رشد شیرخوار - هفته پنجم

تعداد بازدید : 50029
تاریخ انتشار : ۱۳۹۳/۶/۲۸

رشد شیرخوار هفته به هفته - هفته پنجم

 رشد شیرخوار ، هفته پنجم تولد ، نوزاد بیست روزه ، شوره سر نوزاد ، پوسته پوسته شدن سز نوزاد ، پوست نوزاد

در هفته پنجم، کودک شما هنگام بازی و یا وقتی به روی او لبخند می زنید، ممکن است به شما لبخند بزند. نوزاد شما به احتمال زیاد سر خود را برای پاسخ دادن به صداهای مختلف می چرخاند و احتمالا وقتی او را بر روی شکم بخوابانید می تواند سر خود را برای مدت طولانی تری بالا نگه دارد. اگر کودک دلبندتان نمی تواند کارهای فوق را انجام دهد، به یاد داشته باشید که همه نوزادان مانند هم نیستند، هر کودک روند رشد ویژه ای دارد.


آیا نوزاد به اندازه کافی غذا می خورد؟

از آنجا که همه ی کودکان مانند هم نیستند، قانون مشخصی در مورد مقدار تغذیه روزانه کودک وجود ندارد. مادرانی که کودکشان را با شیر مادر تغذیه می کنند، در یک دوره 24 ساعته، ممکن است  وعده های غذا دهی کودک را حداقل به 8 تا 12 مرتبه برسانند.

مادرانی که کودکشان را با شیر خشک تغذیه می کنند، در یک دوره 24 ساعته، باید وعده های غذا دهی کودک را حداقل به 5 تا 7 مرتبه برسانند . اگر کودک شما  هر روز به طور پیوسته حدود 28 یا 14 گرم وزن می گیرد، یا در روز به طور منظم حداقل شش پوشک را خیس می کند، و هر روز دو سه بار اجابت مزاج نرم دارد، پس احتمالا به اندازه کافی غذا خورده است.

نوزادی که با شیر مادر تغذیه می شود مقدار اجابت مزاج خود را بین شش و هشت هفتگی کاهش می دهد. مدفوع پس از هر تغذیه، به هر چند روز یکبار تبدیل می شود. اگر شما در مورد این مسئله نگرانی خاصی دارید، با پزشک متخصص اطفال صحبت کنید.
 

شوره سر نوزاد ؟

این عارضه در هفته پنجم بسیار شایع است و به صورت پوسته‌ و لکه‌های زرد یا نارنجی بر روی سر او ظاهر می شوند که ممکن است بسیار شبیه به شوره سر در فرد بالغ باشد. این بیماری، پوست سر و پیشانی نوزادان را گرفتار می‌کند و اصطلاحا به آن crudle cap می‌ گویند که ممکن است باعث نگرانی والدین شود.

شوره سر نوزاد ، رشد نوزاد در هفته پنجم  ، نوزاد پنج ماهه  ،نظافت نوزاد

اگر متوجه شدید که کودک شما دچارcrudle cap شده است، سعی نکنید آن را با شامپو برطرف کنید. استفاده ی روزانه از شامپو می تواند پوست سر را کمی خشک کرده و اوضاع را وخیم تر کند. همچنین، سر کودک خود را خشک و خنک نگه دارید، زیرا عرق کردن می تواند مقدار شوره ها را افزایش دهد.


آیا نوزاد به اندازه ی کافی رشد کرده است؟

برای اطمینان از میزان رشد کودک خود، نرخ رشد او را چک کنید (مثلا چه مقدار وزن دارد و یا قد او چه میزان بلندتر شده است). به طور کلی، یک نوزاد سالم حدود 680 تا 907 گرم در هر ماه وزن می گیرد، دور سر او در حدود 2 سانتی متر در یک ماه رشد می کند، قد او از زمان تولد تا پایان دوران نوزادی (12ماهگی) حدود 25 سانتی متر رشد می کند.
به یاد داشته باشید که این معیارها عمومی هستند. اگر نوزاد به اندازه ی کافی رشد نکرده و یا بیش از حد نرمال رشد کرده است، لازم است تا به پزشک متخصص اطفال مراجعه کنید.
 

مادران در هفته ی پنجم

حالا دیگر یک ماه از زندگی جدیدتان سپری شده است. هرچند شما هنوز هم می توانید چند هفته دیگر از مرخصی زایمان خود استفاده کنید، اما شریک زندگیتان باید به محیط کار بازگردد. در طول روز، ممکن است ساعت ها با کودک خود تنها باشید که این می تواند کمی سخت باشد. درست مثل هفته گذشته، لازم است که از خود مراقبت کنید و از اطرافیان کمک بگیرید. در ماماسایت می توانید از مادران دیگر نیز مشاوره بگیرید.


