رشد شیرخوار - هفته هفدهم

تعداد بازدید : 42501
تاریخ انتشار : ۱۳۹۳/۷/۶

دراین مقطع سنی، کودکتان ارتباط بیشتری با جهان اطرافش برقرار می کند. ارتباط با اشیائ اطراف، رفتار رایجی بین کودکان دراین سن است. تمایل کودک برای ارتباط با چهره های شناخته شده نسبت به چهره های غریبه بیشتراست.


ماساژکودک

اطرافیان درمورد ماساژکودک وتقویت عضلاتش توصیه های زیادی می کنند که نمی دانید کدام یک واقعا درست است؟
ماساژکودک فوایدی برای کودک دارد. از جمله احساس راحتی، رفع باد معده وهضم بهتر غذا.


اگر می خواهید ماساژ اثر بهتری روی جسم کودکتان داشته باشید سعی کنید زمانی را برای ماساژ انتنخاب کنید که هردوی شما راحت باشید. حداقل30 دقیقه بعد از غذا خوردن کودک، زمان مناسبی است. توجه داشته باشید اتاقی که برای ماساژ کودک درنظر می گیرید دمای معتدلی داشته باشد. به علاوه، برخی متخصصان ماساژ توصیه می کنند کودک هنگام ماساژ نباید پوشک شود.
اگر کودک بیتاب است و با شما همکاری نمی کند صبور باشید، و همانطور که از قبل گفته شد زمانی را انتخاب کنید که هردوی شما راحت باشید.


ماساژ باید به ارامی از قسمت سر به سمت نوک پای کودک صورت گیرد، به علاوه باید به ارامی سر، صورت، شانه ها، بازوها، کتف، شکم، ران ها و در اخر پاها را ماساژ دهید. برای جاهای کوچکی مثل دست ها و پاها از انگشتان برای ماساژ استفاده کنید.

روش های متفاتی برای ماساژ وجود دارد، که برحسب موقعیت می توانید یکی از آنها را انتخاب کنید.
کودکتان را روی شکم بخوابانید وبه ارامی نواحی اشاره شده در زیر را 5 الی 6 بار مالش دهید.
 

ازقسمت سر به سمت گردن.

از گردن به سمت شانه ها.

از بالای کمر تا میانه ی کمر.

از شانه ها تا دست، برای هر دو دست.


حتما ماساژ را با ملایمت انجام دهید، دستانتان را قبل از شروع ماساژ با مالیدن به یک دیگر گرم کنید. می توانید از لوسیون یا روغن هم برای ماساژ استفاده کنید، این کار به سلیقه ی شما بستگی دارد، اما باز هم با پوست کودکتان ملایم باشید. سعی کنید کودک را راهنمای خود قرار دهید وهرجا احساس کردید که کودک راحت نیست، موقعیت خود را تغییر دهید و یا با ملایمت بیشتری کار را ادامه دهید.


ایا همسرتان درنگهداری از نوزاد به شما کمک می کند؟ صدای نوزاد را که می شنوید سریع برای ساکت کردنش اقدام نکنید. اجازه دهید همسرتان متوجه گریه ی نوزاد شود و این گونه فرصتی به وجود می اید که او نیز سراغ نوزاد برود.
به او اجازه دهید لباس نوزاد را عوض کند به او غذا بدهد و او را ارام کند.


فعالیت های کودک

موزیک روش یادگیری موثری است. الفبا زمانی که همراه موزیک خوانده می شوند سریع تر و آسان تر در ذهن کودک ثبت می شوند.
به راحتی می توانید موزیک را در برنامه ی روزانه ی خود جا دهید، لازم نیست که در حوزه ی موسیقی حرفه ای باشید. کودکتان از صدای شما لذت می برد. می توانید با خواندن شعر مورد علاقه ی کودک یا موزیکی که نام کودک را تکرار می کند، برایش شعراجرا کنید.


روشی که فکر می کنید مناسب است را دنبال کنید، همه ی نصیحت ها کار ساز نیستند.
 وقتی با افراد مختلف برخورد میکنید، نظرات متفاوتی در مورد روش تربیت کودک می شنوید. گاهی اوقات هم روش های قدیمی بزرگترها را تمسخر می کنید، اما در واقع برخی از رفتارها تغییر ناپذیرند.
غذایی که بعد از 5 یا 6 ماهگی به کودک می دهید، مدت زمان خوابش را طولانی تر می کند. این نوع غذاها به خاطر کالری کمی که دارند سریع هضم می شوند.


همیشه در لیوان کودکتان اب یا اب میوه بگذارید.
شیرمادر ومکمل هایی که کودک مصرف می کند، غذای کاملی برای کودک محسوب می شوند. اما نوشیدن اب یا ابمیوه باعث می شود که کودک هضم بهتری داشته باشد، و شیر کمتری هم بنوشد. تا قبل از شش ماهگی از غذا دادن به کودک خودداری کنید.
برای کودکی که غذا مصرف می کند، نوشیدن آب الزامی است و کودک هم باید به نوشیدن اب درطول روز عادت کند تا دستگاه گوارش سالم تری داشته باشد.


صندلی کودک در ماشین، سفر امنی را برای کودکتان به همراه می آورد.
طبق بررسی های انجام شده، ثابت شده است که صندلی کودک در ماشین از اسیب رسیدن به 71 درصد از کودکان زیر 1 سال و 54 درصد کودک1 تا 4 سال جلوگیری می کند.

منبع :
نظرات کاربران
میزان اهمیت
ایمیل
توضیحات
ارسال

پاسخ سوالات بر اساس تاریخ پرسش سوال

خرداد 1403
س چ پ ج ش ی د
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031
یک زن وبسایت تخصصی بهداشت و سلامت زنان و مادران