تعداد بازدید : 17585
تاریخ انتشار : ۱۳۹۳/۹/۱۶
تاریخ آخرین پست : ۱۴۰۲/۱۱/۲۹
کاربران آنلاین : 0
۱۳۹۳/۹/۱۹ ۰۹:۴۰:۵۷
آخرین حضور: ۱۳۹۵/۲/۷ ۰۰:۱۹:۴۷
(ویرایش)
واااای مواظب قندت باشیا
از همین الان بیارش پایین.به دکتر نشون بده ببین میگه چیکار کن.خدای نکرده ممکنه تو بارداری دیابت بارداری بگیری.از همین الان رعایت کن.
دخترم همه دنیامه
۱۳۹۳/۹/۱۹ ۰۹:۴۹:۵۰
(ویرایش)
البته این آش رو زن عموم درست کرد.من همینو می نویسم:
آش ماست
پیاز داغ گرفت بعد از اینکه پیاز کمی طلایی شد سیر رو بهش اضافه کرد.سیر باید زیاد باشه.بعد از اینکه سرخ شدن زرد چوبه زد بهشون.گوشت مرغ رو که میتونه سینه یا بال یا هردو باشه اضافه کرد.کمی که تفت خورد نخود یا لپه که از قبل خیس شده بود بهش اضافه کرد.بستگی به سلیقه خودتون داره که نخود رو دوست داشته باشین یا لپه.کمی سبزی و برنج هم اضافه کرد.نمک یادتون نره.آب به اندازه لازم اضافه کرد و سر زود پز رو بست.میگفت 20-25 دقیقه کافیه تا همشون پخته شن.اگه تو قابلمه باشه بیشتر طول میکشه.ماست رو با همزن دستی یا قاشق میزنی که رقیق و یه دست شه.بعد از پختن مواد ماست رو اضافه میکنی و میذاری چند تا جوش بزنه.آش آماده ست.با نعنا داغ تزیین کنید و میل کنید.
*نکته:البته میتونید بجای سیر که اول کار ریختیم، بعد از پخت آش بهش نعنا داغ و سیر داغ اضافه کنید.

روژینا جون بیا دستور پخت خودت رو هم بنویس مقایسه کنیم
دخترم همه دنیامه
۱۳۹۳/۹/۱۹ ۱۲:۱۱:۴۱
آخرین حضور: ۱۳۹۵/۲/۱۱ ۱۸:۵۷:۲۴
(ویرایش)
به به چ بوی آشی!!
من امروز آش رشته رو پختم شوشو بیاد قبل سلام میره سر قبلمه البته مثل جری موشه با بوی آش!!
مرسی پری خانم.
من پیاز رو چون شوشویی دوست نداره رنده میکنم و سیر رو هم خیلی کم میریزم دیگه بقیه ش همون دستوریه که تو گداشتی. سبزی هاشم شوید و کمی ترخون میزنم و اخر کارم نعنا داغ.
بچه ها من چون شوشویی پیاز تو غذا دوس نداره مجبورم یا نریزم یا رنده کنم یا اخر کار برای خودم جدا بریزم. که حسابی کلافه میشم گاهی!!!!!!!!!!! حتی برای آش رشته!! :((
««یا ایها الانسان ماغرک بربک الکریم»
خدایا شکرت بابت هدیه قشنگت....
۱۳۹۳/۹/۱۹ ۱۲:۱۳:۵۲
(ویرایش)
یه سوال شما پودر سیر رو استفاده میکنید یا خود سیر رو؟؟
پودرش زیادی تنده برای ما واسه همین کم میریزم.
۱۳۹۳/۹/۱۹ ۱۲:۲۱:۲۰
(ویرایش)
نازی جان من تا حالا زیتون پرورده نخوردم اما به نظر خوشمزه میاد اینم یه دستور دیگه برای زیتون پرورده یافتم! تو این دستور زیتون سالمه و قطعه قطعه نمیشه ظاهراٌ.

زیتون سبز یک کیلو
مغز گردو ۲۵۰ گرم
سیر به مقدار لازم
انار ترش به اندازه کافی
اب انار یک لیوان
رب انار یک قاشق غذاخوری
گلپر یک قاشق چای‌خوری
سبزی محلی چوچاق (زلنگ) ۲ قاشق غذاخوری
نمک و فلفل به اندازه کافی

نکته : چوچاق یک سبزی محلی شمالی است که اگر آن را در دسترس ندارید می توانید به جای آن نعنای خشک ساییده و آویشن به مقدار یک قاشق غذا خوری استفاده کنید .

