رشد شیرخوار - هفته هجدهم

تعداد بازدید : 42498
تاریخ انتشار : ۱۳۹۳/۷/۶

کودک به این توانایی رسیده است که بتواند بدون کمک دیگران بنشیند. البته اگر در این سن نتوانست بنشیند نگران نباشید، به زودی این توانایی را خواهد آورد.
بالشی در کنار کودک قرار دهید تا به ان تکیه دهد و ماهیچه هایش را برای استقامت موقع نشستن تقویت کند.


آیا زمان غذا دادن به کودک رسیده است؟

شاید بارها از خود پرسیده اید که چه موقع باید به کودکم غذا بدهم. بین ماه چهارم تا ششم بهترین موقع است، اما با مقادیر بسیار کم غذا دادن را شروع کنید. بعضی بزشکان هم می گویند موقعی که وزن کودک دو برابر شد غذای مکمل شیر مادر باید شروع شود. نکته مهم این است که کودک باید قادر باشد سرش را مستقیما بالا نگه دارد.


از چه غذایی باید شروع کنیم؟

بسیاری از پزشکان توصیه می کنند که از برنج شروع کنید، چون هم بهتر و سریعتر هضم می شود، وهم به ندرت کودکان به ان حساسیت نشان می دهند. توصیه می شود علاوه براین که کودک به تغذیه اش از مادر ادامه می دهد، غذای کودک باید با مقادیر کم و روزی یکبار مصرف شود.


از قاشق پلاستیکی که مخصوص کودکان است استفاده کنید.
اگر کودک نمی داند که چگونه از قاشق استفاده کند، سعی کنید قاشق پر از غذا را به دهانش نزدیک کنید، تا با استشمام بوی غذا و چشیدن آن، استفاده از قاشق را یاد بگیرد.
 

یاد گرفتن هر چیزی صبر می خواهد، مدتی طول می کشد تا کودک با استفاده از قاشق و غذا خوردن آشنا شود. ممکن است کودک در مراحل اولیه یاد بگیرد نسبت به غذا خوردن واکنش نشان دهد، اما غذا را بیرون دهانش بیندازد.
اگر در دفعات اولیه غذا دادن به کودکتان موفق شدید سعی کنید با غذای نیمه مایع کارتان را شروع کنید و با روزی یکبار ادمه دهید.


به تدریج مقدار غذا را زیاد کنید.  کمی شیر خشک هم به غذای نیمه مایع کودک اضافه کنید، تا کمی سفت شود.
 

چگونه کودک را با غذاهای دیگر غیر از برنج آشنا کنم؟

غذای جدید را به تدریج در برنامه ی غذایی کودک بگنجایند، تا نتیجه حساسیت به آن نوع از مواد غذایی معلوم شود؛ اما اگر به صورت همزمان چند نوع مواد غذایی به کودک بخورانید، به سختی می توان تشخیص داد که کدام نوع حساسیت ایجاد کرده است. برای معرفی غذای جدید به کودک باید یک هفته صبر کنید تا تأثیر غذای قبلی مشخص شود.
 

چگونه حساسیت کودک را تشخیص دهم؟

نشانه های آلرژی درزیر اشاره شده است.

  • •    تاول های قرمز که ممکن است روی صورت با اطراف معقد کودک وجود داشته باشند.
  • •    ورم دست ها یا پاها.
  • •    سیاهی دور چشم.
  • •    عطسه، سرفه و آبریزش بینی.
  • •    بیتابی یا فعالیت بیش از اندازه.

اگر پس از دادن یک نوع غذا یکی از علائم بالا در کودکتان مشاهده شد، سعی کنید به پزشک مراجعه کنید تا مطابق با واکنشی که کودکتان نسبت به آن نوع غذا نشان داده، درمانی را برای شما در نظربگیرد و یا اینکه توصیه کند که این نوع غذا را از رژیم غذایی کودکتان حذف کنید.


آیا احساس می کنید که به وضعیت قبل از بارداریتان بازگشته اید؟ یا هنوز هم با آن خیلی فاصله دارید؟ حال فرصت خوبی است که جسم و روح و روان خود را ارزیابی کنید. اهداف و افکار خود را روی کاغذ یادداشت کنید، تا با انتخاب مسیر زندگی راه رسیدن به اهدافتان را پیدا کنید.


فعالیت های کودک

دکور خانه را تغییر دهید. جای اسباب بازی های کودک را تغییر دهید و سعی کنید در مکانهای مختلف خانه با او بازی کنید. آویزان کردن اسباب بازی ها هم شیوه خوبی برای خوشحال کردن کودک است.
سعی کنید با خندیدن و شادی کردن کودک خود را به شادی و خنده تشویق کنید. یادگیری کودکان طی جنب و جوشی که دارند صورت می گیرد، آنها از صداهای مختلف مثل سوت زدن یا صدای حیوانات لذت می برند.


با تغییر فصل از هوای خوب لذت ببرید.
هوای مطبوع این فصل آرامش خاصی به فرد می دهد و فرصتی را برای شما فراهم می آورد که به همراه کودکتان به طبیعت بروید. با این وجود، برای بیرون رفتن به نکاتی هم باید توجه داشته باشید.
پوست کودک بسیار حساس است و در همان 10 یا 15 دقیقه ی اولیه می سوزد. از ضدآفتاب مخصوص کودکان استفاده کنید تا از آسیب های احتمالی نور آفتاب جلو گیری کنید.


یک کلاه بزرگ هم محافظ خوبی برای پوست کودک شماست، سعی کنید از لباس های آستین دار برای کودک استفاده کنید. باید به یاد داشته باشید که حتی در زمستان هم نور مستقیم آفتاب اشعه های مضری برای بدن دارد، پس سعی کنید زمانی بیرون بروید که تابش نور آفتاب ملایم باشد، مانند صبح زود یا ساعات اولیه عصر.


برای لباس پوشاندن نوزاد هر لباسی که تمایل دارید برایش انتخاب کنید، اما اگر نظر شما تاپ و شرت است سعی کنید پاهایش را با پتو بپوشانید. کلاه در چنین مواقعی ضروری است چرا که بیشترین گرمای بدن انسان از ناحیه ی سر هدر می رود.
کودک را با لایه های لباس کم، اما گرم و سپس با پتو گرم نگهدارید.

منبع :
نظرات کاربران
میزان اهمیت
ایمیل
توضیحات
ارسال

پاسخ سوالات بر اساس تاریخ پرسش سوال

اردیبهشت 1403
ش ی د س چ پ ج
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031
یک زن وبسایت تخصصی بهداشت و سلامت زنان و مادران