شما هنوز هم در دوره نقاهت پس از زایمان بسر می برید، اما می توانید ورزش را شروع کنید، کودکتان را بطور منظم بیرون ببرید، و زندگی جنسی خود را از سربگیرید. در این هفته، ورزش و رابطه جنسی را با توصیه پزشک آغاز کنید! اگر در طول بارداری ورزش کرده اید، پس به طور کلی، ورزش های سبک مانند راه رفتن آرام، نرمش و یا کشش برای شما مفید است. اگر قصد برقراری رابطه جنسی دارید، لازم است تا آن را با آرامش انجام دهید .


رژیم غذایی شما چگونه است؟

به یاد داشته باشید که شما نیاز به رژیم غذایی متعادل و سالم دارید، به خصوص اگر کودک خود را با شیر مادر تغذیه می کنید!
 

آیا کودک شما آلرژی دارد؟

رژیم غذایی خود را طوری تنظیم کنید که کودکتان بتواند به راحتی با شیر مادرتغذیه شود.

اگر کودکتان را با شیر مادر تغذیه می کنید، باید بدانید که فواصل تغذیه و خواب کودک گاهی منظم و گاهی نامنظم است. این رفتار معمولا فقط نشانه ی رشد قدی کودک است و نباید نگران کافی نبودن شیرتان باشید. افزایش دفعات شیردهی، بدن شما را برای تولید شیر بیشتر آماده می سازد. این روند چند روز طول می کشد و بدن شما با شرایط هماهنگ می شود. بهترین کاری که می توانید انجام دهید این است که از خواست کودکتان پیروی کنید. به او اجازه دهید تا میزان نیاز خود را نشان دهد.


رشد قدی نوزاد معمولا حدود دو، سه، و شش هفتگی، و دوباره در سه، چهار و شش ماهگی رخ می دهد. البته، هر کودک روند رشد منحصر به فردی دارد. بنابراین، کودک شما ممکن است این روند را دنبال نکند. رشد قدی معمولا فقط چند روز طول می کشد، اما در برخی موارد تا یک هفته ادامه دارد. آگاهی از آنچه که در انتظار شماست، می تواند به شما کمک  میکند نیاز های کودک را به بهترین شکل پاسخ دهید.

فعالیت های کودک

شما زمان زیادی را صرف تغییر پوشک می کنید. بنابراین، این کار را برای خود و کودکتان جذاب تر کنید. یک آهنگ، یک رقص، قلقلک و بوسیدن شکم او باعث خنده و تغییر روحیه هردوی شما خواهد شد. داستان ها را با استفاده از عروسک حیوانات برای او به نمایش بگذارید! او نمی تواند اشیاء را درک کند، اما می تواند حالت های صورت شما را ببینید.

دیدن و لمس کردن عروسک حیوانات برای کوچولوی شما بسیار آسان است! در طول بازی، بکوشید تا با استفاده از کتاب هایی که  دارای عکس های رنگی چهره ها و حالات مختلف هستند، توجه کودک را جلب کنید.
 

نکات مادرانه

فراموش نکنید که در این هفته، گزینه های مختلف جلوگیری از بارداری  را بررسی کنید. شیردهی به اندازه کافی شما را از حامله شدن دوباره محافظت نمی کند. دکتر شما می تواند در تصمیم گیری به شما کمک کند اما مسئولیت اصلی تصمیم گیری با خود شماست. بسیاری از زنان، از جمله کسانی که از درمان های باروری استفاده کرده اند، فکر می کنند برای بارداری مجدد توانایی جسمی ندارند، در حالی که ریسک بارداری ناخواسته در آنها بسیار بالاست.

اگر می خواهید حمام کنید، اما هیچ کس نیست که از کوچولوی شما مراقبت کند، می توانید کودک را روی صندلی در کنار در حمام قرار دهید (در این صورت برای اطلاع از وضعیت می توانید با او قایم موشک بازی کنید) و یا صبر کنید تا بخواب رود.

منبع :
نظرات کاربران
میزان اهمیت
ایمیل
توضیحات
ارسال

پاسخ سوالات بر اساس تاریخ پرسش سوال

اردیبهشت 1403
ش ی د س چ پ ج
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031
یک زن وبسایت تخصصی بهداشت و سلامت زنان و مادران