طرز تهیه زیتون پرورده شمالی :

در ابتدا زیتون سبزهای خود را به مدت دو الی سه ساعت درون یک ظرف آب گرم بخیسانید، سپس هسته های آن را دربیاورید و خوب شستشو دهید ، سپس بعد از آن بگذارید تا خوب آب آن گرفته شود . در غیر این صورت باعث میشود که زیتون شما آبکی شود .

مرحله بعد باید گردوهای خود را خوب خورد کنید ، البته طوری باشد که به صورت پودر در نیاید ، و به نحوی باشد که بتوانید آن را زیر دندان خود حس کنید. حالا انارها را خوب چرخ کنید تا یک دست و نرم شوند. انار نباید به صورت درسته و دان در زیتون پرورده ریخته شود. انار با گردو فرق می‌کند نباید درسته زیر دندان بیاید.حالا سبزی محلی شمال یعنی همان چوچاق را خوب ریز می کنید . اگر این سبزی را نداشتید به جای آن نعناع و آویشن اضافه کنید . سیر ها را خوب ریز کنید .

حالا تمامی مواد را خوب با هم مخلوط نمایید . زیتونها را در یک ظرف بزرگ بریزید و آهسته آهسته مواد آماده شده را به آن اضافه کنید . ابتدا گردوی خرد شده؛ بغد سبزی و سیر را اضافه کنید و خوب بهم بزنید . رب انار و نمک و فلفل را هم اضافه کنید و خوب هم بزنید.

حالا زیتونی‌را که پرورانده‌اید داخل یک ظرف شیشه‌ای بریزید و بگذارید یک شبانه روز در یخچال بماند. بعد از یک روز می‌توانید با غذا میل کنید.

نکته های مهم در تهیه زیتون پرورده شمالی :
در مصرف رب انار و آب انار دقت کنید. اگر آب انار بیش از یک لیوان باشد زیتون پرورده‌اتان آب می‌اندازد و آب و دانش از هم جدا می‌شود. رب انار را هم زیاد اضافه نکنید زیتون پرورده نباید زیاد ترش باشد.
طعم و مزه زیتون پرورده به سیر آن است ولی اگر سیر دوست ندارید از پودر آن که بوی کمتری دارد استفاده کنید.
اگر زیتون سبزی که خریده‌اید تلخ است برای از بین بردن تلخی زیتون آن را یک شبانه‌روز در آب نمک و آب لیمو بخیسانید تا تلخی‌ آن برطرف شود.
۱۳۹۳/۹/۱۹ ۱۲:۲۸:۲۷
(ویرایش)
آخ جون آش رشته
نوش جونتون
وای اینجوری که خیلی بده.اذیت میشی.اتفاقا من توی غذاهام پیاز زیاد استفاده میکنم تا خوشمزه تر شه مخصوصا اگه گوشت توش باشه بوی اون رو میگیره.البته خیلی ریز خرد میکنم.پیاز بریز ولی رنده کن نبینه.
سیر رو هم من خودش استفاده میکنم پودر سیر نگرفتم تا حالا.توی آش و قورمه سبزی و ماکارونی سیر استفاده میکنم.واسه خورشت ها بعضی وقتا دو تا حبه سیر کوچولو میذارم کنار گوشتم که میخواد بپزه بعد درش میارم.
دخترم همه دنیامه
۱۳۹۳/۹/۱۹ ۱۲:۳۳:۰۴
(ویرایش)
تو غذاهایی که گوشت دارن رنده میکنم خوب بوی گوشت باید گرفته بشه.
بوشم تشخیص میده متاسفانه. یه بار سوپ درست کرده بودم یه ذره موند ریختم تو قابلمه کوچیکی که مرغ رو با پیاز سرخ کرده بودم. عصر گرم کردم بخوریم لب نزد گفت بوی پیاز میده!!
منم میندازم اینبار ببینم مزشو دوست خواهم داشت.
۱۳۹۳/۹/۱۹ ۱۲:۵۲:۲۵
(ویرایش)
آخی پس حسابی حساسه به بوش
دخترم همه دنیامه
۱۳۹۳/۹/۱۹ ۱۴:۰۵:۳۴
(ویرایش)

آره عزیز شانس منه!!
ولی ما همیشه پیاز زیاد استفاده میکردیم تقریبا تو همه ی غذاها. بهش میگم رقیب عشقیه تو پیازه!!!!! خخخخ

