیبهشت 1403
ش ی د س چ پ ج
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031
یک زن وبسایت تخصصی بهداشت و سلامت زنان و مادران