رشد شیرخوار - هفته بیست

تعداد بازدید : 40857
تاریخ انتشار : ۱۳۹۳/۷/۶

کودک فعال تر و پر تحرک شده است، ممکن است هماهنگی فعالیت های کودکتان در این سن توجه شما را جلب کند و متوجه شوید که او در این سن می تواند اشیاء را جا به جا کند یا به عقب بکشد.

کودکان تا قبل از یک سالگی توانایی یاد گیری چیزهای زیادی دارند و بهترین زمان یادگیری برای آنها موقع بازی است. در بازی های کوکانه، شما می توانید با حذف بعضی رفتارها و تأکید روی بعضی رفتارهای دیگر، جهان اطراف را به کودکتان معـرفی کنید. موقعیت های زیادی پیشروی شماست که می توانید از انها برای اموزش کودک استفاده کنید.


تکه پارچه هایی با جنس متفاوت به او نشان دهید. از پارچه ی مخملی شروع کنید و آن را به پاهای کودک بمالید تا با غلغلک دادنش نوعی هیجان را برای او فراهم بیاورید، بعد پارچه ی حوله ای را به او بدهید، تفاوتی که این دو باهم دارند حس لامسه کودک را تقویت می کند.


تصورات نوزاد در هفته بیستم

مادر برای تقویت رویای کودک می تواند از تکنیک های خانه داری خود استفاده کند. نوزادان آیینه را دوست دارند و وقتی آن را مقابل او قرار دهید، فکر می کند که کودک دیگری مقابل اوست؛ به همین خاطر با دیدن آیینه هیجان زده می شود، ومی خندد اما طولی نمی کشد که متوجه می شود کودکی که در آیینه است خود اوست.


این ایده بسیار شگفت انگیز است، دو تصویر مشابه به اندازه 8 تا10 سانتی متر را کنار هم قرار دهید، تصاویر نباید خیلی شلوغ باشد. اما اگرمثلا تصویر دو خانه باشد در یکی از تصاویر خورشید بزرگ وجود داشته باشد ودر دیگری خیر. این تفاوت کم برای کودکان دراین سن توانایی خواندن و شناسایی یا اثبات را تقویت می کند.


زبان کودک

از هر فرصتی برای آموزش و معرفی جهان اطراف به کودکتان استفاده کنید، از اشیاء شروع کنید هر قسمت از لباس کودک را قبل از پوشاندن به او معرفی کنید. کتاب های زیادی مطالعه کنید، تا داستان های متفاوتی برای کودکتان تعریف کنید؛ چرا که کودک تمایل ندارد همیشه به داستان تکراری شما گوش دهد، و اغلب با شنیدن یک قصه ی تکراری بی توجهی می کند. این حرکت کودک به نوعی پیشرفت او را نشان می دهد.


مجله وکتاب بخرید، ازهمین هفته شروع کنید. اگر در منزل تنها هستید و وقتی برای مطالعه ندارید تنها زمان مناسب موقع خواب کودک است، حتی اگر کارهای زیادی برای چنین موقعیتی دارید مطالعه در اولویت است. 30 دقیقه متنی را مطالعه کنید که به موضوعش علاقه دارید، این فرصتی را فراهم می آورد تا حس شادابیتان را باز گردانید.


فعالیت های کودک در هفته بیستم

اگر کودک در جایی که نشسته جنب و جوش می کند، اسباب بازی هایش را جمع کنید و از بین آنها اسباب بازی ای را انتخاب کنید، که کودک بتواند آن را در دست بگیرد. جغجغه و آیینه گزینه های مناسبی هستند، اسباب بازی را باید در دستانش احساس کند، این احساس برای او شادی و خرسندی به همراه می آورد.


با دقت به کودکتان توجه کنید. او اسباب بازی را از دست شما می کشد، و از دستی به دست دیگر منتقل می کند. این مهارت برای نگه داشتن مداد رنگی، متصل کردن اشیاء و یا بستن زیپ بسیار مفید است.


کودک شما در این سن مهارت هایی را موقع نشستن از خود نشان می دهد. اگر قصد دارید که ماهیچه های ضروری در این قسمت ها را تقویت کنید می توانید به او کمک کنید.


روی زمین بنشینید و پاهای کودک را حالت V شکل قرار دهید، تا در این حالت ماهیچه های کمر و گردن او تقویت شود. شما می توانید از بالش کمک بگیرید تا تعادل کودک را حفظ کنید. با این حرکات می توانید مقابل کودکتان بنشینید و با استفاده از اسباب بازی و شعر خواندن با او ارتباط بر قرار کنید. اگر موقع نشستن کودکتان اظهار ناراحتی می کند، نگران نباشید چون که بعضی کودکان به سختی این مرحله را پشت سر می گذارند، اما اگر احساس می کنید کودک به سختی می نشیند با پزشک مشورت کنید.

منبع :
نظرات کاربران
میزان اهمیت
ایمیل
توضیحات
ارسال

پاسخ سوالات بر اساس تاریخ پرسش سوال

اردیبهشت 1403
ش ی د س چ پ ج
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031
یک زن وبسایت تخصصی بهداشت و سلامت زنان و مادران