تعداد بازدید : 73
تاریخ انتشار : ۱۴۰۲/۴/۱۲
تاریخ آخرین پست : ۱۴۰۲/۴/۱۲
کاربران آنلاین : 0
1400tahi
۱۴۰۲/۴/۱۲ ۱۰:۲۲:۱۷
آخرین حضور: ۱۴۰۳/۱/۱۴ ۱۱:۴۲:۳۱

آیا به آزمایشات بعدی نیاز دارم؟

(ویرایش)

پیگیری آزمایش بعد از پاپ اسمیر به نتایج آزمایش و دلیل بیمار برای آزمایش بستگی دارد. برای افرادی که تحت غربالگری سرطان دهانه رحم قرار می گیرند و نتیجه آزمایش پاپ اسمیر طبیعی است، ادامه غربالگری سرطان در فواصل زمانی منظم بسیار مهم است.

افرادی که نتایج غیرطبیعی پاپ اسمیر دریافت می‌کنند به آزمایش‌های بعدی و/یا درمان نیاز دارند تا دهانه رحم را از نظر علائم بیماری ارزیابی کنند. برای ناهنجاری های جزئی مانند ASC-US، پزشک ممکن است آزمایش ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) و/یا انجام آزمایش پاپ اسمیر دیگر را در یک سال توصیه کند تا ببیند آیا این ناهنجاری بدون درمان برطرف می شود یا خیر.

برای نتیجه LSIL، پزشک ممکن است آزمایش های اضافی را برای بررسی ناهنجاری های جدی تر در قسمت دیگری از دهانه رحم توصیه کند.

اگر بیمار ناهنجاری های شدیدتری از جمله ASC-H یا HSIL داشته باشد، پزشک ممکن است کولپوسکوپی را توصیه کند. کولپوسکوپی روشی است که شامل استفاده از ابزاری به نام کولپوسکوپ برای بررسی دقیق‌تر دهانه رحم است. پزشکان ممکن است در طی کولپوسکوپی بیوپسی را برای برداشتن بافت اضافی برای معاینه انجام دهند.

سوالاتی از پزشک در مورد نتایج آزمایش

پزشک شما می تواند به سوالات دقیق و مشخصی در مورد نتایج پاپ اسمیر شما پاسخ دهد. برخی از سوالاتی که ممکن است با پزشک خود مرور کنید عبارتند از:

• آیا بخشی از نتیجه پاپ اسمیر من غیر طبیعی بود؟
  • اگر نتیجه آزمایش پاپ اسمیر غیرطبیعی بود، می توانید توضیح دهید که چه چیزی پیدا شد و چه معنایی می تواند داشته باشد؟
  • اگر نتایج پاپ اسمیر طبیعی بود، چه زمانی باید در آینده دوباره این آزمایش را انجام دهم؟
  • آیا آزمایشات بعدی وجود دارد که با توجه به نتیجه آزمایش من مفید باشد؟

تست پاپ اسمیر چه تفاوتی با تست HPV دارد؟

آزمایش ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) برای تشخیص عفونت‌هایی با انواع پرخطر HPV که می‌توانند باعث تغییرات غیرطبیعی در سلول‌های دهانه رحم شوند، استفاده می‌شود. آزمایش HPV ممکن است برای غربالگری سرطان دهانه رحم به تنهایی، همراه با آزمایش پاپ اسمیر یا برای پیگیری نتایج غیرطبیعی پاپ اسمیر استفاده شود.

برای شرکت در گفتگو باید وارد سایت شوید.×

پاسخ سوالات بر اساس تاریخ پرسش سوال

اردیبهشت 1403
ش ی د س چ پ ج
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031
یک زن وبسایت تخصصی بهداشت و سلامت زنان و مادران