رشد شیرخوار - هفته سوم

تعداد بازدید : 55629
تاریخ انتشار : ۱۳۹۳/۶/۲۸

رشد شیرخوار هفته به هفته - هفته سوم

تبریک می گوییم. کودک شما در حال ورود به سومین هفته از زندگی خود است. او ممکن است نسبت به دو هفته اول کمتر بخوابد. احتمالا متوجه خواهید شد که او هشیارتر به نظر می رسد و هر روز زمان بیشتری را بیدار می ماند. در حال حاضر، احتمالا بیش از 100 پوشک را تعویض کرده اید و صد در صد در این کار حرفه ای محسوب می شوید !  بسیار تعجب آور است که این موجود کوچک بتواند مقدار زیادی زباله ایجاد کند، زباله هایی به این بد بویی! در حالی که تعویض پوشک برای شما عادی شده است ممکن است در این پروسه با چیزهای عجیبی مواجه شوید، با متخصص اطفال مشورت کنید ومطمئن شوید که همه چیز به خوبی پیش میرود.

نی نی ، نوزاد 20 روزه ، لبخند نوزاد ، نی نی خوشگل ، شیردهی ، رشد نوزاد هفته به هفته

در هفته سوم،بهتر است کودک شما باید توسط یک دکتر نوزادان ویزیت شود.این ویزیت نوعی چک آپ محسوب می شود. دکتر نوزادان، قد و وزن او را اندازه گیری خواهد کرد‌؛ شما میتوانید آن را با وزن و طول هنگام تولد مقایسه کنید. همچنین، نقطه نرم، قلب و ریه او بررسی می شود.

سه عددی جادویی

کولیک (دل درد نوزاد)  چیست و چگونه می توانید تشخیص دهید که کودکتان از آن رنج میبرد؟ کولیک به معنی گریه بدون توقف نوزاد به مدت حداقل سه ساعت در روز، سه روز در هفته و حداقل به مدت سه هفته است. بسیاری از والدین کودکان کولیکی آرزو دارند نوزادشان تنها سه ساعت در روز گریه کند؛ چرا که در واقعیت، نوزادان کولیکی خیلی بیشتر از سه ساعت در روز گریه می کنند. این نوع گریه ها می توانند بدون توقف و تقریبا هر روز در هفته باشند.
نوزادان کولیکی به صورت ممتد گریه می کنند (حتی زمانی که تمامی نیاز های آنها برطرف شده باشد). گریه هایی با قدرت و همراه با زور دادن و قرمز شدن صورتش ! معمولا پاهایش را نیز تکان میدهد.یکی از بهترین پوزیشن های در آغوش گرفتن نوزادی که کولیک دارد ، روش زیر می باشد . در این نوع بغل کردن  ،دل درد نوزاد به حداقل رسیده و با راه رفتن شما آرامش بیشتری خواهد گرفت . این روش را امتحان کنید:

دل درد نوزاد ، کولیک نوزاد ، نفخ نوزاد ، نوزاد 20 روزه ، رشد نوزاد هفته به هفته

آیا تا به حال کودک شما لبخند زده است؟

مهم نیست که کدام کودک برای اولین بار توانسته کار خاصی را انجام دهد، دچار چشم و هم چشمی و مقایسه نشوید و فقط از رشد کوچولوی زیبای خود لذت ببرید. نوزادان در سه هفتگی ممکن است برای اولین بار لبخند بزنند، و یا اولین صدای خود )به غیر از گریه) را تولید کنند. در این هفته، و یا در هفته های آینده کودک شما غان وغون را آغاز خواهد کرد.همچنین، دقت کنید که آیا او در طول زمانی که بر روی شکم خوابانده شده است، سر خود را تا در زاویه 45 درجه نگه میدارد یا خیر؟

مادران در هفته ی سوم

چه احساسی دارید؟ آیا برای خودتان نیز زمانی در نظر گرفته اید؟ خودتان را بیش از حد خسته نکنید. وقت برای استراحت خود درنظر گرفته و از دیگران (خانواده، دوستان، و یا حرفه ای ها مانند پرستار کودک) کمک بگیرید. اگر همه نیازهای اولیه نوزاد شما برآورده شده است، احساس گناه نکنید که او را در گهواره و یا تختش تنها گذاشته اید (حتی اگر گریه کند) و در این فاصله تجدید قوا کنید.

این شادترین زمان زندگی شما است، درست است؟ این همان چیزیست که شما در انتظارش بوده اید ... بنابراین چرا احساس ناراحتی داشته باشید؟ حالات و احساسات منفی شما پس از وضع حمل، افسردگی پس از زایمان نامیده می شود. شما ممکن است به آسانی و بیش از حد معمول گریه کنید، دچاراختلال خواب شوید، احساس غم، زود رنجی و یا عصبی بودن داشته باشید. بر اساس گزارش­ها، بیش از 80 درصد از زنان بلافاصله پس از وضع حمل دچار افسردگی پس از زایمان می­شوند. بنابراین شما تنها کسی نیستید که با این شرایط مواجه شده و این امر کاملا طبیعی است.

