هفته ششم بارداری

تعداد بازدید : 612411
تاریخ انتشار : ۱۳۹۳/۶/۱۱

بارداری هفته به هفته، هفته ششم بارداری

جنین در هفته 6 بارداری:

بدن كودك شما در حال شكل گيری است، و سلولهايی كه بعدا اندامها و سيستمهای بدن او را تشكيل خواهند داد، به سرعت در حال تقسيم شدن هستند.

هفته ششم بارداری- هفته 6 بارداری

اكنون، او به اندازه يك دانه كوچك عدس (با عرض تقريبي 4 تا 5 ميلي متر) است. که قابل اندازه گیری توسط سونوگرافی می باشد. اگر شما مي توانستيد درون رحم خود را ببينيد،

يك سر بزرگ و چند نقطه تيره رنگ را مي ديديد كه محل تشكيل چشمها و بيني او خواهند بود. دو حفره كوچك در دو طرف سر، محل شكل گيري گوشها هستند، و دستها و پاهاي او به شكل برآمدگيهاي كوچكي قابل مشاهده مي باشند. دستها و پاها شبيه به باله ماهي هستند كه پرده ضخيمي بين انگشتهاي در حال رشد قرار گرفته است؛ اما انگشتان دست و پاي او به زودی از يكديگر جدا خواهند شد. زير سوراخي كه بعدا دهان او خواهد شد، چين هاي كوچكي قرار دارند كه نهايتا به گردن و آواره پايين تبديل خواهند شد. در داخل بدن او، زبان و تارهاي صوتي در حال شكل گيري مي باشند.

در هفته 6 بارداری بند ناف که وطیفه رسانیدن مواد مغذی و اکسیژن به جفت است نیز تشکیل میشود. قلب كودك شما كه مرحله تقسيم به حفره های چپ و راست را آغاز كرده است، حدود 100 تا 130 بار در دقيقه (تقريبا دوبرابر تعداد ضربان قلب شما در دقيقه) مي زند، و جريان خون در بدن او آغاز شده است. احتمالا با استفاده از سونوگرافی میتوان قلب کودک را در این هفته مشاهده نمود.روده هاي او در حال رشد هستند و مجاري كوچك عبور هوا به تدريج در محلي كه بعدا به ريه او تبديل خواهد شد، ظاهر مي شوند. توليد سلولهاي ماهيچه اي آغاز شده است و احتمالا از اواسط اين هفته، كودك شما تكان دادن اعضای كوچك خود را آغاز خواهد كرد

. متاسفانه بايد تا چند هفته پس از پايان سه ماهه اول دوران حاملگي خود صبر كنيد تا بتوانيد از احساس كردن حركتهاي آرام كودك خود، لذت ببريد!

بدن مادر در هفته 6 بارداری

هفته 6 بارداری نیز، حالات هفته پیش را دارید ولی ممکن است کمی بیشتر از هفته گذشته باشد. ممکن است در هفته ششم بارداری ولع بیشتری نسبت به غذا پیدا کنید.سعی کنید از غذاهای دریایی، میوه و ماهی در برنامه غذایی خود استفاده نمایید.

اگر تا كنون هم اين احساس را تجربه نكرده باشيد، به زودي خود را در مسير پرتلاطم احساسات دوران حاملگي خواهيد يافت؛ممكن است يك روز بداخلاق و روز ديگر شاد باشيد! هرچند ممكن است اين احساسات متضاد براي شما نگران كننده باشند(به خصوص اگر قبلا به اينكه كاملا بر احساسات خود تسلط داريد، افتخار مي كرده ايد)، اما كاملا طبيعي هستند و ممكن است در تمام مدت حاملگي شما ادامه پيدا كنند. اين احساسات متضاد در اثر تغيير ميزان هورمونها و معمولا به خاطر ميزان زياد هورمونها، رخ مي دهند. جداي از بحث هورمونها، كل زندگي شما نيز در حال تغيير است، و چه كسي در اين حالت دچار هيجانات روحي نمي شود؟!

