تعداد بازدید : 148
تاریخ انتشار : ۱۴۰۱/۷/۲۳
تاریخ آخرین پست : ۱۴۰۱/۷/۲۳
کاربران آنلاین : 0
vian1400
۱۴۰۱/۷/۲۳ ۱۰:۳۶:۴۲
آخرین حضور: ۱۴۰۲/۱۱/۲۴ ۱۴:۴۳:۱۰

مباحثی که در جلسات مشاوره ازدواج مطرح می شوند

(ویرایش)

یک مشاور موفق در جلسات مشاوره موارد مهمی را مطرح می کند که تعدادی از آن ها به شرح زیر می باشد:

۱- میزان صمیمیت در جلسات مشاوره پیش از ازدواج

مشاور بررسی می کند که آیا دو نفر با هم سازگار هستند یا خیر و سازگاری با سوالاتی شبیه سوالات زیر مشخص می شود:

– آیا این دو نفر می توانند بدون ترس از قضاوت، حرف خود را بزنند؟

– آیا از نظر سلایق، فرهنگ، رفتارها و… با هم هماهنگ هستند؟

– آیا می توانند نیازهای عاطفی همدیگر را برآورده کنند؟

– آیا نیازهای عاطفی طرف مقابل را می دانند؟

– آیا می دانند چگونه همدیگر را خوشحال کنند؟ آیا می دانند طرف مقابل چه حریم ها و ارزش هایی دارد؟

– آیا دو نفر اهداف، افکار و تفریحات مشترک دارند یا خیر؟

۲- بررسی جذابیت جنسی در مشاوره پیش از ازدواج

یکی از مهم ترین عواملی که باعث دوام یک رابطه می شود گرایش جسمانی دو طرف به همدیگر است. اگر یکی از طرفین جسم دیگری را نپذیرد و به خاطر عوامل دیگر به دنبال ازدواج با او باشد بعدا این رابطه به بن بست می رسد.

خانمی برای مشاوره پیش از ازدواج به من مراجعه کرده بود و می گفت با آقایی برای ازدواج در حال صحبت است که از هر نظر خوب است ولی قدش کوتاه است. خانم می گفت هر چه تلاش می کنم به او حس پیدا نمی کنم ولی همه اطرافیانم می گویند بعدا علاقه ایجاد می شود. من گفتم چون در این ۳ ماه علاقه ای ایجاد نشد، بعید است بعدا ایجاد شود. ضمنا علاقه و کشش جسمانی چیزی نیست که با حرف دیگران ایجاد شود. با صحبت هایی که کردیم خانم تصمیم گرفت رابطه را تمام کند. چند ماه بعد که برای موضوع دیگری پیش من آمده بود خیلی خوشحال بود از این که آن رابطه به اتمام رسید.

۳- بررسی تعهد و وفاداری در جلسات مشاوره ازدواج

امروزه یکی از مشکلات اساسی بعضی از زوجین، بی وفایی است. مشاور در جلسات پیش از ازدواج این مساله مهم را تبیین می کند. از آن جایی که دو نفر ممکن است دیدگاه متفاوتی در مورد وفاداری داشته باشند و تعریف آن ها از تعهد متفاوت باشد، بسیار مهم است که در این زمینه موضوع بررسی شود تا دو طرف به یک توافق برسند.

علاوه بر تعهد در زمینه رابطه زناشویی، تعهد در مورد قول و قرارها و تصمیمات زندگی هم بسیار مهم است. مثلا اگر یکی از طرفین حرفی می زند ولی بعدا حرفش را عوض می کند و تعهدی به قول و قرارهایش ندارد رابطه با مشکل روبرو می شود.

[bookEshgh]

در مشاوره پیش از ازدواج با طرح سوالات یا موقعیت های مختلف، تلاش می کنیم دو نفر به یک فهم مناسب از تعهد برسند.

۴- بررسی تیپ های شخصیتی در جلسات مشاوره پیش از ازدواج

گاهی یکی از طرفین خیلی اهل تفریح و ابراز هیجان و ارتباطات اجتماعی است و دیگری بیشتر دوست دارد در تنهایی یا در جمع های کوچکتر باشد، گاهی یکی منطقی و دیگری احساسی است. ندانستن تفاوتهای شخصیتی مشکلات زیادی ایجاد می کند.
خانم و آقایی برای مشاوره نزد من آمدند و مشکل اصلی آن ها در تفاوتهای شخصیتی شان بود. آقا بیشتر دوست داشت در روزهای تعطیل به کارهای شخصی برسد یا در تنهایی مطالعه کند ولی خانم بیشتر دوست داشت در مهمانی های دوستانه یا فامیلی شرکت کند. این موضوع هر دو را اذیت می کرد.

کمتر زوجی پیدا می شود که تمام ویژگی های شخصیتی شان شبیه هم باشد، ولی زوجین موفق تفاوت ها را می شناسند و سعی می کند تفاوتهای همدیگر را بپذیرند.:

آیا شما برون گرا هستید یا درون گرا

احساسی یا منطقی

شهودی یا حسی

دیداری یا لمسی یا شنیداری

بلندپرواز یا در جستجوی محیط امن

منعطف یا محکم

برنامه ریز یا بدون برنامه

مطیع یا فرمانده

و…

برای شرکت در گفتگو باید وارد سایت شوید.×

پاسخ سوالات بر اساس تاریخ پرسش سوال

اردیبهشت 1403