رشد شیرخوار - هفته هفتم

تعداد بازدید : 45129
تاریخ انتشار : ۱۳۹۳/۶/۲۸

آیا قصد دارید به زودی به محل کارتان بازگردید؟ و یا با ماندن در خانه و شروع یک زندگی عادی، از زمان لذت می ببرید! قبل از تصمیم گیری، کودک خود را با چک لیست و مراحل رشدی که در ادامه بیان می کنیم، بررسی کنید.
 

مراحل رشد در هفته هفتم:

ممکن است کودک شما در حالی که بر روی شکمش دراز کشیده، قادر به بلند کردن سر خود باشد.
چشم او ممکن است بر روی چهره شما تمرکز کند.    

                                                          
همچنین ممکن است چشمان او یک شی را که حدود پانزده سانتی متر بالاتر از صورتش حرکت می کند را دنبال کند. یا اشکال پررنگ و عمدتا سیاه و سفید، توجه اش را جلب کند. همچنین ممکن است صدای شما را بشناسد و به احتمال زیاد به آن پاسخ دهد؛ پاسخ او ساکت تر شدن و یا ایجاد سر و صدای بیشتر است.


شاید شما احساس کنید که کودکتان صدای موسیقی را دوست دارد، در این صورت برای او یک موسیقی آرامش بخش پیدا کنید.
کوچولوی شما هنوز در طول روز خواب است. به احتمال زیاد او به طور متوسط 15-18 ساعت  در روز خواب خواهد بود. اگر چه ممکن است شما آرزو داشته باشید این خواب مستمر در طول شب باشد. به منظور تشویق نوزادان برای خوابیدن در شب برخی از متخصصان  پیشنهاد می کنند که در روز آنها را از خواب بیدار کنید. البته در صورتی که بیش از سه یا چهار ساعت در یک زمان از طول روز بخوابند، اغلب ساعات بیداری با برنامه تغذیه شما همزمان خواهد شد.


ممکن است متوجه شوید که کودکتان زمان صرف غذا را پیش بینی می کند. شما باید برنامه ی تغذیه کودک خود را هر دو تا چهار ساعت تکرار کنید (خواه با شیر مادر و یا شیر خشک). به تدریج زمان بین وعده های غذایی و مقدار مصرف در هر تغذیه افزایش خواهد یافت. با این حال، در طول روز، شما باید حداقل هر چهار ساعت  کودک را تغذیه کنید. یک راه خوب برای گفتن اینکه کودک شما به اندازه کافی غذا می خورد یا نه، این است که ببینید آیا او راضی به نظر می رسد، و همچنان به دفعات پوشکش را خیس و کثیف می کند. اگر شما در مورد عادت های غذا خوردن کودکتان هر گونه نگرانی خاصی دارید، لطفا با پزشک متخصص اطفال در این مورد صحبت کنید.


مادران در هفته ی هفتم

هر چند که حدود دو ماه از زایمان گذشته است، اما به احتمال زیاد شما هنوز هم اثرات زایمان را احساس می کنید. خونریزی، پس از زایمان کم تر شده است و معمولا در 8 تا 10 هفتگی متوقف می شود. برای چک آپ به مامای خود مراجعه کنید تا مطمئن شوید که روند بهبودیتان به درستی طی می شود. ممکن است هنوز هم احساس برخی از ناراحتی ها از قبیل برش سزارین، اپی زیاتومی یا پارگی، و یا احساس ناراحتی در سایر نقاط بدن تحت تاثیر حاملگی، زایمان و تولد را داشته باشید.


همراه با آنچه از نظر جسمی اتفاق می افتد، شما هنوز هم ممکن است از لحاظ عاطفی در وضعیتی وخیمی قرار داشته باشید. تغییر خلق و خو، گریه، و احساس ضعف همگی طبیعی هستند. هورمون های بدن شما در حال تغییر و تنظیم هستند. علاوه بر این، شما به طور مداوم در حال یادگیری این هستید که چطور مسئول این شخص کوچولو ای  باشید که در حال تغییر زندگی شماست. شاید احساس ناراحتی و غم در مورد بازگشت به کارداشته باشید و یا شاید از خانه داری خسته شده باشید و ترجیح دهید هر چه زودتر به محیط کار بر گردید. مخلوط شدن احساسات هنگام مواجهه با تغییراتی زیاد در زندگی، کاملا طبیعی است.
 

فعالیت های کودک

حرکات موزون همراه با آهنگ برای کوچولوها فوق العاده جذاب است. آنها در حال یادگیری تمرکز کردن، ردیابی اشیا و شناسایی الگوهای زبانی هستند. آهنگ ها و ترانه های بسیاری ویژه  نوزادن در زبان فارسی وجود دارند که با حرکات دست همراه هستند. در این هفته، نوزاد سعی می کند دست و پای خود را بکشد، برای انجام حرکات کششی به او فضای کافی بدهید. به کودک خود کمک کنید تا دست وپای خود را بشناسد؛ با بازی هایی مانند لیلی حوضک، توجه او را به انگشتان کوچک اش جلب کنید.
 

نکات مادرانه

آیا کودکانه حرف زدن، کار درستی است؟
کوچولوی شما احتمالا کم کم صداهای ساده ای تولید می کند، این امر ممکن است شما را وسوسه کند تا کودکانه صحبت کنید. حرف زدن کودکانه یک عادت عمومی است، و قطعا هیچ صدمه ای برای کودک ندارد. با این حال، برخی از مطالعات نشان می دهد که بهترین چیز برای فرزندتان، طبیعی صحبت کردن شما با اوست. این مطالعات نشان داده است که کودکانی که در معرض "زبان طبیعی" به جای صحبت کودکانه هستند، رشد زبانی بسیار سریع تر دارند.


زبان اشاره کودک در میان پدران و مادران جدیدا بسیار رایج شده است. هر چند نوزادان تا 8-10 ماهگی به قادر به درک این اشارات نخواهد بود، برخی از صاحب نظران معتقدند که قطعا نشانه های ساده برای نوزادان آسیب زا نیستند. بسیاری از والدین نشانه های ساده ای را برای غذا خوردن، شیر و یا نوشیدن انتخاب می کنند. این نوع از نشانه ها باعث می شوند که کودکان خودشان چیزهایی را که نیاز دارند را درخواست  کنند.

منبع :
نظرات کاربران
میزان اهمیت
ایمیل
توضیحات
ارسال

پاسخ سوالات بر اساس تاریخ پرسش سوال

اردیبهشت 1403
ش ی د س چ پ ج
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031
یک زن وبسایت تخصصی بهداشت و سلامت زنان و مادران