۱۳۹۳/۹/۲۰ ۱۰:۰۷:۰۶
آخرین حضور: ۱۳۹۵/۱۲/۲۶ ۱۰:۰۸:۲۴
(ویرایش)
اذیتش نکن روژی جون،من درکش میکنم
من دوران مجردی پیاز دوست نداشتم ولی بعداز ازدواج میخورم و زیاد میریزم تو غذا!!!!!!!
بوی گوشت رو هم میتونی با فلفل سیاه و زردچوبه از بین ببری
بنظرم شوشوت یکم به خودش تلقین میکنه وگرنه پیاز اینقدام بدمزه نیست
۱۳۹۳/۹/۲۰ ۱۰:۲۹:۲۰
(ویرایش)
توی بعضی غذاها اصلا نمیتونه بخوره خودم میدونم اما بعضی وقتها هم میدونم فقط داره ناز میکنه!!!!
بچه ها حالا خودمونیم گاهی آدم دست و بالش خالیه و یه مدت مجبور میشه همش غذاهای ساده و کم خرج درست کنه. من میگم بین این دستور پخت های که میذاریم غذاهایی رو هم جا بدیم که ساده و خوشمزه هستند.
۱۳۹۳/۹/۲۰ ۱۰:۳۸:۱۷
(ویرایش)
منم موافقم روژینا.
مثلا دمپخت گوجه
من دوسش دارم و به شرط اینکه گوجه گرون نیاشه غذای ساده و کم خرجیه زودم اماده میشه.
دخترم همه دنیامه
۱۳۹۳/۹/۲۰ ۱۰:۵۴:۴۰
آخرین حضور: ۱۳۹۴/۱۲/۲۷ ۱۳:۰۱:۳۸
(ویرایش)
سلام بچه ها دیدم همه دوستای خوبم تو سایت اقدامیها كم پیدا هستن گفتیم اینجا باهاشون گپ بزنیم.پری جون شوهر من بس كه غذای یگان رو خورده وبدمزه هست داره از اكثر غذاها زده میشه ولی عشق دمپخته هیچی بهش نده دمپخت بده ولی خودم پلو رو بیشتر دوست دارم.بچه ها شما كلم پلو هم درست میكنید من كه خیلی دوست دارم
به نام آنكه اگر حكم كند ما همه محكوميم
۱۳۹۳/۹/۲۰ ۱۰:۵۶:۲۸
آخرین حضور: ۱۳۹۴/۱۲/۲۷ ۱۳:۰۱:۳۸
(ویرایش)
هركی بلده دستور پختن یه كیك خوشمزه رو هم بذاره
به نام آنكه اگر حكم كند ما همه محكوميم
۱۳۹۳/۹/۲۰ ۱۱:۰۸:۵۲
(ویرایش)
بچه ها من امروز برای نهار خورشت آلو درست میکنم. اینجا روش پختش رو میذارم شاید دوست داشتید یا با دستورای خودتون مقایسه کنید:
پیاز رو رنده و سرخ میکنیم بعد گوشت مرغ یا گوشت قرمز به دلخواه خودتون (البته با گوشت قرمز خوشمزه تر میشه) رو اضافه میکنیم و کمی اب و نمک و ادویه و آب لیمو یا غوره با لیمو عمانی بهش اضافه میکنیم و درقابلمه رو میذاریم با شعله ی کم تا سرخ بشه بعد لپه رو که قبلا خیس کردیم و اب به مقدار لازم اضافه میکنیم میذاریم بپزه.رب رو میتونید همون اول اضافه کنید یا جدا سرخ کنید و اضافه کنید (من خودم جدا سرخ میکنم) آلوها رو هم میذاریم خیس بخوره و همینطور کشمش بدون دانه رو که خیس خورده با 2 تا هویچ حدود یه ساعت قبل اینکه خورشت آماده بشه میریزیم با کمی شکر تا ملس بشه (البته میتونید شکر رو حذف کنید. سلیقه ایه). بعد که خورش جا افتاد هویچ ها رو به سلیقه ی خودتون حلقه حلقه یا ریز خورد میکنیم. غذا آماده شد!!
برای شرکت در گفتگو باید وارد سایت شوید.×

پاسخ سوالات بر اساس تاریخ پرسش سوال

اردیبهشت 1403
ش ی د س چ پ ج
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031
یک زن وبسایت تخصصی بهداشت و سلامت زنان و مادران