هفته سی ام بارداری

تعداد بازدید : 338738
تاریخ انتشار : ۱۳۹۳/۶/۲۸

جنین شما در هفته 30 بارداری

جنین در هفته 30 بارداری


اندازه كودك شما كمي بيشتر از 39.3 سانتي متر شده است و وزن او حدود 1350 گرم مي باشد
مايع آمنيوتيك اطراف او اكنون حدود 700 گرم است اما با گذشت زمان كودك شما رشد كرده و حجم بيشتري از رحم را به خود اختصاص خواهد داد و در نتيجه حجم مايع آمنيوتيك اطراف او كاهش خواهد يافت.
مغز رشد کرده و سیستم عصبی تقریبا بالغ است.
ناخن هایش بخوبی رشد کرده اند. در برخی از نوزادان در هفته اول پس از تولد لازم است تا ناخن ها کوتاه شوند.
چشمان او باز و بسته مي شوند، او قادر است بين تاريكي و روشنايي تمايز قائل شود و حتي مي تواند حركت يك منبع نور را به سمت عقب و جلو دنبال كند. هنگامي كه كودك شما متولد شود چشمانش را در بيشتر طول روز بسته نگه مي دارد. هنگامي كه چشمانش را باز مي كند مي تواند به تغييرات نور واكنش نشان دهد. اما ميزان دقت بينايي او تنها 20/1 (يك بيستم) است، يعني فقط اشيائي را دقيقا تشخيص مي دهد كه تنها چند سانتي متر با صورت او فاصله داشته باشند. بينايي طبيعي در بزرگسالان (براي افراد سالم) برابر با 20/20 (بيست بيستم) است.

بدن شما در هفته 30 بارداری

مادر در هفته 30 بارداری


شمارش معکوس شروع شده است شما تقریبا سه چهارم راه را طی نموده اید.
ممکن است بعلت فشاری که کودک به مثانه می آورد زیاد نیاز به مراجعه به توالت داشته باشید.حتما سریعا با احساس نمودن ادرار به توالت رفته و خود را تخلیه نمایید در اینصورت از بروز عفونت جلوگیری میشود.
شما ممكن است اين روزها كمي خسته باشيد، خصوصا اگر به مشكلات خواب يا بدخوابي هم دچار شويد. همچنين ممكن است نتوانيد درست راه برويد يا اشياء را درست حمل كنيد. اين حالت هم كاملا قابل درك است. شما بواسطه هورمونهاي دوران حاملگي هم سنگين تر شده ايد هم تعادل خود را از دست داده ايد و هم مفاصل شما سست و شل شده اند. اين امر مي تواند موجب اين شود كه شماره كفش شما نيز افزايش يابد؛ و البته ممكن است كه اين تغيير دائمي باشد.
ممکن است برخی شب ها خواب های عجیب و غریبی ببینید به خود هراس ندهید. هورمون های بارداری کمی در شما اضطراب ایجاد میکنند و عامل خواب های عجیب و غریب شما هستند.
تغييرات سريع خلق و خوي خود را در اوائل حاملگي به ياد مي آوريد؟ عارضه هايي كه هم اكنون براي شما رخ مي دهند باضافه تغييرات هورموني ممكن است موجب شود كه حالتهاي ماههاي اول دوباره به سراغ شما بيايند.
ممكن است شما نگران اين مطلب باشيد كه آيا كودك شما چه شكلي خواهد بود يا اينكه آيا شما والدين خوبي خواهيد بود يا خير. اين نگرانيها طبيعي هستند. اما اگر نمي توانيد بر اين حالتها غلبه كنيد و از نگراني دربياييد، يا بيش از حد مضطرب و زودرنج شده ايد، با پزشك يا ماماي خود صحبت كنيد. شما ممكن است از جمله 10% خانمهاي حامله اي باشيد كه افسردگي را از افسردگي خفيف تا متوسط در دوران حاملگي شان تجربه مي كنند.
 

فعالیت های هفته 30 بارداری

موسیقی آرام سبب آرامش شما و فرزندتان میشود. این مایه آرامش را از خود دریغ نکنید.

در صورتی که شاغلید و بصورت تمام وقت کار میکنید سعی کنید از مافوق خود بخواهید تا کار شما را بصورت نیمه وقت تبدیل نماید.البته در برخی از مشاغل میتوانید با بردن گواهی پزشک از مافوق تان بخواهید تا کار شما را سبک تر نماید.

سعی کنید در بعد از ظهرها کمی دراز بکشید و بدنتان را در وضعیت آرامش قرار هید و با شریک زندگیتان در مورد علایقتان صحبت کنید.

اسباب و وسايل كودك خود را آماده كنيد: اين كار مي تواند يك گزينه مناسب براي همسر شما يا يكي از دوستانتان كه مي خواهد به شما كمك كند باشد. آماده كردن تخت گهواره دستي و كالسكه دستي مي تواند براي شروع خوب باشد، زيرا سرهم كردن قسمتهاي مختلف آنها كار نسبتا دشواري است. وسايلي از قبيل تاب نوزاد يا ني ني لاي لاي، آويز بالاي تخت كودك، بي سيم مخصوص و نمايشگر كودك (كه بوسيله آن مي توانيد محل قرار گرفتن كودك خود را مشاهده كنيد يا با شنيدن صداي او از وضعيت او اطمينان حاصل كنيد) ممكن است به باطري نياز داشته باشند پس اطمينان حاصل كنيد كه به اندازه كافي باطري تهيه كرده ايد. استفاده از باطري قابل شارژ و شارژر مي تواند گزينه مناسبي باشد. اگر به دليل بيماري يا شرايط خاصي نبايد به كودك شير دهيد، اكنون زمان مناسبي است تا سرويس شيردهي نوزاد (شيردوش، شيشه شير و پستانكها) را استريل و ضدعفوني كنيد.

بهتر است وسایلی را که میخواهید در بیمارستان به همراه داشته باشید را همین الآن آماده کنید.البته بهتر است در مورد بیمارستان خود نیز اطلاعاتی داشته باشید .چرا که برخی بیمارستان ها یکسری وسایل را در اختیار شما قرار میدهند.
 

توصیه هایی در هفته 30 بارداری

از این هفته به بعد وزن گیری کودک شما آغاز میشود. میتوانید غذاهای مختلف را در حد اعتدال بخورید مخصوصا اگر ولع خوردن چیزی را داشتید دریغ نکنید. ولی همیشه اعتدال را نگه دارید.
برای کودکتان آواز بخوانید، او را در ذهنتان مجسم کنید و شکم خود را نوازش کنید مطمئن باشید کودک محبت شما را خواهد فهمید.
هر مورد یا سوالی که برایتان پیش می آید را یادداشت نموده و از پزشک خود بپرسی و اصلا خجالت بخود راه ندهید. این حق شماست که بدانید...
ممکن است بافتن لباس برای کودکتان لذت زیادی به شما دهد . میتوانید اینکار را امتحان کنید.در صورتیکه از واریس پا رنج میبرید بهتر است از جوراب های پشتیبان استفاده نمایید.
با خوابیدن به پهلوی چپ رسیدن خون به تمامی ارگانها و کودک خود را تضمین میکنید.

هفته 29 بارداری هفته 31 بارداری

منبع :
نظرات کاربران
میزان اهمیت
ایمیل
توضیحات
ارسال

پاسخ سوالات بر اساس تاریخ پرسش سوال

اردیبهشت 1403
ش ی د س چ پ ج
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031
یک زن وبسایت تخصصی بهداشت و سلامت زنان و مادران