تعداد بازدید : 71
تاریخ انتشار : ۱۴۰۲/۵/۲۲
تاریخ آخرین پست : ۱۴۰۲/۵/۲۲
کاربران آنلاین : 0
vian1400
۱۴۰۲/۵/۲۲ ۱۲:۲۵:۳۱
آخرین حضور: ۱۴۰۲/۱۱/۲۴ ۱۴:۴۳:۱۰

کمک به رشد کودک خجالتی

(ویرایش)

به بسیاری از کودکان برچسب خجالتی زده می شود. اگر معنای واقعی این اصطلاح را درک کنید، ممکن است تصمیم بگیرید که داشتن یک کودک خجالتی به هر حال کیفیت منفی آنچنانی نیست. کمرویی می تواند کمک یا نقصی برای کودک باشد، تا حدی بستگی به نحوه برخورد با آن دارد. برای ارتباط با روانشناس خوب در تهران اینجا کلیک کنید

کمرویی یک ویژگی شخصیتی است نه عیب. برخی از خوب ترین افرادی که من تا به حال شناخته ام خجالتی هستند. این افراد تمایل دارند شنوندگان دقیقی باشند، افرادی خصوصی که حتی بدون گفتن یک کلمه حضور خوشایند را از خود نشان می دهند. خجالتی بودن چیزی است که مرا به سمت مارتا جذب کرد. ما در یک جشن برادری در سال آخر دانشکده پزشکی با هم آشنا شدیم. او در میان انبوهی از برادران پرهیاهوی من ایستاده بود. همه حرف می زدند جز او. او گوش داد. چشمان او با همه چشمان دیگران برخورد کرد. لبخندی زد و حضور آرام خود را احساس کرد. او اهل برون گرا نبود، اما همه برون گراهای اطرافش را راحت می کرد. فکر کردم، "چه آدم خوبی که در کنارش باشم." هیچ چیز پر زرق و برقی در او وجود نداشت، با این حال زبان بدن و رفتار شیرین او می گفت: "کسی هست که بودن در کنارش خوب است." روز بعد با او تماس گرفتم و بقیه داستان زیباست.

با خجالتی مشکلی نیست

نیازی نیست با عذرخواهی بگویید: «او یک بچه خجالتی است»، به خصوص در مقابل کودک کوچکتان. خجالتی بودن هیچ ایرادی ندارد و خیلی هم درست است. بسیاری از مردم خجالتی بودن را درک نمی کنند و خجالتی بودن را مساوی با داشتن یک مشکل می دانند. آنها بر این باورند که یک کودک خجالتی باید از خودانگاره ضعیفی رنج ببرد. بیشتر اوقات این برچسب نمی تواند ناعادلانه تر باشد. بسیاری از کودکان خجالتی خودپنداره محکمی دارند. آنها یک آرامش درونی دارند که می درخشد. اگر برون گراها به اندازه کافی ساکت باشند متوجه درخشش آن خواهند شد.

ویژگی های سالم یک کودک خجالتی

والدين هنوز هم وقتي فرزندشان در ميان ازدحام جمع مي شود نگران هستند. آیا او فقط خجالتی است یا مشکل جدی وجود دارد؟ در اینجا نحوه تشخیص است. یک کودک خجالتی با ارزش شخصی سالم ارتباط چشم به چشمی برقرار می کند، مودب است و از خودش راضی به نظر می رسد. او فقط ساکت است. رفتار او به طور کلی خوب است. او کودک خوبی است و مردم در حضور او راحت هستند.

برخی از کودکان «خجالتی» عمیق‌اندیش و محتاط هستند. آنها دیر با غریبه ها گرم می شوند. آنها آن شخص را مطالعه می کنند تا ببینند آیا این رابطه ارزش تلاش را دارد یا خیر. کودکان خجالتی اغلب چنان آرامش درونی دارند که خجالتی بودن آنها یکی از راه های محافظت از آن است. ششمین فرزند ما، متیو، یکی از صلح‌آمیزترین و شادترین کودکانی است که تاکنون بر روی این زمین زندگی کرده است. مت در دوستی هایش محتاط است، اما وقتی دوستی پیدا می کند، برای مادام العمر است. او فردی محتاط است که چیزهای درونی با ارزش زیادی دارد تا دیگران آن را کشف کنند. او به آرامی با آشنایان جدید گرم می شود، اما زمانی که در حضور شما راحت شد، جذاب می شود. متیو فقط یک کودک خوب است (پیتر، فرزند سوم ما نیز همینطور است.)

مدت کوتاهی پس از اینکه متیو شروع به مدرسه کرد، اولین کنفرانس والدین و معلمان خود را داشتیم. معلم گفت: "متیو مطمئناً خجالتی است، نه؟" توضیح دادیم: «بله، مت محفوظ است. بعداً در دیالوگ، موضوع دوباره مطرح شد، "مت بسیار ساکت است." ما پاسخ دادیم: "بله، او بسیار متمرکز است." با ادامه بحث درباره متی، این معلم به زودی متوجه شد که ما ویژگی های متی را مثبت می دیدیم. با گذشت سال تحصیلی، احترام معلم به این پسر ساکت، آرام و مو بور در ردیف دوم افزایش یافت. متیو دانش آموز خوبی بود.