گاهی اوقات، این احساس بیش از چند روز طول میکشد. افسردگی پس از زایمان شکل شدیدی از افسردگی است، که می تواند در شش ماه اول پس از زایمان شدت یابد. احساساتی مانند غم، اضطراب و بی قراری می توانند بسیار شدید باشند و در امور روزانه شما تداخل ایجاد کنند.

هر چند دلیل شناخته شده ای برای ابتلا به افسردگی پس از زایمان وجود ندارد، برخی از متخصصان پزشکی معتقدند که هورمون­ها نقش مهمی را در این بیماری دارند. در طول دوران بارداری، دو هورمون استروژن و پروژسترون تا حد زیادی افزایش می­یابند، اما در بیست و چهار ساعت اول پس از زایمان، به سرعت به سطوح غیر بارداری کاهش می­یابند. این تغییر سریع در سطح هورمون ها، می تواند منجر به افسردگی شود.

                افسردگیپس از زایمان

اگر برای مدت بیش از چند روز پس از تولد نوزاد درگیر نوسانات خلقی یا احساس افسردگی باشید، باید با پزشک خود تماس بگیرید. مواردی از قبیل عدم توانایی در انجام امور روزانه (مانند مراقبت از نوزاد یا کودک دیگرتان)؛ احساس افسردگی یا خشم شدید یک تا دو ماه پس از زایمان. اختلال خواب، افکار خودکشی و ...

اگر شما هر یک از این علائم تجربه کردید، لطفا به یاد داشته باشید که تنها نیستید و می توانید از حمایت دیگران بهره مند شوید. مشاوره، داروهای ضد افسردگی، و هورمون درمانی فقط سه نمونه از درمان های مؤثر افسردگی پس از زایمان هستند.

فعالیت های کودک

داستان ها و یا لالایی مورد علاقه خود را برای او بخوانید. شما می توانید از میان داستان های دوران کودکی خود یکی را انتخاب کنید، و یا یک داستان جدید را امتحان کنید. در طول زمانی که بر روی شکم خوابانده شده است، سعی کنید با قرار دادن یک آینه در مسیر دیدش، توجه او را جلب کنید.

نکات مادرانه

هماهنگ کردن خواب کودک کار دشواری نیست، بنابراین شما می توانید از پس آن بر بیایید. مباحث بسیاری در مورد برنامه ریزی و روال زندگی برای نوزادان وجود دارد. در این مرحله، تلاش برای ایجاد یک برنامه بر اساس ساعات روز باعث کاهش استرس می شود. شما می توانید برنامه خود را در طول روز و در مدت زمان معقول به اجرا بگذارید. به هر حال، داشتن یک برنامه می تواند به حل مشکل شایع در نوزادان کمک کند (به ویژه کودکانی که روز و شب آنها معکوس است). او را از صداهای اضافی و مزاحم دور کنید تا خوابی آرام داشته باشد. سپس، همانطور که برنامه ریزی کرده اید او به موقع بیدار می شود و گرسنگی خود را اعلام میکند. سعی کنید در طول روز زمان بیشتری برای او صرف کنید تا او به شما اجازه دهد شب، کمی استراحت کنید.

در طول روز

  • پرده ­ها را بکشید، اتاق را روشن نگه دارید.
  •  اوقات بیشتری را صرف بازی و تعامل با او بکنید.
  •  شما برای محدود کردن خواب او می توانید حداقل هر سه ساعت برای تغذیه بیدارش کنید.
  • صبح او را در معرض نور غیر مستقیم خورشید قرار دهید تا بدن او بتواند آغاز روز را تشخیص دهد.

درطول شب

برای خواب او برنامه ریزی کنید. شما می توانید استراتژی های مختلفی را به کار بگیرید. ما برخی از پیشنهاداتمان را در ادامه لیست میکنیم: حمام کردن، کتاب خواندن، ماساژ، نوازش کردن، و لالایی. قنداق می تواند به آرام کردن نوزاد کمک کرده و او را برای خواب آماده کند. وقتی که او بیدار است، اتاق را تاریک نگه دارید، با او تماس چشمی و یا گفتگو نداشته باشید، نیاز های او را برطرف کنید) پوشک، خوراک و غیره)، و سپس با تکان دادن آرام و یا نوازش او را ترغیب کنید تا بازهم به خواب رود.

منبع :
نظرات کاربران
میزان اهمیت
ایمیل
توضیحات
ارسال

پاسخ سوالات بر اساس تاریخ پرسش سوال

اردیبهشت 1403
ش ی د س چ پ ج
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031
یک زن وبسایت تخصصی بهداشت و سلامت زنان و مادران