ديدن لكه خون پس از ادرار بر روي لباس زير يا دستمال توالت و يا خونريزي در اوائل دوران حاملگي طبيعي است؛ اما گاهي از اوقات ممكن است علامت اوليه سقط جنين نيز باشد.سایر علائم سقط جنین عبارتند از:

گرفتگی یا دردهای شکمی/ لخته های خون مایل به خاکستری و یا مایل به صورتی/ خونریزی .

در صورت مشاهده علائم فوق، به سرعت با پزشك يا ماماي خود تماس بگيريد؛ تا او مشخص كند كه آيا اين موارد بيانگر يك مشكل احتمالي مي باشند يا خير.

در صورتیکه شما از مادرانی باشید که دچار تکرر ادرار می شوند احتمالا ممکن است در خواب شب کمی دچار دردسر شوید چراکه ممکن است شبها هنگام خواب نیاز زیادی به رفتن دستشویی پیدا نمایید.

در برخی از مادران ممکن است ترشحات واژن بیشتر شده و یا خارش با بوی نامطبوع در واژن احساس نمایند؛ در اینصورت می بایست به پزشک مراجعه نمایید.چراکه عفونت یکی از بیماریهای شایع در دوران بارداری است.

نکات هفته ششم بارداری:

برخی خانم ها ممکن است در دوران باراری دچار یبوست شوند بنابراین میبایست غذاهای خود را درست انتخاب نموده و آب زیاد نیز بنوشند. درهفته 6 بارداری در برخی از زنان بعلت تهوع میزانی وزن کاسته میشود که هیچ جای نگرانی ندارد و در هفته های آینده وزن جبران خواهد شد.  سعی نمایید میان وعده های سالمی را در برنامه غذایی خود بگنجانید.میان وعده هایی مانند کرفس،هویج،خربزه و انبه میتواند برای شما مفید باشد.

سعی نمایید که از سموم دفع حشرات در دوران بارداری،دوری جویید.همچنین از اشعه X نیز در هفته 6 بارداری باید دوری گزینید. چراکه در مرحله مهمی از رشد و نمو کودک قرار داریم.سعی نمایید درهفته ششم بارداری موهای خود را رنگ نزنید.

در صورتیکه مصرف سیگار و یا نوشیدن الکل را هنوز کنار نگذاردید در همین هفته اینکار را انجام دهید. چراکه کوک شما در مرحله مهمی از رشد خود قرار دارد. برای مصرف ويتامينهای روزانه برنامه منظمي طراحي كنيد: ويتامينها را در يك جعبه دارو كه محفظه هاي جداگانه اي براي هر يك از روزهاي هفته دارد، قرار دهيد.

هر روز شك كرديد كه آيا ويتامينهاي آن روز را مصرف كرده ايد يا نه، محفظه مربوط به آن روز را چك كنيد.

جعبه دارو را در كنار مسواك خود قرار دهيد تا هر شب در هنگام مسواك زدن، مصرف ويتامين را به ياد بياوريد.

اگر ورزش میکنید هفته 6 بارداری هفته زمان مناسبی است تا بر روی عضلات شکم خود کار کنید.چرا که سبب کمک به ستون فقرات شما خواهد شد.

در صورتیکه به پزشک مراجعه نمایید احتمالا آزمایش خون برای شما در نظر گرفته میشود تا میزان HCG(هورمون بارداری) شما سنجیده شود

همچنین خون شما از لحاظ کم خونی،سرخجه،سیفلیس،HIV،سوزاک و ... بررسی شود.

همچنین گروه خونی و RH خونی و میزان سطح هموگلوبین خون نیز چک خواهد شد.

در هر بار مراجعه به پزشک فشار خون شما چک خواهد شد.

هفته 5 بارداری هفته 7 بارداری

منبع :
نظرات کاربران
میزان اهمیت
ایمیل
توضیحات
ارسال

پاسخ سوالات بر اساس تاریخ پرسش سوال

اردیبهشت 1403
ش ی د س چ پ ج
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031
یک زن وبسایت تخصصی بهداشت و سلامت زنان و مادران