وقتی کمرویی یک معلول است

در برخی از کودکان کمرویی مظهر مشکلات درونی است نه آرامش درونی. این کودک بیش از آن که خجالتی است، کناره گیری می کند. او از تماس چشم به چشم اجتناب می کند و مشکلات رفتاری زیادی دارد. مردم در حضور او راحت نیستند. وقتی به این شخص کوچک بپردازید، متوجه می شوید که او به جای آرامش و اعتماد، از خشم و ترس کار می کند. وقتی عمیق تر می شوید، اغلب متوجه می شوید که او چیزهای زیادی برای عصبانی شدن دارد.

پنهان شدن پشت برچسب کودک خجالتی

برخی از کودکان پشت برچسب کودک خجالتی پنهان می شوند تا مجبور نباشند خودی را که دوست ندارند آشکار کنند. ایمن تر است که چیزی نشان ندهید، بنابراین آنها در یک پوسته محافظ عقب نشینی می کنند. برچسب "خجالتی" بهانه ای برای عدم توسعه مهارت های اجتماعی و دلیلی برای عدم استفاده از آنها می شود. کودک بی انگیزه می تواند از "خجالتی" به عنوان دفاعی در برابر تلاش بیشتر و بهانه ای برای ماندن در همان سطح رشد مهارت استفاده کند. برای این کودکان، خجالتی بودن یک نقص است که عزت نفس ضعیف آنها را تقویت می کند. برای درمان کمرویی، باید عزت نفس ایجاد کنید. این کودک به والدینی نیاز دارد که بتواند به او اعتماد کند، والدینی که به گونه ای تنبیه کنند که منجر به خشم درونی و نفرت از خود نشود.

خانم کوچولو به سمت بیرون می چرخد

در مورد کودک دو ساله حبابی که به هر غریبه ای لبخند می زند و دست تکان می دهد، اما در سه سالگی به صدف تبدیل می شود، چه می گوییم؟ مادران اغلب نگران این هستند که چه کاری انجام داده اند تا چنین تغییر شخصیتی ایجاد کنند. پاسخ معمولاً «هیچی» است. قبل از دو سالگی، بسیاری از کودکان خود به خود هستند. آنها قبل از اینکه فکر کنند عمل می کنند، به ویژه در روابط اجتماعی. بین دو تا چهار سالگی، کودکان مرحله دوم اضطراب غریبه را پشت سر می گذارند، زیرا از افرادی که نمی شناسند می ترسند.

من اغلب صحنه های "خجالتی" را با بیماران جدید در مطب خود تجربه می کنم. وقتی وارد اتاق معاینه می‌شوم، کودک چانه‌اش را به سمت سینه‌اش پایین می‌آورد، چشمانش را نیمه می‌بندد، انگشت شستش را در دهانش می‌گذارد و پشت مادرش دارت می‌زند و به پاهایش می‌چسبد و سعی می‌کند پنهان شود. من هیچ تلاشی نمی‌کنم که دنبال کودک بروم، اما ابتدا با روشی راحت و دوستانه به مادر سلام می‌کنم. وقتی مادر در رابطه با من راحت می شود، کودک به معاشرت ما گوش می دهد. امیدوارم او تصمیم بگیرد که "او با مادرش خوب است، پس او با من خوب است." اگر کودک دوباره ظاهر نشد، من یک بازی از لحظه می سازم: «کتی کجاست؟ حتما دوست دارم ببینمش من حدس می زنم او اینجا نیست. بعدا برمیگردم." برای لحظه ای از اتاق بیرون می روم تا به کودک فضا بدهم، سپس دوباره وارد اتاق می شوم، معمولاً برای کودکی راحت. عقب نشینی اجتماعی مرحله طبیعی رشد است. قبل از اینکه از نزدیکان خود عذرخواهی کنید، از خجالت سرخ شوید یا با یک رفتار درمانگر تماس بگیرید، صبور باشید. به فرزندتان تشویق و فضا بدهید تا به زودی دوباره شکوفا شود.

والدین از خود می‌پرسند که با کمرویی فرزندشان چه کنند. آیا فقط یک مرحله گذرا است؟ آیا باید کودک را تشویق کرد که برون‌گراتر شود؟ آیا مشکل اساسی جدی تری وجود دارد؟ در اینجا چه باید کرد:

نعمت کوچکت را در آغوش بگیر

اول، بدانید که شما دارای یک کودک حساس، عمیقا مراقب و محجوب هستید که دیر با غریبه ها گرم می شود، با احتیاط به روابط اجتماعی نزدیک می شود، اما به طور کلی به نظر می رسد فردی شاد است. کودک ساکت خود را در آغوش بگیرید. دنیا به خاطر او مکان ملایم تری خواهد بود.

برای شرکت در گفتگو باید وارد سایت شوید.×

پاسخ سوالات بر اساس تاریخ پرسش سوال

اردیبهشت 1403
ش ی د س چ پ ج
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031
یک زن وبسایت تخصصی بهداشت و سلامت زنان و مادران